Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Консорциум "Дигитална медицина" подпомага иновациите

Анастас Герджиков
Снимка: БГНЕС

През 2021 година Софийски университет "Св. Климент Охридски" и Алианс Медика Кепитъл ООД учредиха Консорциум "Дигитална медицина". Целта на консорциума е да вземе участие в разработване на проекти, програми и продукти в областта на изследванията и иновациите, свързани с нови приложения и системи за дигитална медицина.

Повече подробности за това къде се намира България на картата на дигиталната медицина и защо у нас все-още няма единен регистър на онкоболните разказа в ефира на Радио София проф. Анастас Герджиков, ректор на СУ "Св. Климент Охридски". По думите му, един от примерите за дигитална трансформация на сектора е проекта за 3D визуализация от образната диагностика базирана на изкуствен интелект.

Той каза още, че тази изследователска дейност ще бъде свързана и с образованието, като за начало ще бъдат подготвени две магистърски програми свързани с дигиталната медицина и трасплантологията. Другите цели, по думите на проф. Герджиков са създаването на единен регистър за онколечение, както и повишаване на нивото на педиатричното здравеопазване в България.

"Дигиталните възможности повишават възможностите във всяка област, включително и в медицинската област. Има неща, които човек не може да направи без съвременните технологии и това е целта – да приложим съвременните технологии така, че те да са в помощ на лекаря и оттам да са полезни на пациента", сподели проф. Герджиков.

Той заяви, че отпусканите средства за научноизследователска дейност са твърде малко и те не стигат за един университет в такъв мащаб и поради това основните финанси идват от проекти.

"Вече един цял програмен период беше посветен на осигуряването на допълнителна инфраструктура, нещо, което отдавна не се беше случвало и ние създадохме 4 различни центъра за върхови постижения", каза той и допълни, че консорциумът търси сътрудничеството е с научноизследователски партньори от Франция и Чехия.

Той упомена, че както за онколечението, така и за поредица от медицински области има нужда от създаването на регистри, в които да са налице необходимите данни за всички пациенти, което да помогне здравеопазването да се развива по информиран начин.

Проф. Герджиков допълни, че в последно време медицината се развива с бързи темпове и има много предизвикателства, но също така има и много перспективи.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00