Доровска сподели, че темата става все по-важна за Министерство на културата и има много какво да се прави по отношение на музеите. По думите й, единият проблем на музеите е истината, а другият е, как те представят своя разказ и доколко той е увлекателен.
"Проблемът за истината е наследен, защото много неща не бяха реформирани след 1989 г. Културните институти в България, като във всеки един тоталитарен строй трябва да обслужват определена идеология. И това означаваше, че през 90-те тази история трябваше да бъде развенчана, преразгледана и това на много места не се случи", каза Доровска и поясни, че музейният разказ не е просто дело на един куратор или уредник, а изисква определена среда от факти и интерпретации, която липсва.
Деян Янков каза, че като ходи в чужбина много обича да посещава музеи и подчерта:
"Мен лично въобще не ме интересува истината. Това, което е в музеите влияе на хората като личности и като общество. То ги вдъхновява, то ги мотивира, то ги кара да искат да правят някакви неща. Няма значение дали е истина или не". Освен това посочи "Война и мир" и каза, че тя е 70% истина, но това не означава, че не е най-великата книга.
"Музеите са една много важна част от всички държави, в които съм бил, от обществената дейност, от образователната дейност и изобщо образованието е част от развитието на обществото. От възпитанието на всички и на младите, и на възрастните. Защото, като се сменят музейните експозиции и възрастните научават нови неща", поясни Янков.
Доровска даде за пример музея в който работи "Дом на хумора и сатирата" в Габрово и, че в него има нестабилен баланс между постоянни и временни изложби, което изисква човешки и финансов ресурс. Тя коментира, че има програма, която е насочена за срещата на ученици с музеи, но по думите й, има какво да се желае от нея.
"Когато парите отиват в училищата и училищата са тези, които решават как да ги използват и къде, малко трудно се получава диалог", каза Доровска и добави, че училищата и музеите трябва да могат да работят заедно.
Янков сподели, че ние искаме младите хора да ходят в музеите, но ги правим за възрастните хора, а Доровска допълни, че във възрастовата група, която е от 5 до 12 години има едно ключово изискване да бъдат извадени от образователния стереотип. По думите й, голямото предизвикателство е, в следващата възрастова група – тийнейджърите, където трябва да се формулира идеята за младежки борд:
"Ние не очакваме от тях да дойдат и да гледат, а очакваме от тях да дойдат и да правят", каза тя.
"Това, върху което за момента сме се консолидирали с министър Атанасов е много естествена управленска логика. Да се подсигури един базов минимум от изисквания, които музеите трябва да спазват, защото те работят с публично финансиране, удовлетворяват публична потребност и в този смисъл трябва да отговарят на някакви много базови изисквания и под това да не може да се падне. От друга страна е там, където има енергия, желание, да се даде повече възможност за развитие", сподели Доровска.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Рекордно кратко и рекордно дълго заседание на Столичния общински съвет, блокиране на работата на общинските съветници, заради избирането на ръководство 3 месеца и почти непрестанни спорове - това съпътства работата на местния парламент през тази година. Настоящият мандат започна трудно, а сякаш не идеологическите възгледи, а личните неразбирателства..
Оценките на българите за изминалата година в личен план вече трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. 22% от анкетираните заявяват, че годината е била по-добра за тях и семействата им, срещу 24% - по-лоша. Мнозинството, 54% не намират промяна с предишната. Въпреки всички превратности на изминалите 12 месеца тези оценки са с..
Контактният център на Столичната община за подаване на неспешни сигнали в градската среда на София, писма, предложения, запитвания, жалби и заявления за достъп до обществена информация и в празничните дни не спира да получава информация от граждани за забелязани нередности. Днешните сигнали са подадени от различни квартали на София и са..
Коледен концерт за децата, които се лекуват в ИСУЛ и медиците, които са на работа по време на празниците, подготвиха деца от училища в София и страната. Инициативата започва преди 4 години, от 4 б клас на Националното музикално училище "Любомир Пипков“, а тази година се включват цели 4 училища. Зорница Стойкова е майка на едно от децата от..
Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Република България продължава. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя в Народния театър „Иван Вазов“. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. От началото на..
Ако искате да прекарате приятни минути с книга в ръка и от друга страна да предизвикате себе си, може да намерите съмишленици като се присъедините в инициативата за "Голямото СледКоледно четене". Идеята е на Читалище.то и се провежда за четвърта поредна година по примера на исландците. В островната държава по Коледа съществува традиция..
Официалното начало на ски сезона на Витоша ще бъде дадено днес. Пътищата към планината обаче и от двете страни временно са затворени, заради обилния снеговалеж и навявания. Към момента автобусите към Витоша с номера 61 и 66 не се движат, тъй като е необходимо първо снегорините да обработят пътя. Цените на лифт картите остават почти без промяна от..