Във вътрешнополитически план седмицата, която изпращаме, ще бъде запомнена с проблема за преместването на украинските бежанци от хотелите по Черноморието към другите възможни бази.
Горчивият привкус по темата се дължи на властта, коментира пред Радио София политологът Светлин Тачев от “Галъп интернешънъл”.
По думите му, първоначалното настаняване на хората, бягащи от войната в родината им, в хотели с 4 и 5 звезди у нас, е поставило висок праг на очакванията им. Затова днес, това, което се случва тази седмица, се разминава с тези очаквания. При по-далновидна политика и навременно настаняване в държавни бази, например, украинците вече щяха да се интегрират в българското общество, а хаосът и напрежението можеха да бъдат избегнати.
Войната в Украйна радикализира българите и разделението (русо)фили-фоби измести Борисов-антиБорисов. Но двете части не са равни. Повечето приемат, че сме в НАТО, харесва Европа, има сантимент към Русия.
Позатъпени чувства отново започнаха да избуяват. Кулминацията на това разделение се видя около 9 май, когато се стигна дори до физически сблъсък.
Политиците успяха да преодолеят големия въпрос за военната помощ за Украйна. Това като че намали напрежението в обществото. И днес управляващата коалиция изглежда по-стабилна, отколкото преди вземането на решението.
Сега следващата важна тема, по която трябва да се намери подобно решение, е за Северна Македония.
Войната в Украйна няма изгледи на скорошно приключване, допълни Тачев. Напротив, по-скоро се върви към бавна, позиционна война, бавни завземания на територии.
Властите в Украйна са като в менгеме – между продължаващите руски настъпления в източната част на страната и натиска и от Запад за прекратяване, без да им се прекъсват помощите с пари и техника.
Прекратяването на конфликта дори военни експерти не могат да прогнозират.
По-важното е да се изясни на какви отстъпки са готови двете страни.
Със Светлин Тачев разговаря Лъчезар Христов.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...