Във вътрешнополитически план седмицата, която изпращаме, ще бъде запомнена с проблема за преместването на украинските бежанци от хотелите по Черноморието към другите възможни бази.
Горчивият привкус по темата се дължи на властта, коментира пред Радио София политологът Светлин Тачев от “Галъп интернешънъл”.
По думите му, първоначалното настаняване на хората, бягащи от войната в родината им, в хотели с 4 и 5 звезди у нас, е поставило висок праг на очакванията им. Затова днес, това, което се случва тази седмица, се разминава с тези очаквания. При по-далновидна политика и навременно настаняване в държавни бази, например, украинците вече щяха да се интегрират в българското общество, а хаосът и напрежението можеха да бъдат избегнати.
Войната в Украйна радикализира българите и разделението (русо)фили-фоби измести Борисов-антиБорисов. Но двете части не са равни. Повечето приемат, че сме в НАТО, харесва Европа, има сантимент към Русия.
Позатъпени чувства отново започнаха да избуяват. Кулминацията на това разделение се видя около 9 май, когато се стигна дори до физически сблъсък.
Политиците успяха да преодолеят големия въпрос за военната помощ за Украйна. Това като че намали напрежението в обществото. И днес управляващата коалиция изглежда по-стабилна, отколкото преди вземането на решението.
Сега следващата важна тема, по която трябва да се намери подобно решение, е за Северна Македония.
Войната в Украйна няма изгледи на скорошно приключване, допълни Тачев. Напротив, по-скоро се върви към бавна, позиционна война, бавни завземания на територии.
Властите в Украйна са като в менгеме – между продължаващите руски настъпления в източната част на страната и натиска и от Запад за прекратяване, без да им се прекъсват помощите с пари и техника.
Прекратяването на конфликта дори военни експерти не могат да прогнозират.
По-важното е да се изясни на какви отстъпки са готови двете страни.
Със Светлин Тачев разговаря Лъчезар Христов.
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато се..
Масовото разпространение на грипа се очаква да започне през декември, каза в интервю за БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. В края на януари и началото на февруари е пикът на заболеваемостта, посочи той. Проф. Кантарджиев припомни, че от пълно здраве грипът те поваля на легло в..
Има ли Черен петък или месеците на промоциите преливат един в друг до края на коледните празници. Коледните промоции докосват клиентите емоционално, но на какво залагат търговците по време на Черния петък, разказва в ефира на Радио София комуникационният експерт Любомир Аламанов . “Започват да се чуват и виждат леко истеричните нотки на почти всички,..
След серия от нападения в столичния район "Оборище", заради зачестилите инциденти с жени, а в някои случаи и с деца, районната администрация организира среща с граждани и полицаи. Добрата новина е, че и двамата са задържани и настанени за лечение. Става дума за психично болни мъже, които водят скитнически начин на живот. Единият има криминални прояви и..