Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Урологичните заболявания при децата по-чести в летните месеци

Урологът д-р Емил Атанасов
Снимка: Болница "Вита"

По темата за детското здраве и болестите предавани в летните месеци по пикочните пътища пред Радио София говори урологът д-р Емил Атанасов. По думите му през лятото заболяванията са по-чести, тъй като тогава децата са изложени на всякакви замърсявания от външната среда, като море, пясък, а топлината и слънцето са също фактори, които допринасят за по-честите уроинфекции.

Той уточни, че циститите са различни при момичетата и момчетата и подчерта, че винаги трябва да се спазва лична хигиена, като не винаги е полезно да бъде с душгел, интимен гел, или някое по-агресивно средство. Освен това каза, че когато децата получат оплаквания родителите не трябва да се подвеждат по реклами за хранителни добавки и билки, като прибягват до самолечение.

"В повечето случаи правят по-лошо, тъй като притъпяват симптомите и дадена бактерия не я лекуват, а я правят по-устойчива, която след известно време отново се появява със своите симптоми", посъветва д-р Атанасов.

Той сподели, че при децата урологичните проблеми най-често са вродени, които засягат бъбреците, пикочния мехур, уретрата и е редно периодично да се правят урологични прегледи когато децата са на възраст година или година и половина за да не бъде изпусната някоя аномалия.

Освен това каза, че напоследък все-повече деца се оплакват от т. нар. дневно или нощно напикаване, а то води началото си от две различни групи. Едната е неврогенна причина, проблем в гръбначния мозък или общо централно нервно заболяване, а другата може да бъде физиологична.

"Обикновено е нормално да има неволно изпускане на урина до четвъртата година, което не налага някакво лечение", каза д-р Атанасов и посъветва родителите, ако проблемът остане след четвъртата година да потърсят помощ от специалист. Освен това каза, че те трябва да научат детето си от малко да уринира през равни интервали от време на около 3 часа.

Относно нормалния прием на вода, специалистът посъветва той да бъде около 1 литър през деня, като вечер приемът на течности да е сведен до утоляване на жаждата, а не да компенсира цялото количество вода, което не е било прието през деня.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Срещата на френския президент Еманюел Макрон и Доналд Тръмп в САЩ

"Форум", 25.02.25: Срещата Тръмп-Макрон - разговор между двама глухи

В предаването "Форум" тази седмица водещият Лъчезар Христов коментира основните злободневни теми от икономическия, социалния и политически живот с Милен Керемедчиев - дипломат, бивш заместник министър на икономика и външните работи, и адвокат Петромир Кънчев - юрист, част от инициативата „Правосъдие за всеки“. Тримата обсъдиха различни теми, с които и:..

публикувано на 25.02.25 в 18:15
Психологът Екатерина Цанова

Тревожността като симптом на модерния свят

Чуйте повече в разговора с психолога Екатерина Цанова и в анкетата на Мария Илиева в двата  звукови файла . 

публикувано на 25.02.25 в 17:25

С нова рампа хора с увреждания ще стигат до IV етаж на 119-о училище

Съвременна платформа за хора с увреждания бе монтирана в 119. СУ "Акад. Михаил Арнаудов", съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев. Съоръжението ще обслужва учениците и посетителите на училището, преодолявайки стълбищната клетка от партера до четвъртия етаж безопасно, за около 4 минути. "Проектът  за изграждането на достъпна..

публикувано на 25.02.25 в 17:22

Innovation Explorer 2025 с фокус върху геополитиката и светът в ерата на Тръмп

Тази година Innovation Explorer се провежда за 11-ти път. Вече става традиция през февруари да виждаме международната конференция, а основният акцент тази година е върху геополитическите промени, което лесно може да се свърже и с мотото на конференцията “Екстремен свят”, защото събитиято от края на миналата година и началото на тази година държат под..

публикувано на 25.02.25 в 17:18
Яница Петкова

Последните месеци не са оказали особено въздействие върху политическите нагласи на българите

Моментната снимка на електоралните нагласи възпроизвежда в голяма степен резултатите, които имахме на изборите от миналата година. ГЕРБ се запазва като първа партия, с убедително мнозинство от 25.6% от тези, които са участвали в нашата анкета и имат намерение да гласуват, а на второ място е ПП-ДБ с буквално залепени зад тях от “Възраждане” - съответно с..

публикувано на 25.02.25 в 16:48

С поезия събират средства за училищни пособия на деца в Община Самоков

“Кауза облечена в рими“ е музикално-поетична инициатива, която се организира и провежда за четвърта поредна година в град Самоков. Организатор е сдружение “Ти си доброто“. Днес, 25 февруари, от 18 часа, на сцената на Читалище-паметник “Отец Паисий - 1859“ ще се изявят участници от различни професионални сфери, които ще рецитират стихове на..

публикувано на 25.02.25 в 15:55

Дисбалансите в пенсионната система са следствие на спонтанни политически решения

Икономическият и социален съвет представи визия за развитието на пенсионната система в България, включително и за капиталовите стълбове. Това стана в рамките на дискусия за дългосрочното развитие на пенсионната система и обсъждането на изводите, застъпени в доклада "Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване",..

публикувано на 25.02.25 в 15:27