Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Актуалните предизвикателства пред район "Слатина" и кмета Георги Илиев

2
Снимка: so-slatina.org

Кметът на район "Слатина" Георги Илиев представи в студиото на Радио София част от своите идеи и проекти, по които смята да започне да работи при първа възможност. Много от тях са изключително иновативни и любопитни, като строителството на многоетажни паркинги, възстановяването на манастира "Св. Мина" и изграждане на археологически парк.

Един от проблемите е неправилното паркиране, което е следствие от липсата на места и паркинги. По много различни причини хората търсят платени паркинги, често ги предпочитат пред безплатните.

"В такива райони, в които преобладава жилищното строителство, но в същото време има и бизнес, трябва да има решение, което да е за всички. Според мен за гражданите ще е добре да има 24 часова зона", каза кметът.

Той сподели, че скоро трябва да започне изграждането на големия паркинг до Румънското посолство, който ще е многоетажен и отгоре ще има спортна площадка.

Георги Илиев каза, че търсят нови места за изграждане на многоетажни паркинги, които да обслужват хората от дадения район, като той има вече няколко идеи за бъдещото им местоположение.

Друг поглед върху темата е през призмата на здравеопазването и замърсяването на въздуха, защото "самото обикаляне и търсене на място за паркиране, допринасят за тези проблеми".

Друг много важен проект, с който кметът се е заел, е възстановяването на манастира "Св. Мина" в район "Слатина". Той е едно от местата, в които има доказателства, че Левски се е крил, като там са правени и част от големите Вселенски събори.

Район "Слатина" очаква скоро своя празник, като там ще можем да видим самодейци от различни читалища и други изненади. Празникът ще бъде на неизползваемият паркинг пред стадион "Академик".

Кметът обясни, че гражданите на района са много активни и дейни, има много групи, които поемат инициативи, помагат като даряват и събират пари за облагородяване на кварталите, за закупуването на различни съоръжения, защото бюджетът не стига за ремонт и поддръжка на всичко.

Любопитно е, че в този район е имало неолитно селище 8000 години назад във времето и е една огромна находка в исторически и археологически план. Има идеи за изграждането на археологически парк на това място, но трябва да се разрешат няколко проблема преди това.

По публикацията работи: Ралица Тачева
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Църквата “Свети Николай” в Копривщица

Днес си говорим за едно непреходно място в българското мироздание. То се намира до Косьово дере, на границата на Средна и Тороман Махала в град Копривщица. Мястото е църквата “Свети Николай”. Духовно място, което пази устоите на нашия народ близо 180 години. Храмът е двуетажен, с обща площ 500 кв. м, с възможност да приеме около 1500 миряни...

публикувано на 09.12.23 в 16:00
Йордан Георгиев

Софийски разкази - Йордан Георгиев за стара, стара София

Археолог, учител и екскурзовод, Йордан Георгиев ни води из историята на стара, стара София: "Професиите ми се разделят на сезони, но се съчетават много добре. С учениците ми сме правили обиколки за да ги ентусиазираме, особено след излизането от пандемията. Правим "Римския тур" - най-непонятен, но и най-интересен. От Римска София се вижда немалка..

публикувано на 09.12.23 в 15:00

Адресите на любовта - актрисата Мариана Димитрова

Актрисата Мариана Димитрова откакто се помни е все омъжена Звездата от филмите „Мъжки времена“, „Елегия“, „Скъпа моя, скъпи мой“ и „Дами канят“ се жени три пъти, все по любов и затова казва, че откакто се помни все е омъжена. Тя се самоубива в Сан Диего като скача от седмия етаж на паркинг в местния мол, след като вече е изстрадала..

публикувано на 09.12.23 в 14:00
Ани Петрова и Вяра Йорданова

Пълната свобода да достигнеш до другия чрез изкуство

Вечери посветена на Анри Матис и Сандро Ботичели – рисуване, дискусии и история. Ани Петрова, художник и Вяра Йорданова, арт терапевт, за идеята си: "Форматът ни доставя огромно удоволствие. Първо е лекция, разглеждаме и анализираме картини. След този първи час започва едно рисуване - хората тръгват от картините, за да направят нещо свое. Третата е..

публикувано на 09.12.23 в 11:46

Нашето софийско детство

Литературен вестник представя книгата „Моето софийско детство“ - доц. Дария Карапеткова разказва: "Това е една от най-успешните ни рубрики в последните години. Получи се интересен калейдоскоп от спомени - за сюжетите, за литературата. Идеята бе да се отговаря на нещо като анкета - с местата, книжарниците, разходките. Това бе първоначална рамка, някои..

обновено на 09.12.23 в 10:45

С малко помощ от приятели

Инициативата на пътуващия театър Скрин за цирково-театрални работилници днес от 14 до 17 часа на Раковски 149  е с благотворителна кауза, под наслов "Да помогнем на Денко". Слушаме инициатора, актрисата Дамяна Лопарска: "Денко е баща на болно дете и със семейството борят онкоболестта на детето, за тях събираме пари. Ателиетата са с въртене на пой..

обновено на 09.12.23 в 10:44
Цвета Балийска

Да бъдеш автор както на сцената, така и в живота си

4-ти фестивал на авторския театър - подробностите от Цвета Балийска, създател на събитието, която ни представя програмата: "Фестивалът е единствен по рода си на Балканите, събира само авторски театър. Да намерим формулировка - театър, който се създава от участниците. Той е много личен. Инвестират се не само лични преживявания, но и лични средства...

публикувано на 09.12.23 в 10:42