Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Животът на Елизабет Тейлър, разказан в моноспектакъл

Снимка: БНР

На 12 юни 2022 г. във Фестивалния и конгресен център Варна, в рамките на МТФ "Варненско лято" зрителите ще могат да видят американската театрална продукция "Наричайте ме Елизабет", представена от "7 arts". Тя е  създадена през 2020 г. за онлайн излъчване, но прожектирана и в киносалони. За нея и мисията на "7 arts" разказа пред Радио София Адриана Петкова - културен мениджър и основател на  първата национална културна стрйминг платформа, обединяваща основните браншове на българското изкуство в глобален мащаб.

Тя сподели, че проектът "7 arts" е доста мащабен и от една страна е технологичен, а от друга е изцяло в арт областта, и допълни:

"Ние първо създадохме една много добра екосистема с българската арт общност, същевременно създадохме нашия подкаст "Откликни на изкуството", където имаме възможност да се срещаме с тези арт личности и да им даваме възможност те да говорят за нещата, които им се случват и в живота, не само на сцената".


Петкова каза, че всичко е продиктувано от любовта към изкуството в един тежък период на пандемия.

"Тъй като тогава аз се занимавах с иновации и технологии си дадох сметка, че това ще доведе до една коренна промяна, и тя ще бъде завинаги, защото светът се развива напред, той няма да се върне назад. Всъщност, това паралелно съществуване в двата свята, на виртуалния и реалния свят е една динамика, която ние ще забелязваме за в бъдеще още по-осезаемо", поясни тя.

Освен това каза, че театър и опера винаги е имало, но към тях може да бъде добавена една нова стойност, възможността от всяка една точка всеки човек да може да ги гледа. Петкова сподели, че постановката е моноспектакъл за ранния живот на Елизабет Тейлър, който е бил много вълнуващ.

"Той е заснет висококачествено, за мен той е филм. И всъщност това е магията на онлайн театъра, с похватите на киното да се заснема театрална продукция", добави тя и каза, че на платформата могат да се гледат и много други театрални и оперни постановки от цял свят, както и богата колекция от българско кино.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диана Костова от Дирекция

Подкастите на БНР ще продължат да радват, вълнуват и предизвикват

Главният редактор на дирекция "Дигитални програми“ на Българското национално радио Диана Костова разказа за подкастите на БНР , които може да гледаме, слушаме и преживяваме в дигитална среда. За наличните и набрали значителен интерес от аудиторията, сред които „Патрулът“, „"Туристът“, "Тестът на Флора“, “Гласовете на Радиото“ както и за тези,..

публикувано на 01.08.24 в 18:30
Джейсън Майлс

Джейсън Майлс с Лисабонския си квартет - в първата вечер на Банско джаз фест

След броени часове на 3 август ще се открие 27-ото издание на "Банско джаз фест" . В продължение на 8 фестивални вечери - до 10 август, на сцената ще се изявяват музиканти от 18 държави. Едно от най-големите имена в програмата на фестивала тази година, е Джейсън Майлс . Той е продуцент, кийбордист, композитор, аранжор, носител на няколко..

публикувано на 01.08.24 в 18:10
Радина Велчева и кметът Владимир Александров

В Етрополе общински фонд "Ин витро" ще помага на двойки с проблеми

Кметът на Община Етрополе инж. Владимир Александров и Радина Велчева, основател на Фондация "Искам бебе" подписаха меморандум за сътрудничество с фокус демографското развитие и подкрепа на жителите с репродуктивни проблеми. Сътрудничеството с Община Етрополе е важна стъпка към разширяване на дейността на фондацията и достигане до повече..

публикувано на 01.08.24 в 16:45
Доц. Мариана Тодорова

Защо да учим езици, когато разполагаме с технологични преводачи

Технологиите, Гугъл алгоритмите и изкуственият интелект най-много трансформираха медиите . Социалните мрежи в много отношения изместиха като тежест традиционните медии, но невинаги за добро. Те станаха много гостоприемни за фалшиви новини. Те са лесен инструмент и в предизборни кампании. За съжаление младите се информират предимно от там...

публикувано на 01.08.24 в 15:57
Светлана Жекова

Общините могат да се възползват от 11 млрд. евро за адаптация към климатичните промени

Българските общини могат да се възползват от над 11 млрд. евро за адаптация към климатичните промени до 2030 г.. Ще се приемат проектни предложения, които се отнасят до различни сектори на икономиката – транспорт, енергетика, жилищна и пътна инфраструктура, социална и техническа помощ. Финансова подкрепа ще получат проектите, които са базирани на..

публикувано на 01.08.24 в 15:14

Нови забележителни разкопки в крепостта "Кокалянски Урвич" откриха археолозите

Забележителни находки бяха открити в крепостта “Кокалянски Урвич“, известна още като “последната крепост на Шишмановци“, "желязната крепост на Средец“, която ни връща в последните години на Втората българска държава, времена на славни царе, героични битки и подвизи. Археолозите Виолина Кирякова и д-р Филип Петрунов от Националния..

публикувано на 01.08.24 в 14:55

Добрин Иванов, АИКБ: Малките предприятия да бъдат освободени от ненужна свръхрегулация

Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) настоява за промени в Закона за счетоводството, чрез които да бъде намалена административната и финансова тежест за микро и малките предприятия у нас. По принцип, законовите промени се налагат във връзка с хармонизиране на българското законодателство с европейското и конкретно заради..

публикувано на 01.08.24 в 14:48