Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

17-годишни момичета измислиха стикер - индикатор за опасна вода в шишето

Милена Терзиева с наградата и шишето прототип

Учените отдавна не спорят и популяризират факта, че при повишена температура и пряка слънчева светлина върху пластмасова бутилка, във  водата се отделят вредни химически вещества които водят до неблагоприятни последствия за човешкото здраве.

17-годишните Милена Терзиева и Славка Дерилова от ЧЕГ "Проф. Иван Апостолов" в София забелязали, че треньорите им по тенис всеки път им напомняли да оставят шишето с вода на сянка. Затова, когато решават да направят учебна компания, решават да пробват и да проектират стикер, който да предупреждава, когато бутилката се нагрее доста и е възможно отделянето на микрочастици пластмаса или дори токсини.

Именно учебната компания Solar Stickers става големият победител и получи наградата си на церемония 14-ото издание на форума за младежки бизнес идеи „Изгряващи звезди“ на "Джуниър Ачийвмънт" (JA Bulgaria).

Тази година в програмата "Учебна компания" участваха 40 гимназии в цялата страна и 500 ученици. Те успяха да създадат работещи идеи и бизнес планове с цел изграждане на компании, които са социално отговорни и с отношение към природата.

Това, което правят и постигат учениците се дължи донякъде и на подкрепата на "Джуниър Ачийвмънт" – те създават еко среда, която стимулира младите хора и учителите да се занимават с предпримаческото обучение, което е популярно напоследък, но невинаги е подкрепено от институциите, изтъкна Деян Дойков, преподавател в ЧЕГ "Проф. Иван Апостолов".
Експериментите в школото, които очевидно дават резултат, преминават през проблемно базирано обучение, проект, гъвкаво обучение и дизайн.

"Предприемачеството е начин на мислене, затова, както и в много други дейности, е важно да се започне колкото се може по-рано, отбеляза Светослав Маноилов от JA Bulgaria. - Затова имаме програми както за детските градини, така и за студенти, които създават реални стартъпи."

Победителят в приключилото у нас състезание – "Solar stickers" - ще представи страната ни в рамките на #Gen_E - най-голямото събитие за предприемачество в Европа, което ще се състои в Талин, Естония на 12-15 юли. Там проектът на българските ученички ще се състезава с още 45 европейски предприемачески идеи на млади хора.
Успех!

Чуйте целия разговор на Ива Дойчинова.

Светослав Маноилов, Ива Дойчинова, Милена Терзиева и Деян Дойков

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35