Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

53-то издание на Шопски празник

Снимка: Община "Елин Пелин"

На днешния ден Православната църква отбелязва празника Свети Дух. От тази дата започва и началото на 7 дневния Шопски празник в гр. Елин Пелин със своето 53-то издание. На 17 юни 2022 г. ще бъде неговото официалното откриване на Стадион "Левски" в града. Повече подробности за празника разказа пред Радио София Рени Николова, зам.- кмет по културните теми.

"Шопският празник води началото си от далечната 1970 година, като тогава идеята е на режисьора Благой Стратев, сериозно име в нашето кино, родом от гр. Елин Пелин. Тогавашният кмет Стоян Кирилов приема много радушно въпросната идея. И естествено, всичките културни дейци и общественици, които повечето от тях не са сред нас с много ентусиазъм и работа прегръщат идеята на Благой Стратев и я реализират, за да пребъде тя и днес. И естествено празника вече го превръщаме в един истински, неподправен, утвърдил се за поредните 53 години и чакан с нетърпение, както от жителите, така и от гостите на общината", сподели Николова.  

По думите й, във всичките 7 дни има акценти в програмата, като днес хората традиционно ще се съберат в местността "Църквето" на християнския празник Свети Дух, който в празничния календар на фестивала е отбелязан като Ден на духовността и вярата. Николова поясни, че на този ден в местността се срещат родовете и се  приготвя курбан, защото по исторически данни на това място е възникнал града.

"Естествено, като организатори ние сме се постарали да помислим за всеки един и всички празнични дни са ни изпълнени с разнообразни богати културни и спортни събития. За хората с интерес към изкуството е традиционната изложба на местни творци и художници, както и на фотографската изложба, която тази година ще бъде под мотото "Образи от шопско", сподели Николова.

Тя допълни, че ще в рамките на събитието ще се проведат два концерта за деца, а любителите на спорта и кулинарията също ще имат своето време. В съботния ден ще има изложение на ретро автомобили, а на 19 юни притежателите на домашни любимци ще направят шоу-дефиле със своите питомци. Освен това изяви ще имат представителният духов оркестър, мажоретните състави, клубовете на любители на хора, фолклорните танцови и певчески групи към читалищата в общината и  местните хумористи.

Сред гостите музиканти ще бъдат Графа и Джуниър Бенд, Нели Петкова, ансамбъл "Българе", НУТИ – София, Петя Панева – тазгодишният победител от "Гласът на България", Стефан Иванов – победителят от "България търси талант" и др.

Повече подробности за празника можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35