В навечерието на Световния ден на доброволния кръводарител (14 юни) българският законодател предложи въвеждане на платено кръводаряване в противоречие на световната практика за безопасност и предписания.
Това сигнализират от Българската организация за доброволно кръводаряване (БОДК).
"В законопроекта се предлагат ваучери за кръводарителите, което де факто е друга форма на заплащане, овъзмездяване. Това противоречи на принципите за доброволност и безвъзмездност. Така няма да се гарантира и безопасността. Някои, които дават кръв срещу пари, може и да крият противопоказанията си, за да получат облага. Хората, които не са притиснати от обстоятелствата, го правят доброволно, за да се спаси човешки живот", коментира пред Радио София Стефка Лазарова, председател на БОДК.
Тя припомни, че на фейсбук страницата на организацията всеки може да зададе въпрос и да получи отговор.
Датата 14 юни е избрана за Световен ден на доброволния кръводарител като признание към Карл Ландщайнер - австрийски биолог и лекар, откривател на системата на кръвните групи „А-В-0“ в началото на ХХ век, носител на Нобелова награда, обясни още Стефка Лазарова.
Тя изтъкна, че кръвта няма заместител и затова е много важно да даряваме кръв, да поощряваме донорите.
"Обществото не е достатъчно запознато с проблема. Хората си мислят, че кампаниите са свързани с моментно затруднение. А в България всеки ден има недостиг на кръв", допълни Лазарова.
Като част от усилията да преодолее проблемите, които възникнаха в резултат на пандемията с Covid-19 и във връзка с отбелязването на 14 юни, БОДК пусна в действие изцяло обновена и подобрена версия на мобилното приложение „Дари кръв“. То има за цел да улесни връзката между доброволни кръводарители и хора, които се нуждаят от кръвопреливане, оптимизирайки процеса по кръводаряване.
С близо 8,4% са се увеличили кръводарителите у нас през първите 4 месеца на годината в сравнение с предходната 2021 г.
Техният брой е съответно 55 760 за 2022 г. и 52 351 за 2021 г.
За Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ) увеличението е приблизително 5%.
Ако през миналата година от януари до април кръводарителите са били 12 254, то през 2022 г. те вече са 12 864.
Координати можете да намерите тук.
През почивните дни в София стационарните екипи в НЦТХ работят от 9 до 15:30 часа.
Коментатори във "Форум" тази седмица са двама политолози - Светлин Тачев и Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията - "ДПС - Ново начало" няма да издига нито председател, нито заместник-председател..
По случай Щедрия вторник, Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване. Инициативата е съвместна с Националния и регионалните кръвни центрове от страната, и с партньорството на фондация BCause. До 5 декември болниците, които участват в кампанията са МБАЛ „Света София“, София; МБАЛ Хигия, Пазарджик; МБАЛ „Света Каридад“, Пловдив,..
Най-трудно намират работа хората, които нямат опит и тепърва стартират кариерата си. Често те имат погрешни очаквания, каза пред Радио София комуникационният мениджърЕмил Томов. „Виждам демонстрация на по-достъпен висок стандарт, който понякога хората без опит очакват, че се придобива прекалено бързо. Мислят, че още започвайки първата си..
В рамките на кампанията на на Фондация BCause #ЩедриятВторник, Фондация "Глобални библиотеки България" организира акция през днешния ден за събиране на книги, които ще достигнат до библиотеки в малките населени места. “Нашият призив е в рамките на деня, но може и един-два дни след това, който се чувства ангажиран с каузата на четенето и грамотността,..
Пазарът на труда на национално ниво остава без значителни промени, сочат новопубликуваните данни за регистрираната в бюрата по труда безработицата през 2023 г. В общините текат различни процеси, като данните показват запазване на много големите разлики между силните регионални икономики и по-слабо развитите части на страната. Забелязва се..