Как се движат цените на основните хранителни продукти, има ли увеличение на стойността на малката потребителска кошница сега в сравнение с миналата година и очакват ли ни изненади в ценово отношение по време на празниците?
Разговор по темата в предаването “Ритъмът на столицата“ с Владимир Иванов – председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, според който, в момента се намираме в един възходящ тренд на ценовите изражения.
“Става въпрос за една възходяща крива – за два месеца има изменения в индекса с около две стотни, което означава с около два процента и това е тенденцията като цяло, тя е точно такава, каквато трябва да бъде през тези месеци на годината“, посочи той.
“Традиционно наблюдаваме, че към края на месец септември започва леко увеличаване на цените, до ценови пик се стига през февруари-март, след което има обратна тенденция към спад, на която най-ниските равнища се получават през юли и август“, допълни Иванов.
По думите на експерта в момента сме свидетели на стабилно нарастващ темп на цените, но с много малки проценти.
Тоест, индексът от 2,05 е стигнал до 2,1167, като на 23 януари тази година е бил 2,316. При основните хранителни продукти имаме почти равни линии, по-ниски равнища при сиренето и кашкавала с около два процента, маслото е продуктът, който сериозно се е увеличил – 12% над нивата от миналата година, а при олиото те са 11%. За сметка на това захарта е 19% надолу, спрямо нивата от миналата година, като общ баланс не се променя общата стойност, при определени продукти имаме завишаване на цените коментира той.
При плодовете и зеленчуците наблюдаваме тенденции, които също са нормални, които са свързани с климатичнни проявления или недостиг на определен продукт, отбеляза Владимир Иванов. Според него с наближаването на празниците има вероятност на определени места и магазини да се забележат търговци, които ще се опитат да извлекат максимум изгода от по-бурното пазаруване, но като цяло промяна на тенденцията няма да има.
“Но що се касае до управлението на цените на дребно, определено цените на някои продукти будят озадачение и ако маслото на едро е поскъпнало с около 12% не е съвсем така при търговията на дребно – на определени места се наблюдава марж повече от 28 до 40%. Абсолютно неоправдано и тук е важна и ролята на потребителите, всички ние сме такива и затова нека много добре да се информираме – за цени на дребно и на едро, да не купуваме под емоции и ако търсим определените цени, ще можем да си направим по-ниска потребителска кошница в сравнение с миналата година“, изтъкна Иванов.
Той призова още да избираме и купуваме български продукти.
"Закупувайки едно българско мляко, след като се убедим, че суровината в него е българска, знаем, че нашите пари отиват при един български фермер, който ще може утре да се развие“.
До каква степен самите ние и нашето потребителско поведение може да повлияе на пазара, защо имаме усещането, че купуваме на все по-високи цени?
Чуйте в разговора на Невена Николова в звуковия файл.
В края на миналата седмица Столичната община въведе мярката Зелен билет, с който срещу 1 лев всеки може да пътува неограничено целия ден с градския транспорт в София. Въвеждането на Зеления билет важеше за четвъртък и петък, когато стойностите на фини прахови частици във въздуха бяха нормализирани. Именно затова голяма част от столичани..
В подлеза на бул. "Цариградско шосе“, при бившия хотел "Плиска“, вече е факт първата водеща (тактилна) линия за незрящи. Идеята идва от Виктор Асенов, който е със 100% вродена слепота и от години се бори за по-безопасна среда за хората като него. Инициативата подема кметът на район "Слатина“ Георги Илиев, а проектът е осъществен с..
През следващото денонощие метеорологичната обстановка в южната половина от страната ще остане усложнена. С временни прекъсвания снеговалежите ще продължат, като значителни ще бъдат в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби - в Предбалкана, съобщиха от НИМХ. Без валежи ще бъде в Дунавската равнина. Вятърът ще се ориентира от североизток - ще е..
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...