Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представяне 19:30, Терминал 1

Радослав Бимбалов за книгата си "Млък" и нейното послание... За думите и хората

Снимка: Архив

Той е рекламист, писател, изключително събуждащ сетивата човек. Преди по-малко от месец излезе книгата му "Млък".

За посланието, втъкано в книгата, "Пази ми думите". Важно ли е да ги пазим думите и да ги ценим? Писателят Радослав Бимбалов сподели размислите си пред екипа на Късното шоу:

Тъжно е, че малко подценяваме думите и тяхната сила, защото думите са оръжие, смята писателят.

Войната в България е война на думите. Война на информацията, война на фалшивите новини, война на мненията и на позициите. А в социалните мрежи често заместваме думите с емотиконки. За да "богатим" общуването, за по-бързо и лесно.

Така ние забравяме да използваме думи, а българският език е разкошен, той има толкова прекрасни думи в себе си, думи трупани с векове, от хора, които са минавали през земите ни, някои добронамерени, други не, но са оставяли много в нашата култура и съответно в езика ни.

Езикът ни е пълен с чуждици, но в това няма нищо лошо, това е богатство на езика, смята писателят. 

"Думите са единственото наше природно богатство, което ще изгубим, защото не го ползваме. За разлика от всички останали богатства, които се изчерпват, защото сме ги използвали, думите ще изчезват, когато спрем да ги ползваме. Затова от едноименния разказ "Млък", можем да разберем, как се случва така, че думите започват да изчезват.

Много е важно как боравим с думите, да внимаваме как ги използваме, смята писателят. С думи можем да нараним повече, отколкото с ръка", поясни той.

Можем ли да направим машините да бъдат хора, да правят каквото правим и ние?  (по Азимов и Стругацки)

"В последните 30-40 години това се случваше и наистина направихме машините да бъдат като хора и те понякога ни заместват. Но да, ако правехме машините като хора, превърнахме себе си на машини. И смятам, че това ще трябва да се промени. Рязко.

Да се завърнем към себе си, към хората, да се завърнем към своите емоции, чувства, да се научим да изразяваме себе си открито, да не мълчим за нещата, които ни вълнуват, да споделяме повече помежду си, да си помагаме, да развиваме емпатия и съпричастност... С този сборник искам да покажа, как да се върнем към човешкото в нас", каза още Бимбалов.

Още за разказа "Млък", за "трудните" за произнасяне думи, които остават на върха на езика, откровения за писателския път на Радослав Бимбалов през изминалите двайсет години, за рекламата, за внушената носталгия опасна ли е, когато върви ръка за ръка с пропагандата и има ли добри страни. За това което се случва. Ще се случва. И още…

Чуйте целия разговор с Радослав Бимбалов.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50