За посланието, втъкано в книгата, "Пази ми думите". Важно ли е да ги пазим думите и да ги ценим? Писателят Радослав Бимбалов сподели размислите си пред екипа на Късното шоу:
Тъжно е, че малко подценяваме думите и тяхната сила, защото думите са оръжие, смята писателят.
Войната в България е война на думите. Война на информацията, война на фалшивите новини, война на мненията и на позициите. А в социалните мрежи често заместваме думите с емотиконки. За да "богатим" общуването, за по-бързо и лесно.
Така ние забравяме да използваме думи, а българският език е разкошен, той има толкова прекрасни думи в себе си, думи трупани с векове, от хора, които са минавали през земите ни, някои добронамерени, други не, но са оставяли много в нашата култура и съответно в езика ни.
Езикът ни е пълен с чуждици, но в това няма нищо лошо, това е богатство на езика, смята писателят.
"Думите са единственото наше природно богатство, което ще изгубим, защото не го ползваме. За разлика от всички останали богатства, които се изчерпват, защото сме ги използвали, думите ще изчезват, когато спрем да ги ползваме. Затова от едноименния разказ "Млък", можем да разберем, как се случва така, че думите започват да изчезват.
Много е важно как боравим с думите, да внимаваме как ги използваме, смята писателят. С думи можем да нараним повече, отколкото с ръка", поясни той.
Можем ли да направим машините да бъдат хора, да правят каквото правим и ние? (по Азимов и Стругацки)
"В последните 30-40 години това се случваше и наистина направихме машините да бъдат като хора и те понякога ни заместват. Но да, ако правехме машините като хора, превърнахме себе си на машини. И смятам, че това ще трябва да се промени. Рязко.
Да се завърнем към себе си, към хората, да се завърнем към своите емоции, чувства, да се научим да изразяваме себе си открито, да не мълчим за нещата, които ни вълнуват, да споделяме повече помежду си, да си помагаме, да развиваме емпатия и съпричастност... С този сборник искам да покажа, как да се върнем към човешкото в нас", каза още Бимбалов.
Още за разказа "Млък", за "трудните" за произнасяне думи, които остават на върха на езика, откровения за писателския път на Радослав Бимбалов през изминалите двайсет години, за рекламата, за внушената носталгия опасна ли е, когато върви ръка за ръка с пропагандата и има ли добри страни. За това което се случва. Ще се случва. И още…
Чуйте целия разговор с Радослав Бимбалов.
На 26 ноември, в Национална галерия "Квадрат 500", ще бъде открита изложбата "Изток – Запад". Произведенията са на художниците Андрей Молодкин и Сантяго Сиера, които са обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация. Идеята за изложбата е на Гергана Мудова. Пред Радио София тя сподели, че и..
"Beyond The Fantasy" е вълнуващ филм за ски и сноуборд, който отвежда аудиторията на пътешествие през едни от най-зашеметяващите планински пейзажи в света и по-конкретно Австрия, Норвегия, Британска Колумбия, Аляска и разбира се задния двор на TGR (Teton Gravity Research), Джаксън Хоул. Със зашеметяваща кинематография и спиращи дъха..
В предаването „Радиокафе“ се срещаме с Рада Вазова и Рая Господинова – създателки на чисто ново изобретение в интернет – "КултурКаст“ – подкаст за култура. Две съмишленички на 17 и 18 години, решават да обединят усилията си и знаковите фамилии, за да направят нещо значимо, ново и събуждащо любопитството на галопиращия в интернет слушател...
19-годишен младеж е пострадал при катастрофа между джип и кола на столичния площад "Орлов мост". Инцидентът е станал снощи между 22:30 и 23 часа, съобщиха за БНР от Центъра за спешна помощ. Момчето е с контузия на главата и съмнение за комоцио. Спешен екип го е закарал във ВМА. Снимки: Велизар Чакалов, Facebook група..
В предаването "Радиокафе" отново поставяме акцент върху темата за колоезденето, като алтернативен начин на придвижване в града. Поводът е премиерната прожекция в България на филма „Двигателят в нас“ (The Engine Inside), която се организира от сдружение "За Земята" и Tumba Solutions. Събитието е част от работата на "За Земята" за чист..
Илюстрейшън стейшън е "изобретение" на артиста Албена Лимони . Тя решава да създаде тази инициатива, чрез която да събере общност от илюстратори , които на неформални срещи да обсъждат интересни за тях теми и да се вдъхновяват един друг. Третата подобна среща бе посветена на комикса. Специални гости бяха Антон Стайков, Анани Борисов и..
Преди дни Българският институт за компютърни науки и изкуствен интелект (INSAIT) представи най-новата версия на своя генеративен езиков модел BgGPT 2.0. От неделя (24 ноември 2024 г.), специално създаденият за българските потребители, държавни институции и бизнеса модел, ще бъде достъпен за всички граждани чрез чат платформата. По този начин..