Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В неделя, 19 юни, от 14 ч.

"Граждански будилник" фестивално тик-така в "Топлоцентрала"

| обновено на 17.06.22 в 19:53

Може ли правата ни да бъдат във фокуса на фестивал? За мнозина е трудно да си представят такова съчетание, но щом поставяме този въпрос, вече е намерен положителен отговор и пример.

Дава го Българският център за нестопанско право (БЦНП). Активистите на организацията заедно със свои партньори и съмишленици организират второто издание на "Граждански будилник".

В Центъра за съвременни изкуства "Топлоцентрала" тази неделя от 14:00 часа ще се проведе (до 22:00) творчески фестивал, на който участниците ще се забавляват, пеят, танцуват, без да забравят по-сериозните и важни въпроси, свързани с каузите, заедността, солидарността, социалната ангажираност, креативността в полза на другите.

В студиото на Радио София с подробности от фестивалната програма гостуваха Айлин Юмерова - програмен директор на БЦНП, Деян Петров-Дицата - перкусионист, един от създателите на „Yambadon“, водещ на работилница по ритъм.

"За да сме пълноценни в живота и като граждани, за да упражняваме правата си, наистина е важно да ги познаваме. Така ще имаме свободата да бъдем себе си и да помагаме на другите около нас. Смислените каузи ни водят напред", отбеляза Айлин Юмерова.

Тя поясни, че тази година в петото издание на конкурса за социално ангажирано изкуство "Граждански будилник" са провокирали артисти, писатели, фотографи да споделят гледните си точки за смисъла и значението на правото да се сдружаваме, да бъдем граждански активни.

Деян Петров-Дицата разказа, че е осъзнал важността на общността още по време на следването си по социология.

"През сдружаване и общност могат да се случват хубави конструктивни за обществото идеи. Това потвърдих и когато работих като учител в Самоков", допълни Дицата.

Айлин Юмерова, Деян Петров-Дицата и Ива Дойчинова

В 8-те часа на фестивалния ден са предвидени музикални и танцови работилници, творчески занимания по рисуване, по фотография, гражданско-образователни игри.

Преди да пеят Керана и космонавтите и "Cool Den", от 19:00 ч. ще се проведе церемонията по награждаване на авторите в конкурса „Граждански будилник“ vol.5.

"Думата "граждански" ми е много скъпа. Демокрацията е крехко нещо. Има два стълба, които я крепят – независимият съд и независимите медии. У нас тяхното състояние е незавидно. Гражданското общество остава последната гаранция за наличието на демокрация – каза пред Радио София писателката и публицист Веселина Седларска, член на журито. – Гражданският будилник тик-така. На едни казва: късно е. На други: време е."

Тя изтъкна искреността в текстовете, дори и произлезли от неопитни пера. Описаните не теоретични постановки, а конкретните случки.

"Имаше и социална поезия. Този конкурс ми върна вярата в младите", допълни Седларска.

В разговора се включи и Денислав Стойчев, един от победителите миналата година в категория фотография. Той и тази година участва – със серия снимки от Център за украински бежанци във Варна.

Чуйте целия разговор на Ива Дойчинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00