Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Знаете ли, че... комарите също страдат от липсата на сън

Снимка: БГНЕС

Знаете ли че... недоспалите комари отказват от ценното си време за хранене в ползата на извънреден сън, съобщават изследователи в Журнала за експериментална биология.

"Предпочитаната дрямка пред възможността за хранене е изненадваща, като се има предвид, колко много комарите обичат кръв", казва Олувасеун Аджайи, еколог по болестите в Университета в Синсинати.

Всъщност изследването на спящите кръвопийци в лабораторията е предизвикателство

"Това отчасти се дължи на факта, че будните комари се възбуждат от присъствието на храна", казва експериментаторът. А когато комарите все пак заспят, те изглеждат по-скоро като приятели, които просто си почиват, за да пестят енергия.

Учените отдавна се интересуват от циркадните ритми на комарите - вътрешният часовник, който определя времето им за сън и бодърстване. Да се знае кога комарът е буден - и хапе - е важно за разбирането и ограничаването на предаването на болести.

Сложният и често специфичен за вида въпрос: "Как може да се разбере кога едно насекомо спи?" - казва Самюел Рунд, биолог, занимаващ се с циркадните процеси при комарите в Университета Нотр Дам в Индиана, който не е участвал в изследването.

Един от начините да се разбере това, е да се проследи поведението на насекомото. Затова изследователите наблюдавали комарите докато спят. Екипът се фокусирал върху три вида, за които е известно, че пренасят болести, включително малария:

 Aedes aegypti, които са активни през деня; Culex pipiens, които предпочитат сумрака, и нощния Anopheles stephensi.

Комарите са оставени сами в стая в малки заграждения, където екипът използвал камери и инфрачервени сензори, за да ги наблюдава.

След около два часа кадрите показали, как комарите се отпуснали. Коремчетата им се спуснали към земята.

Когато експериментаторът влязъл в стаята, C. pipiens и A. aegypti показали намалена реакция, което предполага, че вкусната миризма е по-малко вероятно да събуди тези видове, когато са в дълбок сън. Взети заедно, промяната в позата, периодите на бездействие и по-ниската възбуда били определени за идентифициране на дремещ комар.

Оказало се, че комарите, които са си починали цяла нощ, са били много по-склонни да кацнат върху гостоприемника, отколкото тези, които са били лишени от сън. При направените 8 теста, средно 77% от добре отпочиналите комари отиват на лов за кръв, в сравнение със само 23% от заспалите комари.

Според учените тези открития разкриват възможности за изследвания в областта на контрола на популациите от комари и намаляването на заболяванията чрез използване на циркадните ритми на насекомите.

Източник: БГНЕС


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Какви особености може да срещнете при ремонт на банята?

Ако ви се налага къртене на баня със стар фаянс и теракота в София, това е услуга, която е най-добре да потърсите от фирма кърти чисти извозва . Когато изберете да се доверите на професионалисти, може да сте спокойни, защото работата е в сигурни ръце. Те разполагат с професионални къртачи за услуги кърти чисти извозва София. При необходимост могат..

публикувано на 06.03.24 в 17:16

Германец се ваксинирал 217 пъти срещу Covid-19, странични ефекти няма

Германец, който умишлено се ваксинирал 217 пъти срещу Covid-19, няма странични ефекти от много дози, според учени, които са проучили вероятно най-ваксинирания човек в историята, предаде АФП. Имунната система на 62-годишния мъж от централния германски град Магдебург работи на пълни обороти, заявяват експертите пред сп. The Lancet Infectious..

публикувано на 06.03.24 в 15:24

платена публикация
4 цели за устойчив начин на живот през 2024 г.

Няма съмнение, че тенденцията за устойчивост ще продължава да се разраства и да получава дори по-ярък отзвук и през 2024 г., като за това има основателна причина. Изменението на климата оказва своето въздействие все повече и повече с всяка изминала година и макар това да не се дължи на ежедневните ни навици или начин на живот, зеленото мислене може..

публикувано на 05.02.24 в 17:46

С фруктов сок наддавате на тегло, по-добре яжте цели плодове

Консумацията на чист плодов сок всеки ден, може да е причина за напълняване при деца и възрастни , твърдят канадски учени, цитирани от "Индипендънт" и БТА.  Учените са анализирали резултатите от 42 изследвания, от които 17 сред деца и 25 сред възрастни. Установено е, че всяка чаша плодов сок на ден допринася с 0,03 по-висок индекс на..

публикувано на 18.01.24 в 13:06

платена публикация
Панталоните на мъжа – повече от просто част от гардероба

Панталоните не са само практичен елемент от мъжкия гардероб, но и израз на индивидуализъм, стил и самоувереност. Избирайки подходящия модел и материал, мъжът може да изрази себе си по начин, който отразява неговата личност и начин на живот. Дали става дума за ежедневна елегантност, спортен небрежен стил или градска класика - всяка чифт панталони..

публикувано на 12.01.24 в 11:16

платена публикация
Възходът на изкуствения интелект в набирането на персонал в областта на технологиите - какво трябва да знаете?

Навлизането на изкуствения интелект (ИИ) доведе до революция в много индустрии и набирането на персонал в областта на технологиите не прави изключение. Въздействието на ИИ върху набирането на персонал в областта на технологиите е дълбоко, като предлага иновативни решения на традиционни предизвикателства и същевременно внася нова динамика в..

публикувано на 11.01.24 в 10:55

Изследване установи кои храни могат за забавят белодробната фиброза

Според изследване на американски учени от Медицинския факултет на Университета на Вирджиния, храна богата на омега-3 мастни киселини, като ядки и мазна риба, може да забави развитието на белодробната фиброза. Екипът на д-р Джон Ким от Медицинския факултет на Университета на Вирджиния, проследява здравословното състояние на 300 пациенти с..

публикувано на 04.01.24 в 15:33