Гладоморът е черна страница в историята на Украйна. Масовият глад в Съветска Украйна през 1932-1933 г. е предизвикан от политиката на съветското правителство, оглавявано от Йосиф Сталин. Повече от 25 страни са признали гладоморът за геноцид.
Подобно страдание са изпитали през зимата на 1946-1947 г. и много хора в Бесарабия. Именно за този по-малко известен период е провокиран българският журналист Петър Марчев (▼) и години по-късно – през ХХI век, създава документален филм и книга със спомени и разкази на оцелели от този втори Гладомор.
"Бях потресен и реших, че трябва да отида на място, да запиша последните оцелели свидетели на тези страшни събития", разказа пред Радио София авторът.
Той отива до Тараклия през 2006 г. и записва хора благодарение на братята Димитър и Иван Боримечкови – "трегери на българщината в Молдова". Публикува репортажи в български медии.
По-късно – през 2014 г. посещава същите места, вече с камера и оператор.
"Хората не таяха мъст, а по-скоро страх, потрес", допълни Марчев. И обясни, че причините и за двата гладомора на Сталин са едни и същи – да сломи духа на средното селячество в Украйна, за да се осъществява по-безпроблемно колективизацията.
Жертвите в първия Гладомор (1932-34) жертвите са около 7 милиона. А около 15 години по-късно – около 700 хиляди.
Етническите българи – жертви на двата гладомора, са около 100 000, коментира Петър Марчев.
Неслучайно неговият документален филм се казва "Незабрава".
Той е завършен през 2016 г., представян е на фестивала "Златния Ритон" в Пловдив, показван е и в Германия, излъчван е от една телевизия, но не и от БНТ.
Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова.
За втора поредна година Бургас става домакин на най-мащабния фестивал за електронна музика у нас. На 12 и 13 август "SOLAR Summer" се завръща на пристанището за двудневно парти с участието на ключови световни фигури в техно и хаус музиката. Сред звездните парти диригенти на специално изградената сцена ще излязат виртуозите на пулта Adam..
Световноизвестният оркестър на замъка “Шьонбрун” ще изнесе голям концерт пред храм-паметника "Св. Александър Невски ", тази вечер (08 август 2022 г.), от 20.30 часа. С програмата на „Vienna Schonbrunn Orchestra“ у нас започват международните тържества по случай 200-годишнината от рождението на Йохан Щраус-син . В програмата тази вечер..
От "Спаси София" перманентно получават сигнали и реагират за идентифицирането на изоставени автомобили в крайните столични квартали и информиране на общинските органи. Последната акция доброволците на организацията се провели в Бояна, разказа Александър Колев в студиото на Радио София. Заснети са 15 изоставени автомобила на пешеходните..
Шест държави, сред които и България , са представени в телевизионния проект "Европа отвисоко" на National Geographic , чиято премиера е на 18 септември 2022 г. Останалите страни, кадри, от които ще видим са Сърбия, Румъния, Дания, Шотландия и Белгия. Кадрите от България са заснети от дрон пилот над Перперикон, Варна, Велико Търново, София, връх..
На 8 август отбелязваме Международния ден на котката . Инициативата започва през 2002 г. по инициатива на Международния фонд за защита на животните. Какво обаче да правим, когато имаме котка вкъщи, а отидем на почивка ? Котката е самостоятелно животно и бихме могли да й оставим по-голямо количество храна, каза в предаването „Радиокафе“ д-р..
Днес времето над страната ще е предимно слънчево. Около и след обяд ще се развие купеста облачност и на отделни места главно в Северозападна България ще превали краткотраен дъжд, съобщиха от НИМХ. Ще духа умерен, в Югоизточна България и временно силен североизточен вятър. Максималните температури ще са между 30° и 35°, в София около 30°. Над планините..