Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Plastic Free July" припомня за вредата от използването на пластмаса

Снимка: fb/Plastic Free July

Инициативата "Plastic Free July", която бележи началото на юли без пластмаса стартира официално през 2011 г. в Австралия, но у нас стига чак 2020 г. Тя цели хората да се замислят за вредата от използването на пластмасови изделия. Симона Стилиянова от "Zero Waste Sofia" разказа повече подробности пред Радио София.

"Аз самата от 2017 г. се опитвам не само да премахна пластмасата, но като цяло да намаля отпечатъка си върху околната среда по всякакъв възможен начин. Не съм премахнала пластмасата изцяло, но според мен в настоящата ни система в града е близо до невъзможното", сподели Стилиянова.

По думите й, в България инициативата вече е станала разпознаваема, макар хората, които я подкрепят да са малко, и да наброяват едва няколко хиляди. Тя каза още, че пандемията е върнала нещата назад с използването на еднократни маски и ръкавици, както и пластмасовите прибори и кутии по заведенията, но нещата вече се нормализират.

Тя заяви, че тази година 17 неправителствени организации, блогъри, бизнеси и различни хора се обединяват около идеята за намаляване на пластмасовите отпадъци. Стилиянова покани всички да отворят събитието във фейсбук, където целия месец ще бъдат споделяни различни съвети, препоръки за проблемите и възможните решения на проблема с отпадъците.

На 9 юли 2022 г. в Приморско ще има целодневно събитие "Черно море без пластмаса". То ще протече с дискусии, работилници, игри за деца и кино прожекции. Стилиянова посочи като един от проблемите бутилираната вода и отбеляза, че питейната вода от чешмата е с много добри качества. Освен това сподели, че инициатива на "Софийска вода" насърчава заведенията да предлагат на клиентите вода от чешмата.

Европейска директива забранява употребата на 10 вида пластмасови изделия и включва редица мерки за ограничаване на конкретни продукти. Симона Стилиянова заедно с нейна колежка Божана Загорчева са създали наръчник, който е изцяло базиран на българската наредба на МОСВ, в който са визуализирани всички забранени изделия, алтернативите, новите изисквания за разширена отговорност от страна на производителите и всичко, на което е базирана самата наредба.

Българска фирма е решила проблема с пластмасовите отпадъци като произвежда алтернативи на пластмасовите чашки в екологичен ядлив вариант. Повече подробности за заместителите разказа Николай Атанасов, търговски директор на фирмата. 

Той сподели, че те се произвеждат трудно с оглед на това, което имаме като макроикономически предпоставки и каза:

"Ние сме приели това не толкова като бизнес, колкото като мисия, така че за нас трудностите в този аспект са нещо, което считаме за временно".

По думите му, идеята е претърпяла десетгодишно развитие от първата рецепта за чаша до сегашния продукт, който е само естествени съставки и не съдържа ГМО. Атанасов заяви, че в момента се разработват и бъркалки от същите съставки, където интересното е, че се постига 100% кръгова икономика, като се използва бракът от производството на чашите.

Повече подробности за можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00