Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатни филмови прожекции през лятото в двора на Гьоте-институт

Снимка: Гьоте-институт

Дворът на Гьоте-институт България през лятото ще се превърне в сцена за кинопрожекции на открито. От юли до септември, в шест вечери, във всяка прожекция посетителите могат да видят по един късометражен и един пълнометражен филм. Селекцията е изготвена от екипа на "Кинематограф".

Тази вечер, от 20.30 часа, ще бъде първата прожекция на късометражния "Довиждане" на Йордан Петков и Еди Шварц и на пълнометражния "Western" на режисьорката и сценаристка Валеска Грийзебах.

"С Гьоте-институт работим съвместно за трета поредна година, а за втора поредна година правим лятно кино. Тази година, подкрепата на Столичната община ни позволи да разширим значително прожекциите ни от късо кино в цяла София. С Гьоте-институт решихме да свържем българското и немското кино. Първият филм е български и късометражен, а вторият винаги е пълнометражен и е немски", разказа в ефира на Радио София Юлиан Спасов, основател на проекта за късо кино.

Следващите дати с прожекции на открито в двора на Гьоте-институт са:

13 ЮЛИ, 20:30 
Късометражният "Грозна приказка" - ръчно бродиран анимацинонен филм на Радостина Нейкова и
пълнометражният "Alle Anderen" на режисьорката Марен Аде.

20 ЮЛИ, 20:30
Късометражният "Дишай" на Борис Джонев и
пълнометражният "Gundermann" на режисьора Андреас Дрезен.

24 АВГУСТ, 20:30 
Късометражният "Непознати" на режисьорката и сценаристка Камелия Петрова и пълнометражният "Der traumhafte Weg" на режисьорката Ангела Шанелек.

31 АВГУСТ, 20:30
Късометражният "Драсканица" на режисьора Любомир Печев
и пълнометражният "Systemsprenger" на режисьораката и сценаристка Нора Фингшайдт.

9 СЕПТЕМВРИ, 20:30
Късометражният "Ботев е идиот" на режисьора и сценарист Деян Барарев и пълнометражният "Der junge Karl Marx" на хаитианския режисьор Раул Пек.

Прожекциите са безплатни за публиката.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01