Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Битката срещу застрояването на диви плажове продължава

Снимка: Ива Дойчинова

Един от често задаваните въпроси е докога най-добрите плажове у нас ще останат без пластмаса и бетон. Природозащитникът Мария Кавлакова разказа подробности пред Радио София за плажовете "Корал", "Карадере", "Липите", "Листи", "Иракли", "Дуранкулак" и "Крапец".

"Всяка инвазивна намеса в тази природа разрушава всичко, което на нас може да ни носи радост", сподели Кавлакова. Тя даде за пример "Корал" и други плажове, на които няма постройки, и зад които има горички с животински видове, които не могат да бъдат срещнати на много места.

По думите й, битката за отстояване на правото да има незастроени плажни ивици, както и за много други природни обекти продължава. От 6 години насам "Корал", "Карадере" и "Иракли" са обявени за природосъобразни плажове и не се дават на концесия, като на тях не може да има дори чадъри и шезлонги.

"Друга наша битка е да бъде забранено строителството в "Зона А" на черноморското крайбрежие, което представлява 500м. след плажа навътре. Самият плаж няма как да съществува в този си вид, ако зад него има построени 10 хотела", сподели Кавлакова.

Тя подчерта, че са предложени промени в Закона за устройството на черноморското крайбрежие, което предложение няколко пъти е влизало в комисия и е било отхвърлено. Освен това каза, че "Корал" е бил защитен резерват, в който расте блатното кокиче, от което се прави лекарството за детски паралич "нивалин". Българската държава в момента изкупува блатно кокиче от Турция, а турците някога са взели разсад от нас.


Относно атаките срещу еколозите и дивото къмпингуване, Кавлакова каза:

"Това беше една война, която целеше да очерни нас, които опитвахме да спрем застрояването на тези плажове. Истината е, че ние например на "Корал", като сме почиствали сме намирали консерви от 1978 г., намирали сме старите шишета от "Веро" от едно време и т.н. Редовно се прави почистване. Истината е, че тези плажове привличат ужасно много туристи точно от застроените места".

Природозащитникът коментира, че в активния сезон "Корал" се пълни почти на 100%. Тя каза, че на други два много красиви плажа - "Липите" и "Листи" няма много хора, тъй като достъпът е пешеходен. По думите й, в последно време се забелязват следи от АТВ-та, което показва търговския интерес на определени хора и че това движение на четириколесни неминуемо би увредило до някаква степен екосистемата там.


Кавлакова посочи, че друг странен ход на държавата е да раздели плажната ивица на "Иракли" на две части – "Вая" и "Иракли". Тя отбеляза, че огромните плажове "Дуранкулак" и "Крапец", поради това, че водата в по-голямата част от времето е студена са запазени и допълни, че на тях много хора ходят с кемпери, грижат се за екологията, и работят много добре с местната община.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Йотова

София бе домакин на форума "Европейският съюз среща Балканите"

София бе домакин днес на форума "Европейският съюз среща Балканите“. Организатори на събитието са Европейският либерален форум, партия АЛДЕ и Атлантическият клуб в България. Събитието е утвърдена платформа за стратегически диалог между лидерите на Европейския съюз и Балканите – министри на външните работи, политици, представители на водещи..

публикувано на 17.04.25 в 17:25

Ще работят ли детските градини в София през цялото лято?

Детските градини в София да работят през цялото лято.Такава идея обсъжда местната администрация, с която да се спре досегашната практика, забавачките да затварят за определен период, за да може педагогическия персонал да използва част от годишния си отпуск. Досега родители стриктно попълваха заявления за периода от 1 юни до 14 септември, в..

публикувано на 17.04.25 в 16:25

Танцов празник поднася Балет "Арабеск" с най-най-доброто

Балет "Арабеск" кани на почитателите на танца на специален празничен спектакъл, в който ще могат да гледат фрагменти от най-добрите представления на формацията. Програмата е посветена на  Международния ден на танца  и ще се играе пред публика на сцената на Музикалния театър на 27 април от 17:00 часа. При селекцията целта е била да..

публикувано на 17.04.25 в 15:48
Марий Росен и Ванеса Гуджова от екипа на организаторите

НБУ подготвя второ издание на Международен театрален фестивал "Следата Шекспир"

Второ издание на Международния театрален фестивал "Следата Шекспир“ организират от Нов български университет. Под мотото “Театърът като конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание“. Форумът има за цел да осигури публично пространство за артистична, социална и научно-изследователска дейност на преподаватели и студенти от..

публикувано на 17.04.25 в 15:25
Софийски университет

Безплатно второ висше, но само за определени специалности

Придобиването на второ висше образование може да бъде финансирано от държавата от началото на следващата година, но само в защитените специалности и приоритетните професионални направления. Това става ясно от законопроект за изменение на Закона за висшето образование, внесен от депутати от ГЕРБ, "Има такъв народ" и "БСП - обединена левица". Идеята..

публикувано на 17.04.25 в 15:23

Пъстри еднометрови великденски яйца красят Кюстендил

Предстои откриването на една вълшебна и много артистична изложба от едно предизвикателство, което е поставено на кюстендилските училища и художествените школи. “Ще представим 20 еднометрови яйца, които са направени от рециклирани пластмасови бутилки, които са ръчно изрисувани от учениците от кюстендилските училища и възпитаниците на школите в..

публикувано на 17.04.25 в 15:09
Колаж: БНР

Музикотерапия за Нобелова награда!

Терапията с музика и ритъм става все по-актуална и това се обуславя от нарастване броя на деца с проблеми в развитието. Хората с проблеми ходят при различни терапевти, при нас идват едва ли не последни. Понеже увлича емоционално, се подценява. Гледа се на нея като на забавление. У нас музикотерапията е маргинализирана, но изследвания..

публикувано на 17.04.25 в 14:55