Фестивал „Бузлуджа фест“ е инициатива за запазване и реновиране на монумента Бузлуджа. Привлекателността му за любителите на дарк туризма е извън съмнение. Но не за това става дума в разговора с Теодор Катранджиев и Лора Миланова – организатори и Кубрат Аргилашки от група „Спални места“:
"Проектът се занимава с консервиране на монумента. План за управление, консервиране на мозайките. Тази година целта и мотото е "Отвори Бузлуджа". Трябва да се обезопаси. Над 50000 човека идват всяка година." (Теодор)
"Чрез фестивала най-лесно можем да стигнем до хората. Това е музиката." (Лора)
"Бяхме поканени, не отказваме участие, вярвам в идеята на фестивала." (Кубрат)
"Организаторите работим безвъзмездно, има много доброволци. Има и една холандска пънк-банда. Ще има уъркшоп по цианотопия, курс по билкарство, вертикално бягане (400 м по стълбите), състезание по ориентиране. За всеки по нещо.
Вкарахме семеен билет. Възможно е настаняване в палатки, хижите не са далеч. Храната и пиенето ще са безобразно много, студената вода ще е от извора, но не намерихме водач по паневритмия. Няма да има и йога, но ако сте гуру и търсите последователи, там е мястото.
МК вече е обявила паметника за културен обект. Популяризирането му е крачка. Ако стане популярен, парите ще дойдат. Идеята е структурата да се самоиздържа."
Откровен е отговорът на Кубрат на питането на водещата знае ли какво е Бузлуджа. Защо ли не сме учудени.
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...