Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Райският газ води и до ада

Диазотен оксид измества кислорода, ефектът е за кратко, но когато това се повтаря, води до трайна увреда, обяснява анестезиологът д-р Ясен Грозев

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Райският газ е един от най-старите анестетици. Най-важното за него е, че не подлежи на обработка в организма – влиза и излиза. Но при подаването му задължително има и кислород. Съотношението извън операционните трябва да е 50:50. Иначе пряко се застрашава човешкият живот.

Това изтъкна пред Радио София анестезиологът д-р Ясен Грозев във връзка с дискусиите в обществото, свързани с употребата, свободната продажба и на деца, проверките и евентуалната забрана, за която настоя омбудсмана на България.

"Възможни са трайни последици за организма. Най-вече се засяга нервната тъкан, нивото на витамин В 12. Райският газ измества кислорода от местата на свързване в хемоглобина в някои от случаите. Когато дишате 100% от този газ, оставате без кислород за известно време, което е опасно за мозъка и нервите", коментира специалистът.

По думите му в дискотеките хората, които употребяват райски газ, де факто "докарват организма си до задушаване". Ефектът е бърз, отзвучава, но когато това се повтаря, води до трайна увреда. А комбинацията с други препарати (алкохол, наркотици) може да доведе дори до смърт.

След първите чувства на еуфория и спокойствие, може да се стигне до прилошаване, до спадане на кръвното налягане, склонност към повръщане, депресия, нарушаване прецизността на движенията.

"Забраните правят нещата по-желани. Важно е да се говори, да се обяснява на децата. Всичко започва от дома, от семейството. Райският газ не довежда до зависимост, но той е верният път към употребата на тежки наркотици", предупреди още д-р Грозев.

С него разговаря Елисавета Белеганска.

Според Пенка Георгиева – председател на пациентската организация "Заедно с теб", по тази тема трябва да се работи с Министерството на образованието, да се говори в часа на класа, за да научат децата навреме за възможните здравословни рискове от употребата на райски газ, марихуана, амфетамини и т.н.

  • Диазотен оксид, известен и като „райски газ“, е химично съединение с формула N2O. При нормални условия представлява безцветен незапалим газ с приятна сладникава миризма и вкус.
    При вдишване предизвиква чувство за еуфория.
    Използва се в хирургията и зъболечението заради своя анестетичен и аналгетичен ефект, а заради еуфоричните си свойства се използва от някои хора като наркотик.
    Друго негово приложение е като окислител в ракетните двигатели. Добавен към горивото, увеличава мощността на двигателите с вътрешно горене.
    Използва се и в хранителната индустрия.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05