Иван Чуров - DrNightWatch е тазгодишният победител в eFirst League – единственото официално електронно първенство по футбол на България, което се провежда в играта FIFA. Той гостува в ефира на Радио София, за да разкаже къде се намира електронният футбол на картата на електронните спортове в света, кои са официалните първенствата в България и на какво ниво са родните състезатели:
"Това е играта, която всяко момче е играло поне веднъж в живота си. Правилата са същите, с единствената разлика, че таймерът върви по-бързо, за 6 минути в истинския живот минават 45 в играта", обяснява Иван.
Той е запален по футбола и е отраснал с топка в краката още преди да започне да управлява своя отбор на виртуалния терен. Не прекарва много време в игра на видео игри, докато не открива, че е добър на елекронен футбол.
"Преди няколко години се оказа, че съм добър, имам състезателен дух. Кариерата ми започна на 21 години, което е късно.
Догонваме европейското и световно ниво. С всяка изминала година става все по-трудно да се докажеш международно. Трябва да инвестираш истински пари в електронния си отбор. Играта е бизнес и нужната първоначална инвестиция се качва. Иначе откъм умение имаме таланти. Имаме национален отбор и eFirst League".
Иван Чуров вече не веднъж е представял България на световни турнири самостоятелно или като част от Националния отбор на страната. Успехите не закъсняват.
"Второто място на първата Шампионска лига в света е най-доброто ми постижение! Обичам да сравнявам електронните спортове с шаха, играл съм много шах. Те изискват подобни качества. Изисква се и физическа и психическа подготовка, за да издържиш по време на състезанията, които продължават цели дни".
Според Иван Чуров потенциалът на електронния футбол не е добре развит, защото започва да навлиза като esport едва преди 3-4, но допълва, че има надежда това да се промени съвсем скоро.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..