Над 1660 са чешмите и заведенията в България, където можем безплатно да намерим питейна вода. Това показва специалната карта, която са създали от организацията Zero Waste Sofia.
"Чешмичките в София са над 200, появяват се и нови, но за съжаление забелязвам, че старите не се поддържат. Има чешми, които целогодишно остават зазимени", отбеляза при гостуването си в Радио София Симона Стилиянова (►).
Според статистиката в парковете и градините на София има 57 функциониращи чешми.
На платформата с "Чешмите в България" може да се отбележат координатите на конкретна чешмичка, както и дали тя (не) работи. Сигнали за проблемни съоръжения достигат директно до Столичната община.
По темата се включи и Бойко Благоев (▲), който със собствени средства възстанови една от чешмите в горната част на Борисовата градина (до район "Изгрев") в памет на неговата майка Лидия. Възнамерява да възстанови още една.
За първата с приятели е събрал средства, но това не се прави само с пари.
Отнело му е две години.
"Притеснявах се дали тя ще се пази. Ползват я. Полезна е. Хубаво е, че много хора след това ми писаха как могат да помогнат за възстановяване на друга чешма в София. Има желание да живеем в по-хубав град", посочи Благоев.
По думите му в различните случаи трудността да заработи чешма зависи от технически спънки, от това – кой плаща водата, или не се знае кой отговаря за съответното съоръжение.
"Грехота е в град с такива водни ресурси да се раздават пластмасови бутилки", допълни Благоев.
Чуйте целия разговор на Божидар Янев.
Столичната община откри процедура за кандидатстване с проектни предложения по Програма „Зелена София“ . Желаещите могат да подадат документи до 17:00 ч. на 28 април 2023 г. в деловодството на районната администрация, на чиято територия се намира зелената площ. Кампанията на общината се провежда за 12-а година и цели да включи гражданите в..
Половината от българите смятат, че двата пола не са равнопоставени в професионално отношение , сочи проучване на Съвета на жените в бизнеса в България , което е направено по повод 10-ата годишнина на организацията. Допитването е проведено от агенция „Тренд“ . Данните показват, че под равнопоставеност 27% от анкетираните разбират равни..
Среща в ефира с Нона Куманова – художник и Зара Богданова – специалист по дърворезба, които разказаха за една нова и недотам позната програма, финансирана от НФ „Култура“ – „Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество“. Благодарение на това съфинансиране, младите дами стартират свой проект,..
"Светът след утре" е темата на втория конкурс за български аудиосериал. Кандидатстването за него стартира на 25 март 2023 г., а в него могат да вземат участие всички утвърдени и прохождащи автори, които са готови да се изправят пред предизвикателството на този все по-популярен формат. Победителят ще има възможността да работи с подкрепата на..
"Галъп интернешънъл болкан" проведе изследване за Българското национално радио , което показва декларативните нагласи към края на предизборната кампания. То е проведено между 18 и 26 март 2023 г. сред 1004 души по метода "лице в лице" с таблети. Ако изборите бяха през последните 10 дни на март, резултатът щеше да е следният: ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС..
От 3 април 2023 г. започва надпреварата в 13-тото издание на Националния конкурс " Зелените компании на България", известен още като "Зелените оскари". Търсят се "най-зелените компании", организатори, бизнеси и личности. Подробно за конкурса и какво трябва да знаем разказа в предаването "Радиокафе", Надя Маринова, която е едни от..