Две години доброволци не успяват да възстановят с дарения чешми в София, сблъсквайки се с липсата на съдействие от страна на институциите.
"Липсата на развитие по тези случаи е малко повече от година, тъй като все пак и ние имаме процес, който трае някакво време". Това обясни в интервю за предаването "Хоризонт до обед" Яне Френски от фондация Urbid:
"Започнахме края на август с анонс, че искахме да правим реставрация на тези чешми. Започнахме кампания за събиране на пари за обновяването на чешмите. След това трябваше да се изготви проект за едната чешма, защото тя беше в доста окаяно състояние. За другата чешма просто искахме да направим ремонт, да се подновят частите й и да тръгне да тече".
"Понеже аз съм бегач и минавам често през Борисова градина, исках да възстановим нещо там. За чешмата, която е в район "Изгрев“ всъщност още през есента на 2020 година получихме положително писмо от общината, че ще съдействат с всичко възможно. Когато вече предложихме какво да се прави, което беше през март 2021 година, така и не получихме отговор".
"Относно казуса за район "Изгрев“ не мога да го коментирам, тъй като не съм запознат. Конкретно за Борисова градина там казусът е по-сложен, тъй като Борисова градина е паметник на културата, не само това, а и е резерват на градинско-парковото изкуство, затова всички градински паркови елементи трябва да запазят автентичния си вид и да бъдат възстановени по оригиналния си облик по фотографска или друга архивна статия", отбеляза за "Хоризонт" Димитър Данчев, директор на Дирекция "Зелена система“:
"В тази връзка ние сме кандидатствали през 2020 година с виза за проектиране, идеен проект сме внесли в Министерство на културата, от което имаме съгласуване. Миналата година кандидатствахме към Оперативна програма "Региони в растеж“ за обновяване на частта в Борисова градина от езерото с лилиите до алея "Яворов“, където предвиждаме възстановяване на всички такива архитектурни и художествени елементи в духа на парка, включително и тази чешма. На територията на парка има шест чешми, от които пет в момента са действащи и една чешма, която е заличена по една или друга причина през годините. Тя също ще бъде възстановена след този ремонт с всичките скулптурни и декоративни елементи, които са в духа на парка".
"От началото на мандата ми въпросната чешма е била ремонтирана два пъти", коментира Делян Георгиев, кмет на район Изгрев:
"Районната администрация не е безразлична към това дали работят чешмите на наша територия или не, но за съжаление последни път след ремонта чешмата издържа точно три дена. Постоянно има вандалски прояви. Аз адмирирам желанието на гражданите да участват активно в живота на града, което е хубаво и благодаря за това. Определено бихме могли да си съдействаме в тази ситуация".
Цялото интервю с Яне Френски, Бойко Благоев, Делян Георгиев и Димитър Данчев можете да чуете от звуковия файл.
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...