Повече подробности по темата пред Радио София разказа Антоанета Василева, експерт от Национален център за безопасен интернет. По думите и, центърът вече 16 г. се издържа от програми и различни проекти. Преди над 10 г. ЕК е създала програма "Безопасен интернет", но тъй като тя е изисквала 50% съфинансиране, такова е било търсено през други проекти.
"За разлика от други държави, които съфинансират на държавно ниво всичките си центрове за безопасен интернет, България през годините не успя да припознае тази политика за закрила на децата през онлайн проблемите и рисковете", коментира Василева. Тя добави, че трябва да има хоризонтална стратегическа политика, която да не се сменя със всяко правителство и зад която да стои финансиране.
Василева сподели, че сигналите се увеличават с началото на учебната година, като с ковид кризата рязко са скочили и добави, че те се препращат към сектор "Киберпрестъпления", както и към "Интерпол". За 2020 г. е имало близо 19 хил. сигнала за онлайн посегателства срещу деца, като за сравнение през 2019 те са били 9 хил. Тя допълни, че много родители също подават сигнали, а много от децата се притесняват, че има проблем, дълго крият и имат нужда от анонимност за да потърсят помощ. Освен това отбеляза, че се провеждат обучения както на деца, така и на учители.
Василева посъветва родителите да обръщат внимание на поведението на своите деца, както и да упражняват контрол върху сърфирането им в мрежата, вкл. и това да разпознават фалшивите профили.
"Силно се надяваме да получим бърза реакция от служебното правителство, защото за нас е важно центъра да продължи да работи заради безопасността на децата. Истината е, че средствата, които са ни необходими са много малко. За да оцелеем до края на годината ни трябват между 60 и 70 хил. лв. Дългосрочно минималната издръжка на центъра за една година е 200 хил. лв.", отбеляза Василева.
Тя допълни, че едно такова финансиране би дало устойчивост, над която може да се надгражда не само с проекти и дейности, но и с човешки ресурс, тъй като в момента екипът е само от 7-8 души.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...