Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Чрез конфликта човек показва силните и слабите си страни

С Мирослава Георгиева
Снимка: радио София

Конфликтната личност като градивен елемент в работния екип. Как може да сплоти екипа един конфликт? Гостуване на психолога Мирослава Георгиева по повод семинара ѝ по темата:

"Понякога конфликтната личност действа като катран в кацата мед. Но тези хора са по-импулсивни. В зависимост от типа на усещанията има личности, които създават конфликт, за да управляват ситуацията. Ако са осъзнати, хората забелязват конфликтната личност в себе си. 

Конфликтните личности започват конфликта в търсене на резултат. Неувереността и неспособността отключват такива конфликти. Ползите от конфликта могат да създават решения. Чрез конфликта човек показва силните и слабите си страни. Решенията са продуктивни. В колективите винаги има по-мрънкащи и дуднещи. По-сприхавите и импулсивните това ги дразни. 

На уебинарите се търси съпричастие. По-актуални там са семейните конфликти. Акцентът е върху реакциите на децата. Когато децата живеят в такъв модел на конфликти, развиват зависимости, агресия. Трудно се отърсваш от това, когато вече си на 18. Често хората свикват със скандалите и не търсят помощ.. Остават в познатото, защото страхът от новото е много силен. Никой не търси първопричината в себе си.

В семейните конфликти не е много ясно за какво е обидата и затова не е лесно човек да приеме извинението. Комуникацията отсъства по време на конфликта. Ако има осъзнатост да се чуе болката, е лесно да се намери решение."

По публикацията работи: Людмил Фотев
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 73% от служителите са чувствали дискриминация на работното място

Над 73% от служителите у нас споделят, че са били дискриминирани в процеса по подбор или на работното място. Най-широко разпространената причина за дискриминация е възрастта (46%) – това се потвърждава и от последните данни на Евробарометър, следвана от полът и половата идентичност (33%) и семейния статус (19%). Данните са от анонимно..

публикувано на 02.10.23 в 19:43

Къде и как беше заснет клипът "Притури се планината" на БНР (ВИДЕО)

Днес в YouTube-канала на БНР се състоя премиерата на първия музикален клип, продуциран от обществената медия. Обичаната емблематична песен на Стефка Съботинова "Притури се планината" е записана в нов аранжимент от Детския радиохор, Симфоничния оркестър и Оркестъра за народна музика на БНР. Изборът на песента не е случаен. Повод е..

публикувано на 02.10.23 в 18:13

Проучвания потвърждават, че мръсният въздух повишава хоспитализацията

По-озеленените квартали имат по-здрави жители, а смогът може да ни вкара в болница дори след седмица закъснение , показват резултатите от две първи по рода си проучвания за обществено-здравните ефекти от замърсения въздух в градовете в България. Двете задълбочени изследвания, извършени от български учени и организации с обществена полза,..

публикувано на 02.10.23 в 16:51

Проектът "Млади велолидери" предлага обучение и насърчава карането на колело в града

Как се изграждат бъдещите млади велолидери? Едноименният проект и обучение ще стартира в София, на 14 и 15 октомври. Организатори са Фондация "СпоДари" и Националната спортна академия, с финансовата подкрепа на общинската програма "София-град на младите и активните". В предаването „Радиокафе“ гостуваха Маргарита Петрова и Румяна Йотова..

публикувано на 02.10.23 в 16:29
Химнът на училището радва деца, учители и родители

Химни ще имат още училища в Бургас, Варна, В. Търново, Русе, Сандански, Сливен, Ямбол и София

"Музикаутор" и партньорите дават старт на третото издание на инициативата „Светилник 2023/2024: И мойте песни все ще се четат“. То се провежда под патронажа на Министерството на културата и на Министерството на образованието и науката и предвижда създаването на химни за училища от осем града на страната. За изминалите 2 издания на..

публикувано на 02.10.23 в 15:34

Прочит на пиесата "Финист - ясният сокол" в подкрепа на авторите ѝ

Със специална театрална вечер и прочит на пиесата "Финист-Ясният сокол", на 2 октомври от 19.00 часа клубът на НЧ "Читалището.то" се включва в международна акция за подкрепа на арестуваните руски интелектуалки Светлана Петрийчук и Женя Беркович.  Текстът ще бъде поднесен от актрисите Станка Калчева и Богдана Котарева, режисьор е Василена..

публикувано на 02.10.23 в 14:35

Изложба "Послания" и филм за живота на Златю Бояджиев по повод 120 години от рождението му

Изложбата “Послания“ бе открита на 14 септември в Национална галерия “Двореца“. Поводът – 120 години от рождението на Златю Бояджиев – едно от най-големите имена в българската живопис през 20 век. Събеседници в „Радиокафе“ бяха кураторите Весела Радоева и Боряна Вълчанова. Те припомниха и за по-ранна експозиция, в галерия „Средец“ –..

публикувано на 02.10.23 в 12:37