Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вертикалните градини са новите тенденции в озеленяването

Снимка: greengarden.bg

Зелен град ли е София и на ниво ли е поддръжката на парковете? Какво е озеленяването на бъдещето, какви са умните технологии в зелените системи, подробности пред Радио София разказа ландшафтният архитект Ивайло Петров, собственик на фирма за озеленяване, която е специализирана в създаването на вертикални градини. Поради липсата на площ тенденцията е градовете да се развиват в посока нагоре, което е скъпо начинание и изисква влагането на повече средства и технологии, а има и законови затруднения.

По думите му, вертикални паркове вече има и в сграда София на бул. "Г.М.Димитров", като в нея са съчетани всички видове озеленяване . Той сподели, че подобни проекти много мащабно от десетилетия се реализират в Сингапур, а покривното и вертикално озеленяване е заложено и в образованието.

"В центъра е невъобразима красота откъм паркове, вертикални градини, цели сгради мастодонти озеленени от главата до петите, както и вътре интериорно. Но просто те имат един много специфичен климат, който тук ни възпрепятства да ги правим умело и бързо, и инвеститорите са предубедени заради ниските зимни температури от минус двадесет, минус двадесет и пет. Ние имаме едни доста екстремни ниски температури, които могат да унищожат един проект за милиони буквално за един месец", коментира арх. Петров.

Той сподели, че инвестицията е скъпа и затова вертикалните градини и паркове не са често срещани, но тенденцията е цената да пада. Освен това отбеляза, че покривните и вертикални градини играят ролята на термозащита на сградата и затова световноизвестните сертифициращи компании сертифицират такива сгради, като по-екологични и по-щадящи природата.

"На мен тук ми е най-голямата болка, че вертикалните градини в България не се признават за процент озеленяване и инвеститорите нямат стимул да ги правят", посочи арх. Петров и допълни, че София е доста зелена столица с много паркове, а другото ни предимство е, че сме богати на водни източници, като на територията на града има над 300 каптирани водоизточника.

По думите му, освен ролята на термоизолация, покривната градина може да бъде място за отдих и дори на нея да се поставят кошери с пчели. Освен това, зелените площи на покрива абсорбирайки и изпарявайки дъждовните води допринасят за микроклимата на столицата. Той отбеляза, че озеленяването на София е достатъчно, но някои закони и наредби се нуждаят от промяна, тъй като парковете ни не са добре поддържани.

Относно новите технологии в парковото строителство, той коментира, че има много нови поливни системи, които не позволяват да има преразход на вода, след като климатичните промени са вече факт.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концерт като учебник

Али Абдала от ALI  за концерта им с The Editors: "Ще свирим в зала 3 на НДК на 29 август. Още не мога да го осъзная. Откакто съм започнал преди 20 година, The Editors са ме изградили като артист, първите им концерти съм ги гледал от пиратски сървъри. На живо съм ги слушал само веднъж преди няколко години в Румъния. Винаги е учебник като го гледаш...

публикувано на 25.08.24 в 11:43
Зорница Христова и Ясен Григоров

Като песен, като жужене

Зорница Христова и Ясен Григоров от издателство "Точица" за новите им книги за деца: "В Ясен открих много различен подход към рисуване. Първият ни общ проект бе за един зъл охлюв. После дойде книжката със стари английски детски стихчета "Колко ягоди растат по морето" - колкото повече време минава, толкова повече ми харесва. Много интересен баланс..

публикувано на 25.08.24 в 10:41

Незаключените дворове

Мая Цанева от "Безопасни детски площадки" за играта в училищните дворове в извънучебно време: "Отварянето на училищните дворове за кварталната общност стана факт в Пловдив в началото на август, но противниците изтъкват липса на общинска охрана. Истината е, че повечето са с нови съоръжения и директорите се страхуват за тях. Грешката на Пловдив бе, че..

публикувано на 25.08.24 в 10:07

Софийски разкази: Софийските символи - ул.Московска, архикултурни разкази

Улицата в самия център на София е от първите и доста знакови. Началото ѝ от запад е от бившия пл.Александър, сега Желю Желев. Образци на архитектурата на модернизма и баухаус от преди войната са от двете страни на ул.Малко Търново. Историята им, както и тези по протежението на бившата "Орханийска" - в разказа на Здравко Петров от "Исторически маршрути":..

публикувано на 24.08.24 в 15:00
Никола Коев и Антоанета Баева

Без субективност и без дидактика

Антоанета Баева разказва за  " Вижте " - първите анимирани новини от деца за деца. Новините на детски език от Книговище оживяват във видеоклипове, създадени от талантливи млади автори, с които също ви запознаваме - Никола и Виктория Коеви (12 г. и 18 г.): "Преди повече от 5 години бе създадена образователната платформа "Книговище" - обяснява на..

публикувано на 24.08.24 в 11:50
Капка Кънева

Книжният дизайн откликва на потребностите на съвременния човек

Как се променят кориците на книгите? Какви са тенденциите в илюстрирането на книги? Какъв е процеса по изработване на корица и как той се променя спрямо жанра на книгата? До колко влияе корицата при избора на четиво? Повече с  Капка Кънева , художник - илюстратор: "През годините дизайнът на книгите много се е променял. Когато се появи технологична..

публикувано на 24.08.24 в 10:51
ремонти в Дружба

Нова връзка до Околовръстното

ЖК Дружба вече е по-светла, но улиците в малките квартали на район Искър са и тъмни и разрушени.  Тече активна подмяна на улично осветление в кв. Дружба. Паралелно с ремонтите на тротоарната настилка се подменят и остарели стълбове и осветителни тела. Големите булеварди в район Искър са претърпели вече ежегодните частични ремонти, но не са малко..

публикувано на 24.08.24 в 10:02