"Нашият събор на братството датира от 1900 г. от момента, в който Учителя събира първите си трима ученици. Пак е било август, пак е било на хълм и оттогава всеки август до ден днешен никога не е спирала тази традиция", поясни Герасимова.
Тя допълни, че дните 19, 20 и 21 август са фокус, понеже на 19-ти по стар стил е Преображение Господне, когато Иисус Христос завежда учениците си Йоан, Петър и Яков на планината Тавор, и се преобразява в светлина. Смисълът на това преображение е да се свържем с тази светлина, която е вътре в нас.
"Когато си по-ниско и си хванат в хоризонталната мрежа, която те държи като една паяжина в нашите желания, амбиции, работа, която имаме да вършим, ти си обхванат, цялото ти съзнание някак си е свързано с нея. Докато като се качиш тук, условията не са лесни – ставаме в 5 ч. сутринта, качваме се на молитвения връх, спим в палатки, студено е, пием по една чаша гореща вода, всеки го прави с радост това преодоляване на нещо, свързано със света на обикновеното, за да се свърже с нещо по-красиво", отбеляза Герасимова.
Тя допълни, че хората, които са дошли са там от по-дълго време, като има от Канада, САЩ, Южна Америка, а от Германия и Италия са най-големите братски групи.
"Това не е случайно място, това е един циркус, който по някакъв начин е аналог на едно съкровено нещо в общото човешко тяло. Планетата си има такива места. Както човешкото тяло има различни органи, така и планетата си има различни органи. Тези седем езера са свързани по някакъв начин със седемте чакри на човека", сподели Герасимова.
Тя допълни, че съборът по никакъв начин не вреди на планината, а заблатяването на езерата става поради затоплянето на климата.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..