Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Живот след смъртта" в дигиталното пространство

Снимка: Архив

Дигитална вечност и "живот" след смъртта. Трябват ли ни дигитални "погребения"? Пренаселват ли се социалните мрежи със зомби профили на мъртви физически хора? Какво се случва с дигиталната ни следа след смъртта и в безопасност ли са данните ни постмортем? Подробности по темата пред Радио София разказаха Цветана Кулинска, собственик на дигитална агенция и Георги Ямалиев, който направи тематичната инсталация Status DEAD в Гьоте институт.

Цветана Кулинска отбеляза, че след смъртта на даден човек, профилът му в социалните мрежи може да бъде закрит от упълномощено лице, което той приживе е посочил, но което няма достъп до личните му съобщения. Другият вариант е да се попълни документ, който да докаже смъртта. Това може да бъде направено от всеки и е възможно да стане обект на злоупотреби.

Георги Ямалиев сподели, че инсталацията Status DEAD е замислена като вплитане на новите технологии и погребалните практики и обичаи в България, като например закриването на огледалата и некролога. По въпроса близо ли сме до момента, когато ще има дигитални погребални агенции, Кулинска сподели, че смъртта все-още е една консервативна тема, която в България не е много дискутирана и добави:

"Фейсбук са най-чувствителни по темата и един профил, когато вече е обявен за починал не го включват в таргети на рекламни кампании, не излизат напомняния за спомени и рождени дни и не може да бъде хакнат. Това са ъпдейти от последната година".

Тя отбеляза, че когато говорим за "дигитална смърт", технологичните компании трябва да поемат повече отговорност за профилите на починали хора.

Ямалиев посочи, че нашите следи остават във виртуалното пространство, тъй като дори при изтриване на профила, той се съхранява в сървъри.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Топлофикация-София" ползва 1/3 от цялото количество газ, което циркулира в България годишно

"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в 21 век. Експертите от "Грийнпийс“ изтъкват като нужда от оптимизация постоянните аварии,..

публикувано на 20.02.25 в 10:56

София може да има свое общинско дружество за доставка на електроенергия

На последното си заседание, Столичният общински съвет даде мандат за изготвяне на доклад за създаване на общинско дружество – търговец на електроенергия, което да оптимизира разходите за електроенергия в общинския сектор. Според данните на Временната комисия за анализ на количествата и цените на потребяваната електрическа енергия от Столичната община..

публикувано на 20.02.25 в 09:41

Очаква ни мразовит ден, с температура в София около минус 3°

Днес денят ще е мразовит. Дневните температури в повечето места ще са отрицателни - между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщиха от НИМХ. Ще бъде предимно слънчево, пред обяд над Дунавската равнина все още ще има ниска слоеста облачност и температурите там ще останат по-ниски. Ще духа слаб вятър от северната четвърт. В планините ще бъде..

публикувано на 20.02.25 в 07:35

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55