Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България готви 9 отбора за Световната купа по предприемачество

Снимка: genglobal.org/ewc

До края на август се сформира отборът за второто българско участие в Световната купа по предприемачество (СКП). Това е едно от най-големите и разнообразни състезания за представяне на стартиращи компании и програми за подкрепа от този вид, включващо повече от 370 000 предприемачи от над 200 държави. Наградите могат да променят живота на победителите, уверяват организаторите. От стартирането си през 2019 г. СКП е раздала 3 млн. щ. долара парични награди, 150 млн. долара награди в натура и е предоставила възможности на предприемачи на всички нива.

СКП е световен конкурс, който се провежда за четвърти път, обясни пред Радио София доц. Тодор Ялъмов (▼) зам.-декан на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и член на журито, което ще определи българския отбор.


Съществуват три категории:

  • фирми, които може дари да не са регистрирани, но екипите да са сформирани и да имат добра идея;
  • компании с изработени прототипи и вече реализирани продажби;
  • наложили се вече на пазара, но търсещи разрастване.

България ще участва с три отбора във всяко от направленията. Те ще се състезават за влизане в световния Топ 100, които вече отиват на финалите в Рияд, Саудитска Арабия. Финалистите ще имат менторски сесии и срещи с инвеститори

"Не е достатъчно да копираш успешни модели. Трябва да има иновативен елемент в това, което представяш, и да удовлетворяваш някакви нужди. И да не стигнеш до наградния фонд, дори само класирането в първите 100 може да ти донесе инвеститорска подкрепа и успех. Дава ти увереност, добра обратна връзка. Затова и Олимпийският принцип е много важен", каза още Ялъмов.

За кандидатстване в българския отбор изискването е фирмата да е регистрирана у нас и да не е на повече от 7 години.

При първото си участие в СКП България със своя отбор по социално предприемачество е успяла да се класира в Топ 100.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живот

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04