Десет водещи граждански организации в образованието апелират Министерството на образованието и науката (МОН) да продължи промяната в начина на подбор на училищните ръководители.
Във връзка с временното спиране на Наредба 16 от 1 юли 2022 г. за провеждане на конкурси за заемане на длъжността "директор", те изпратиха писмо до служебния министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов със становище, което е подкрепено и от Сдружението на директорите в средното образование в Република България - едно от двете големи обединения на училищни директори.
"Досегашната практика беше директорите са покриват формални критерии като 5 години училищен стаж, магистърска степен, българско гражданство и т.н. Препитването беше върху нормативната уредба в областта на образованието. Новите идеи включват представяне на концепция за развитие на училището, за което се кандидатства, както и тест за т.нар. "меки умения" – комуникация, мотивация, работа в екип и пр., разясни пред Радио София Люба Йорданова, специалист "Стратегически партньорства" в "Заедно в час" – една от 10-те организации, подписали становището.
Започнали са конкурси, но заради жалба от кандидат Върховният административен съд е спрял изпълнението до изясняване на казуса.
Наредбата може да се допълни с критерии и начини за измерване на меките умения, за които съдът смята, че са субективно възприемани, а не да се отхвърля нормативният документ, допълни Йорданова.
В момента конкурсите за директори са замразени.
Неправителствените организации са събрали добри практики от други страни и са готови да съдействат на МОН, ако оттам ги повикат, каза още експертът.
"Добрите директори са точно тези, които умеят да общуват, да сплотяват екипа в училището, да проявяват емпатия. Дори и от уважение към колегите, които са се готвили за конкурса за директори, не трябваше да се спира процедурата", заяви Асен Александров, директор на 51. средно училище „Елисавета Багряна“ в София, председател на Сдружението на директорите в средното образование.
Александров е с около 25-годишен директорски опит. Той обясни, че липсата на изискване за концепция досега водеше до кандидатстване едновременно в много училища.
При избора на директорите дори трябва да участват учителите и родителите, допълни още Асен Александров.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..