Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училищата в Софийска област са в готовност да посрещнат първия учебен ден

Снимка: Ани Петрова

Готови ли са училищата за посрещането на учебната година и колко деца ще прекрачат прага на софийските училища на 15 септември? Има ли училища с довършителни ремонти, както и има ли план за действие при поява на нова ковид вълна? По тези и други въпроси в ефира на Радио София говориха Росица Иванова, началник на РУО София област и Ваня Кастрева, началник на РУО София.

Иванова сподели, че категорично на първия учебен ден учениците ще бъдат присъствено. По повод ковид вълните тя каза още, че решаващата роля е на Министерството на здравеопазването, а министърът на здравеопазването ще прецени дали и кога ще се наложи преустановяване на присъствения образователен процес.

"Тази учебна година в първи клас 1980 ученици ще пристъпят прага на нашите образователни институции, толкова очакваме. Очакваме общият брой на учениците от 1 до 12 клас да бъде 23565", каза Иванова и допълни:

"Ще внеса веднага спокойствие, че цялата образователна мрежа в Софийска област е в пълна готовност за да открием учебната година". Тя увери, че всички училища имат готовност и за посрещане на отоплителния сезон, както и в случай на преминаване на учебния процес в електронна среда. В образователните институции (общо на брой 171) са осигурени дезинфектанти, подсигурено е и медицинското обслужване. В някои от тях няма възможност за назначаване на медицински персонал, но те се обслужват от кадри на други образователни институции.

"Всички ремонтни дейности, които бяха стартирали през лятната ваканция са приключили. Останало е едно училище, което ще приключи на 10 септември, един мащабен ремонт в Костинброд в средното училище и ще останат три образователни институции. Това са две професионални гимназии в Костенец и Долна Баня, на които ремонтите им ще продължат съответно до 30 септември и до 30 октомври, и едно основно училище в Община "Самоков" в село Ярлово, което също трябва да приключи на 30 септември. Но те са в сгради, в които няма да се попречи на провеждането на нормален образователен процес и са взети мерки за опазване на здравето и живота на учениците, и на педагогическия персонал", увери Иванова.

По темата се включи и Ваня Кастрева, която сподели, че макар учебния процес да бъде присъствен винаги трябва да бъдем готови и за резервен вариант, за да можем да реагираме в кризисна ситуация. Тя посочи, че към днешна дата ремонтите все още продължават в 47 столични училища, като след 15 септември ще има такива, но без това да попречи на учебния процес. Относно това, че езиковите гимназии остават предпочитани, Кастрева каза, че вече няколко години фаворит в приема на учениците с най-високи постижения в Националното външно оценяване и Свидетелството за основно образование е "Софийска математическа гимназия".

"На второ място след нея е една професионална гимназия, също уникална по своето устройство и направлението, в което тя работи в сферата на технологиите. Това е Технологичното училище "Електронни системи" към Техническия университет (ТУЕС)", допълни тя и сподели, че след тях следват езиковите гимназии.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джей Ди Ванс (вдясно) се срещна скоро с българския премиер Росен Желязков в Париж

"Форум", 24.02.25: Тътенът от речта на Джей Ди Ванс трябва да събуди Европа

Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...

публикувано на 24.02.25 в 18:35
Снимки: Столична община

B40 - повече от дипломатическа инициатива на 12 страни от Балканите

Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..

публикувано на 24.02.25 в 17:35
И през миналата година строителите са били сред най-търсените специалисти

Работещи са под 54% от българите, над 1 милион са "икономически неактивни"

Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..

публикувано на 24.02.25 в 16:50

30 години "Бон-Бон"

30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..

публикувано на 24.02.25 в 16:25

Димитър Димитров, КАПБ: За какви пътища се искат по-скъпи винетки и тол такси?!

Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..

публикувано на 24.02.25 в 15:25

Поразителни прилики между древен Рим и съвременния Запад в книгата "Защо се разпадат империите"

Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...

публикувано на 24.02.25 в 15:21

Филм за любовта печели златната мечка на 75-ото Берлинале

Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...

публикувано на 24.02.25 в 15:18