Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училищата в Софийска област са в готовност да посрещнат първия учебен ден

Снимка: Ани Петрова

Готови ли са училищата за посрещането на учебната година и колко деца ще прекрачат прага на софийските училища на 15 септември? Има ли училища с довършителни ремонти, както и има ли план за действие при поява на нова ковид вълна? По тези и други въпроси в ефира на Радио София говориха Росица Иванова, началник на РУО София област и Ваня Кастрева, началник на РУО София.

Иванова сподели, че категорично на първия учебен ден учениците ще бъдат присъствено. По повод ковид вълните тя каза още, че решаващата роля е на Министерството на здравеопазването, а министърът на здравеопазването ще прецени дали и кога ще се наложи преустановяване на присъствения образователен процес.

"Тази учебна година в първи клас 1980 ученици ще пристъпят прага на нашите образователни институции, толкова очакваме. Очакваме общият брой на учениците от 1 до 12 клас да бъде 23565", каза Иванова и допълни:

"Ще внеса веднага спокойствие, че цялата образователна мрежа в Софийска област е в пълна готовност за да открием учебната година". Тя увери, че всички училища имат готовност и за посрещане на отоплителния сезон, както и в случай на преминаване на учебния процес в електронна среда. В образователните институции (общо на брой 171) са осигурени дезинфектанти, подсигурено е и медицинското обслужване. В някои от тях няма възможност за назначаване на медицински персонал, но те се обслужват от кадри на други образователни институции.

"Всички ремонтни дейности, които бяха стартирали през лятната ваканция са приключили. Останало е едно училище, което ще приключи на 10 септември, един мащабен ремонт в Костинброд в средното училище и ще останат три образователни институции. Това са две професионални гимназии в Костенец и Долна Баня, на които ремонтите им ще продължат съответно до 30 септември и до 30 октомври, и едно основно училище в Община "Самоков" в село Ярлово, което също трябва да приключи на 30 септември. Но те са в сгради, в които няма да се попречи на провеждането на нормален образователен процес и са взети мерки за опазване на здравето и живота на учениците, и на педагогическия персонал", увери Иванова.

По темата се включи и Ваня Кастрева, която сподели, че макар учебния процес да бъде присъствен винаги трябва да бъдем готови и за резервен вариант, за да можем да реагираме в кризисна ситуация. Тя посочи, че към днешна дата ремонтите все още продължават в 47 столични училища, като след 15 септември ще има такива, но без това да попречи на учебния процес. Относно това, че езиковите гимназии остават предпочитани, Кастрева каза, че вече няколко години фаворит в приема на учениците с най-високи постижения в Националното външно оценяване и Свидетелството за основно образование е "Софийска математическа гимназия".

"На второ място след нея е една професионална гимназия, също уникална по своето устройство и направлението, в което тя работи в сферата на технологиите. Това е Технологичното училище "Електронни системи" към Техническия университет (ТУЕС)", допълни тя и сподели, че след тях следват езиковите гимназии.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми: Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в..

публикувано на 26.04.24 в 19:10

Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55