Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътят от креативността до бърнаут

Д-р Юлика Новкова
Снимка: julspsychology.com

"Хората разглеждат креативността като краен продукт, като процес, но за мен като бизнес психолог тя е състояние. Не трябва да я свързваме с наклонност. Креативността е генерална личностна характеристика."

Това отбеляза пред Радио София психологът д-р Юлика Новкова.

Всеки може да е креативен, но трябва да изпълни необходимите условия.
Креативността е налице в работната среда, когато всичко друго е наред, формулира Новкова:

"За съжаление в кризата, която продължава трета година, би било много трудно да изолираме креативността като висша човешка ценност извън контекста на материалната сигурност, от която имаме нужда."

Според психолога всеки може да си даде ясна сметка къде е в личен план, какви компромиси може да направи и в каква посока – материална, духовна, личностна. Ако е достатъчно честен и се нуждае от помощ – да я потърси. А ако прецени, че моментът за смяна на работата е дошъл, да действа.

"Когато сме на правилното за нас място, можем да ангажираме опита и интуицията си в едно творческо съзидание. Ако типичната за нас продуктивност вече е недостижима, това може да е сигнал за належаща промяна."

По думите на д-р Новкова, ако чувстваме, че работим автоматизирано, с чувството, че не сме на мястото си, ако липсва мотивация в труда ни, много бързо и лесно можем да изпаднем в бърнаут.

За прегарянето няма универсална формула. Това е субективно преживяване между един човек и една организация.

До бърнаут се стига, когато човек е претоварен, несвободен, фрустриран, апатичен, дори гневен.

"Може би загубата на желание да бъдеш креативен е сред първите компромиси. След това идват другите – не си оставаме свободно време за хобита, за приятели, за творчество, за спорт и пълноценно хранене", каза още психологът.

Тя не пропусна да отбележи и другата крайност – обсебените от работата си често пропускат други радости и удоволствия на живота.

Чуйте разговора на Елмира Джома.

  • Д-р Юлика Новкова е бизнес психолог, организационен консултант, университетски преподавател, предприемач и основател на платформата Juls'Psychology. Д-р Новкова  помага на собственици и мениджъри в малкия бизнес да управляват гъвкаво, креативно и иновативно хора, процеси и комуникации, без бърнаут. Създател е на модела за личностна трансформация посредством креативност и иновативност InnovaCeption.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуственият интелект и медицината

Наближава крайният срок за участие в конкурса за студенти по медицина за есе по темата "Ще остави ли изкуствения интелект лекарите без работа?" Това е второто издание на наградите "Александър Дърводелски", а формата на получаване на есетата и оценяването останат същите, съобщават от Център за защита правата в здравеопазването. Паричните награди..

публикувано на 21.05.24 в 17:30
Снимка: UPI/ Archives of Roy Export Co. Ltd. Charlie Chaplin™ © Bubbles Incorporated SA

Концерт-спектакълът "Чаплин пианисимо" за първи път в България

Концертът-спектакълът „Чаплин пианисимо“ за първи път ще бъде представен в България. На 10 юни софийската публика може да види мащабния проект в зала „България“, на 12 юни в Пловдив - Драматичен театър и на 15 юни във Варна във ФК, в рамките на Международния театрален фестивал „Варненско лято“. Спектакълът е любопитен разказ за живота..

публикувано на 21.05.24 в 16:28

От ЕС обмислят нови ограничения за старите коли

Какъв е в България дялът на пазара за стари автомобили и как ще се отрази това на сектора, джоба и чистотата на въздуха? Любомир Доросиев, зам.-председател на Асоциация на вносителите на автомобили разказа подробности пред Радио София. По думите му българинът е започнал да кара все по-нови автомобили, като статистиката сочи, че от две години..

публикувано на 21.05.24 в 16:08
Национален дворец на културата

Информационен ден по Програма "Европа 2024" на Столичната община

Утре (22 май), в Sofia Lab, ще се проведе вторият Информационен ден по Програма „Европа 2024“ на Столичната община. Експертите ще дават насоки и формуляри за кандидатстване, придружаващи документи и ще разясняват методиката за оценяване. И през тази година, основаната цел е подпомагането и сътрудничеството между гражданите и местната власт...

публикувано на 21.05.24 в 15:09

Вторият концерт от цикъла "Вдъхновение" на Минко Ламбов с премиера на 22 май

На 22 май, от 18.30 ч., в концертната зала на Общински културен институт „Надежда“, ще се състои вторият концерт от цикълa „Вдъхновение“ на Минко Ламбов, заедно със „Симфониета „София“. Минко Ламбов композира концерта, специално за тромпетиста Венцислав Благоев. „Музиката е прекрасна. Аз отдавна свиря със „Симфониета“, с Минко, други..

публикувано на 21.05.24 в 13:42

Спортът и геополитиката през призмата на актуалния олимпийски идеал

Конференция-дискусия на тема " Спорт и геополитика: мит ли е олимпийският идеал за мир и братство? " ще се проведе на 22 май от 12:00 ч., съобщиха организаторите от Френския институт в България, „София 2024 – Световна столица на спорта“ и Националната спортна академия „Васил Левски“. Във време, когато конфликтите се изострят,..

публикувано на 21.05.24 в 13:12
Марио Хосен солира на откриването на

Научен симпозиум за музиката на композиторите от Дунавските държави

В рамките на международния музикален фестивал „Варненско лято“ има няколко важни насоки, които се развиват целенасочено през последните години. Разказва Марио Хосен, артистичен директор на фестивала: „Вече стана малка традиция в рамките на фестивала да наблягаме и на научния симпозиум – тази година той ще бъде посветен на музиката на..

публикувано на 21.05.24 в 12:31