Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СГХГ представя

Художественото изкуство на жените между двете световни войни

Снимка: Радио София

Утре, 14 септември 2022 г. от 18:00 ч. в Софийска градска художествена галерия (СГХГ) ще бъде открита изложба озаглавена "Жените художници. Нови хоризонти между двете световни войни". Тя е съвместен проект между СГХГ, Националната художествена академия, Държавна агенция "Архиви", подкрепен от фондацията на НХА "Свети Пимен Зографски" и ще продължи до 27 ноември 2022 г. На нея могат да се видят събрани над 200 произведения – изящни и декоративно-приложни. Голяма част от творбите са създадени в периода 1919–1939 г. и представят широк спектър от жанрове и сюжети, групирани в няколко тематични линии.

Подробности за събитието пред Радио София разказаха Рамона Димова, уредник в СГХГ и Милена Бошкова. Димова сподели, че с нейната колежка Милена Бошкова са започнали да работят по темата за жените художнички още от момента, в който са работели върху своите дисертации. Подготовката на изложбата е протекла близо три години, през което време са търсели информация в архивите и така са попаднали на много неизвестни за тях авторки в периода между 20-те и 30-те години на ХХ в. Времето между двете световни войни има голямо значение при оформянето на съвременното общество, поради което изследователите често намират причини да продължават да го изучават и анализират.

"Беше много емоционално да се върнем толкова назад и да изградим този разказ за жените в изкуството. Ние не случайно избрахме този период, защото двете междувоенни десетилетия са времето, в което се извършва най-радикалната промяна в живота на жените. Тук говорим не само на територията на България и Балканите, тук говорим за цяла Европа", отбеляза Бошкова и добави, че западноевропейските тенденции дават своето отражение и на Балканите.


Включени са над 65 художнички, като някои от тях са известни и добре познати, между които Вера Лукова, Вера Недкова, Екатерина Савова-Ненова, Елена Карамихайлова, Елисавета Консулова-Вазова, Султана Суружон и още редица други. А имена, като Александра Мечкуевска, Дарена Георгиева, Елена Грънчарова, Маргарита Милиджийска, Райна Руменова, Надежда Делева, Цана Иванова-Бояджиева и още много, тепърва ще придобиват популярност и сред широката общественост.

"Това са хора, които много добре са си осъзнавали живота. След Първата световна война някои от тях са били медицински сестри през войните, били са и хора, които са участвали, давали са своя дан. Реално погледнато са осъзнавали, че те трябва сами да отстояват своите права и да се борят за това, което искат в живота", каза Димова.

Биографиите придружени със снимки на жените художници ще бъдат включени в каталожното издание към изложбата, което ще бъде представено в рамките на самата експозиция. То ще съдържа изследователски текстове, богата албумна част, както и събрания архивен материал. Творбите ще се помещават в първа и втора зала на СГХГ и ще представят както изящното изкуство, така и приложното.


"Надяваме се, че всъщност благодарение на тази изложба една голяма част от наследниците, които притежават произведения, които не са осъзнавали, че техните предци по някакъв начин са били част от този художествен живот ще се свържат с нас и нашето изследване ще придобие вече следващ ход", коментира Димова.

Финансовата подкрепа за експозицията и каталога е била осигурена от Столична програма "Култура" и Национален фонд "Култура".

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За 14-и път отличиха дамите в конкурса "За жените в науката"

"За жените в науката“ са едни от най-реномираните ежегодни отличия в научната общност в България. Те предоставят финансова подкрепа на млади жени учени. Целта е да бъдат подкрепени техните научноизследователски кариери и да ги вдъхновят да разкрият целия си научен потенциал. Тази година бяха наградени три дами с по 5000 евро за техните научни..

публикувано на 23.12.24 в 18:17

Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли

Защо изпадаме в депресия около празниците и как да не се поддаваме на мрачни мисли? Как да прекараме топли и уютни дни с близки? На тези въпроси пред Радио София отговаря психологът и семеен терапевт Михаела Ангелова. "От една страна есента и зимата са предпоставка за развиване повече на депресивните състояния и от друга страна – този наш..

публикувано на 23.12.24 в 17:31

GoodVibesPuzzle всеки месец подкрепя различна кауза

GoodVibesPuzzle e инициатива, която всеки месец ще помага на различни благотворителни каузи, а отправно място за събиране на средства са столични барове. Зад идеята стои Камеа Колева. "Сега събрах смелост за това, че може да се случва нещо по-добро и единственият вариант е да се действа. Всички можем да бъдем част от цялото това нещо и наистина да..

публикувано на 23.12.24 в 16:07

"Операция: Плюшено Мече" успя да събере 12 000 коледни подаръка за деца и семейства в нужда

Сдружение "Операция: Плюшено Мече” е в основата на една от най-големите коледни кампании, която подпомага деца и младежи, лишени от родителски грижи, в риск, с увреждания и от социално слаби семейства в България. Най-мащабната сред инициативите на сдружението е "Операция: Плюшено Мече”, която с помощта на доброволци в цялата страна прави..

публикувано на 23.12.24 в 15:05

Столичният общински съвет избра временен кмет на район "Искър"

Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет  Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..

публикувано на 23.12.24 в 14:27
Проф. Владко Панайотов

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга - “Корона от превратности”

Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..

публикувано на 23.12.24 в 13:47
Една от творбите в изложбата на Любен Димитров - Сирак Скитник

Ретроспективна изложба показва творбите на Любен Димитров

Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..

публикувано на 23.12.24 в 13:14