Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СГХГ представя

Художественото изкуство на жените между двете световни войни

Снимка: Радио София

Утре, 14 септември 2022 г. от 18:00 ч. в Софийска градска художествена галерия (СГХГ) ще бъде открита изложба озаглавена "Жените художници. Нови хоризонти между двете световни войни". Тя е съвместен проект между СГХГ, Националната художествена академия, Държавна агенция "Архиви", подкрепен от фондацията на НХА "Свети Пимен Зографски" и ще продължи до 27 ноември 2022 г. На нея могат да се видят събрани над 200 произведения – изящни и декоративно-приложни. Голяма част от творбите са създадени в периода 1919–1939 г. и представят широк спектър от жанрове и сюжети, групирани в няколко тематични линии.

Подробности за събитието пред Радио София разказаха Рамона Димова, уредник в СГХГ и Милена Бошкова. Димова сподели, че с нейната колежка Милена Бошкова са започнали да работят по темата за жените художнички още от момента, в който са работели върху своите дисертации. Подготовката на изложбата е протекла близо три години, през което време са търсели информация в архивите и така са попаднали на много неизвестни за тях авторки в периода между 20-те и 30-те години на ХХ в. Времето между двете световни войни има голямо значение при оформянето на съвременното общество, поради което изследователите често намират причини да продължават да го изучават и анализират.

"Беше много емоционално да се върнем толкова назад и да изградим този разказ за жените в изкуството. Ние не случайно избрахме този период, защото двете междувоенни десетилетия са времето, в което се извършва най-радикалната промяна в живота на жените. Тук говорим не само на територията на България и Балканите, тук говорим за цяла Европа", отбеляза Бошкова и добави, че западноевропейските тенденции дават своето отражение и на Балканите.


Включени са над 65 художнички, като някои от тях са известни и добре познати, между които Вера Лукова, Вера Недкова, Екатерина Савова-Ненова, Елена Карамихайлова, Елисавета Консулова-Вазова, Султана Суружон и още редица други. А имена, като Александра Мечкуевска, Дарена Георгиева, Елена Грънчарова, Маргарита Милиджийска, Райна Руменова, Надежда Делева, Цана Иванова-Бояджиева и още много, тепърва ще придобиват популярност и сред широката общественост.

"Това са хора, които много добре са си осъзнавали живота. След Първата световна война някои от тях са били медицински сестри през войните, били са и хора, които са участвали, давали са своя дан. Реално погледнато са осъзнавали, че те трябва сами да отстояват своите права и да се борят за това, което искат в живота", каза Димова.

Биографиите придружени със снимки на жените художници ще бъдат включени в каталожното издание към изложбата, което ще бъде представено в рамките на самата експозиция. То ще съдържа изследователски текстове, богата албумна част, както и събрания архивен материал. Творбите ще се помещават в първа и втора зала на СГХГ и ще представят както изящното изкуство, така и приложното.


"Надяваме се, че всъщност благодарение на тази изложба една голяма част от наследниците, които притежават произведения, които не са осъзнавали, че техните предци по някакъв начин са били част от този художествен живот ще се свържат с нас и нашето изследване ще придобие вече следващ ход", коментира Димова.

Финансовата подкрепа за експозицията и каталога е била осигурена от Столична програма "Култура" и Национален фонд "Култура".

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диана Костова от Дирекция

Подкастите на БНР ще продължат да радват, вълнуват и предизвикват

Главният редактор на дирекция "Дигитални програми“ на Българското национално радио Диана Костова разказа за подкастите на БНР , които може да гледаме, слушаме и преживяваме в дигитална среда. За наличните и набрали значителен интерес от аудиторията, сред които „Патрулът“, „"Туристът“, "Тестът на Флора“, “Гласовете на Радиото“ както и за тези,..

публикувано на 01.08.24 в 18:30
Джейсън Майлс

Джейсън Майлс с Лисабонския си квартет - в първата вечер на Банско джаз фест

След броени часове на 3 август ще се открие 27-ото издание на "Банско джаз фест" . В продължение на 8 фестивални вечери - до 10 август, на сцената ще се изявяват музиканти от 18 държави. Едно от най-големите имена в програмата на фестивала тази година, е Джейсън Майлс . Той е продуцент, кийбордист, композитор, аранжор, носител на няколко..

публикувано на 01.08.24 в 18:10
Радина Велчева и кметът Владимир Александров

В Етрополе общински фонд "Ин витро" ще помага на двойки с проблеми

Кметът на Община Етрополе инж. Владимир Александров и Радина Велчева, основател на Фондация "Искам бебе" подписаха меморандум за сътрудничество с фокус демографското развитие и подкрепа на жителите с репродуктивни проблеми. Сътрудничеството с Община Етрополе е важна стъпка към разширяване на дейността на фондацията и достигане до повече..

публикувано на 01.08.24 в 16:45
Доц. Мариана Тодорова

Защо да учим езици, когато разполагаме с технологични преводачи

Технологиите, Гугъл алгоритмите и изкуственият интелект най-много трансформираха медиите . Социалните мрежи в много отношения изместиха като тежест традиционните медии, но невинаги за добро. Те станаха много гостоприемни за фалшиви новини. Те са лесен инструмент и в предизборни кампании. За съжаление младите се информират предимно от там...

публикувано на 01.08.24 в 15:57
Светлана Жекова

Общините могат да се възползват от 11 млрд. евро за адаптация към климатичните промени

Българските общини могат да се възползват от над 11 млрд. евро за адаптация към климатичните промени до 2030 г.. Ще се приемат проектни предложения, които се отнасят до различни сектори на икономиката – транспорт, енергетика, жилищна и пътна инфраструктура, социална и техническа помощ. Финансова подкрепа ще получат проектите, които са базирани на..

публикувано на 01.08.24 в 15:14

Нови забележителни разкопки в крепостта "Кокалянски Урвич" откриха археолозите

Забележителни находки бяха открити в крепостта “Кокалянски Урвич“, известна още като “последната крепост на Шишмановци“, "желязната крепост на Средец“, която ни връща в последните години на Втората българска държава, времена на славни царе, героични битки и подвизи. Археолозите Виолина Кирякова и д-р Филип Петрунов от Националния..

публикувано на 01.08.24 в 14:55

Добрин Иванов, АИКБ: Малките предприятия да бъдат освободени от ненужна свръхрегулация

Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ) настоява за промени в Закона за счетоводството, чрез които да бъде намалена административната и финансова тежест за микро и малките предприятия у нас. По принцип, законовите промени се налагат във връзка с хармонизиране на българското законодателство с европейското и конкретно заради..

публикувано на 01.08.24 в 14:48