Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СГХГ представя

Художественото изкуство на жените между двете световни войни

Снимка: Радио София

Утре, 14 септември 2022 г. от 18:00 ч. в Софийска градска художествена галерия (СГХГ) ще бъде открита изложба озаглавена "Жените художници. Нови хоризонти между двете световни войни". Тя е съвместен проект между СГХГ, Националната художествена академия, Държавна агенция "Архиви", подкрепен от фондацията на НХА "Свети Пимен Зографски" и ще продължи до 27 ноември 2022 г. На нея могат да се видят събрани над 200 произведения – изящни и декоративно-приложни. Голяма част от творбите са създадени в периода 1919–1939 г. и представят широк спектър от жанрове и сюжети, групирани в няколко тематични линии.

Подробности за събитието пред Радио София разказаха Рамона Димова, уредник в СГХГ и Милена Бошкова. Димова сподели, че с нейната колежка Милена Бошкова са започнали да работят по темата за жените художнички още от момента, в който са работели върху своите дисертации. Подготовката на изложбата е протекла близо три години, през което време са търсели информация в архивите и така са попаднали на много неизвестни за тях авторки в периода между 20-те и 30-те години на ХХ в. Времето между двете световни войни има голямо значение при оформянето на съвременното общество, поради което изследователите често намират причини да продължават да го изучават и анализират.

"Беше много емоционално да се върнем толкова назад и да изградим този разказ за жените в изкуството. Ние не случайно избрахме този период, защото двете междувоенни десетилетия са времето, в което се извършва най-радикалната промяна в живота на жените. Тук говорим не само на територията на България и Балканите, тук говорим за цяла Европа", отбеляза Бошкова и добави, че западноевропейските тенденции дават своето отражение и на Балканите.


Включени са над 65 художнички, като някои от тях са известни и добре познати, между които Вера Лукова, Вера Недкова, Екатерина Савова-Ненова, Елена Карамихайлова, Елисавета Консулова-Вазова, Султана Суружон и още редица други. А имена, като Александра Мечкуевска, Дарена Георгиева, Елена Грънчарова, Маргарита Милиджийска, Райна Руменова, Надежда Делева, Цана Иванова-Бояджиева и още много, тепърва ще придобиват популярност и сред широката общественост.

"Това са хора, които много добре са си осъзнавали живота. След Първата световна война някои от тях са били медицински сестри през войните, били са и хора, които са участвали, давали са своя дан. Реално погледнато са осъзнавали, че те трябва сами да отстояват своите права и да се борят за това, което искат в живота", каза Димова.

Биографиите придружени със снимки на жените художници ще бъдат включени в каталожното издание към изложбата, което ще бъде представено в рамките на самата експозиция. То ще съдържа изследователски текстове, богата албумна част, както и събрания архивен материал. Творбите ще се помещават в първа и втора зала на СГХГ и ще представят както изящното изкуство, така и приложното.


"Надяваме се, че всъщност благодарение на тази изложба една голяма част от наследниците, които притежават произведения, които не са осъзнавали, че техните предци по някакъв начин са били част от този художествен живот ще се свържат с нас и нашето изследване ще придобие вече следващ ход", коментира Димова.

Финансовата подкрепа за експозицията и каталога е била осигурена от Столична програма "Култура" и Национален фонд "Култура".

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историческият музей в Самоков вече е и с виртуален достъп до експозициите

"Все пак това е бегло запознаване с богатите ни експозиции, създавани десетилетия", вметна директорът и припомни за образователните програми и практически занятия, които се изпълняват с участието на млади хора. В момента музейните служители работят усилено за отваряне и на дигитална библиотека. Предстои да бъде оборудвана нова зала,..

публикувано на 31.10.24 в 18:59

Как да избегнем интернет измамите при онлайн пазаруването

Кръгла маса на тема: "Измамите в интернет – новата пандемия“ организираха Патентно ведомство на Република България, Комисията за защита на потребителите и Европейски потребителски център – България.  Дискусионният форум бе със специалното участие на Главна дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП). По време на кръглата маса..

публикувано на 31.10.24 в 17:49

Задържаният за убийството на жена в кв. “Младост” остава за постоянно в ареста

Задържаният за убийството на 77-годишната жена от столичния квартал “Младост” Михаил Ценков остава за постоянно в ареста.  Софийският градски съд определи най-тежката мярка за 41-годишния рецидивист, който е осъждан за грабежи и изнасилване, а преди по-малко от 2 месеца е излязъл от затвора, където е излежал 19-годишна присъда за убийство.  Ценков е..

публикувано на 31.10.24 в 17:33

Нов център на EIT у нас поставя България на европейската карта на иновациите

Европейският институт за иновации и технологии (EIT) , орган на Европейския съюз, започва най-новия си съвместен център в България . Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес,..

публикувано на 31.10.24 в 17:16

"Джобен фестивал" с есенно издание от 1 до 3 ноември

В три поредни дни, от 1 до 3 ноември, в "Ателие Пластелин" ще се състои есенното издание на "Джобен фестивал". Той се организира два пъти годишно и включва в себе си всички сфери на изкуството. Фестивалът навършва 12 години, каза пред Радио София създателят му Светослав Николов. "В началото си мислех, че това ще бъде поредното нещо,..

публикувано на 31.10.24 в 16:16

Защо е важно часовете на учениците в малките класове да започват по-късно?

Първият учебен час да започва в 9 часа, а не в 7,30 или 8 часа , настояват родители на ученици от първи до четвърти клас. От поне 10 години Асоциация "Родители" застъпва по-късното започване на класната работа и настоява всички училища да преминат на едносменен режим на обучение , за да може това да стане реалност. "Когато повдигаме..

публикувано на 31.10.24 в 15:42
Строителите работят по Сектор А на бъдещия стадион.

Започнаха изкопните работи по Сектор “А” на стадиона на ЦСКА-София в Борисовата градина

От ЦСКА София и “Главболгарстрой” показаха на медиите прогреса по строежа на стадион “Българска армия”. Строителството върви с доста добри темпове, като е съобразено с опазването на екоравновесието в Борисовата градина и се стреми към минимално влияние върху околната среда в парка. “Всички фази на проектиране са завършени, сега предстои най-хубавата..

публикувано на 31.10.24 в 14:43