Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училище за пример се става с учители за пример

Снимка: Архив

След 2 учебни години пандемия, през започващата също има кризи и предизвикателства за училищата и техните ръководства. Затова трябва да се учим и подготвяме как да ги преодоляваме, да се адаптираме в ситуации на стрес, да подкрепяме и преподаватели, и учениците.

Това отбеляза пред Радио София Ивелина Пашова, ръководител "Обучение на училищни екипи" на "Заедно в час" (вляво ).

От организацията в момента работят по две програми. Едната е най-известната дейност за привличане и подготовка на преподаватели за българската образователна система. Втората - програма "Училища за пример" (от 2019 г.), е свързана с подкрепа на училищни екипи за поставяне на конкретни цели за напредъка на учениците.

Недостигът на учители не е толкова остър, както преди 10 години например, допълни Пашова. С повишаване на заплатите в сектора интересът е изключително голям. Акцентът сега е върху подбора на качествени преподаватели.

По данни на Световната банка в момента има наплив за учители, но интересен момент е, че много от тях не се задържат повече от 5 години в системата. Именно затова тези кадри трябва да бъдат подкрепени.

Първият випуск от 20 школа по програмата "Училища за пример" вече завършват. Други около 40 продължават.

"Вече сме готови за началото на учебната година, но много се вълнуваме. Очакваме учениците и гостите на 15 септември в 10 ч.", изтъкна Емилия Иванова, директор на 90. СУ "Ген. Хосе де сан Мартин" в София.

Учебното заведение е част от програма "Училища за пример“. Наскоро там беше създаден модерен СТЕМ център, който помага на учениците да учат с поглед към бъдещето. 

"На фона на всички опасения за страшна зима ние търсим решения, свързани с разходите. От друга страна мислим и за средата – как да опазим здравето на учениците и учителите. Опитваме се да въвлечем децата към проблемите и решенията, да ги поставим в автентични житейски ситуации. Така развиваме умения са социално отговорно поведение. Продължаваме да работим и по проекти за подобряване на материалното обзавеждане на учебната среда. Стараем се за прилагаме практики, което са пряко свързани с реалния живот", каза още Иванова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отново топло време в петък, но ще застудее

През днешния ден преди обяд все още на много места в низините и котловините ще има мъгли или ниска облачност. След обяд видимостта ще се подобри, но от северозапад ще започне увеличение на облачността, което до полунощ ще обхване цялата страна. Вечерта в северозападните райони ще завали дъжд, който с понижението на температурите много бързо ще премине..

публикувано на 10.01.25 в 07:15
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50
Борис Бонев

Борис Бонев: Да развиваме системата на обществения транспорт в София, не да я съсипваме

Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..

публикувано на 09.01.25 в 15:33