Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсят се най-иновативните компании у нас

Снимка: Фондация Приложни изследвания и комуникации

Вече се приемат кандидатури за конкурса "Иновативно предприятие на годината" – това обявиха в специалното издание на предаването Радиокафе, посветено на иновациите и предприемачеството, Константин Узунов и Деница Маринова от Фондация "Приложни изследвания и комуникации". Тя е в основата на форума, който в края на всяка година представя доклад за развитието на сектора "иновации" в България и награждава най-иновативните компании. Тази година категориите са 7 - пазарно лидерство, социална и зелена иновация, дигитална трансформация, иновативно новостартирало предприятие.

"Всяка година за нас е вълнуващо да се срещаме с компаниите, които "хващат" трендовете и ежедневно прекрояват границите на възможното. А и за самите тях е интересно, когато се съберат на едно място всички номинирани и често от това общуване се появяват нови идеи и проекти" – каза Константин Узунов.

"Въпреки че следим сектора и за нас всяка година има изненади, и се стараем да достигнем и до нови фирми – добави Деница Маринова, като подчерта че сферата на иновациите е тежка и конкуренцията е глобална – "затова искаме да подпомогнем българските компании с новаторски работещи идеи, да ги направим по-видими. Често в категорията пазарно лидерство награждаваме компании, които са водещи в световен мащаб, а у нас са почти непознати".


И двамата подчертаха, че подаването на кандидатурите е направено лесно, удобно и по същество – трябва да опишат иновацията и да обяснят новаторския елемент, като иновацията, освен че трябва да решава проблем, трябва да има въздействие. Именно пазарното въздействие е един от критерии за оценка, като при социалните иновации се отчита и въздействието върху обществото. "Търсим реални работещи иновации, с малки изключения в категорията за start-up компании, които все още извървяват своя път към пазара" – обясни Деница Маринова.

Кандидатури за Националния конкурс за иновативно предприятие се приемат до 12 октомври, сряда, 23:45 часа на онлайн платформата https://innovation.bg. Това е 18-тото издание на Националня форум.

Жури от представители на държавни институции, бизнеса, научната общност, финансови и банкови институции, бизнес клъстери, браншови организации и медии определя победителите.

"Иновативно предприятие на годината 2022" се организира от Фондация "Приложни изследвания и комуникации", Еnterprise Europe Network – България, с подкрепата на Генерална дирекция "Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП" на Европейската комисия и на София Тех Парк, със съдействието на БАУХ - Българска асоциация за управление на хора, БАИТ - Българска асоциация по информационни технологии, BESCO – Българската стартъп асоциация и PARA – Професионалната асоциация по роботика и автоматизация. Конкурсът се провежда традиционно под егидата на Президента на Република България. Инициативата е призната от Европейската комисия за добра национална практика в подкрепа на иновационното развитие.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лили Големинова и Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: naukamon.eu

"Форум", 17.04.24: Зеленият преход и възможността икономиката да "позеленее"

Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Мила Минева и рапърът Матю Стоянов (Жлъч). Заедно с водещата Антония Каменичка, част от темите, които дискутираха бяха: - Възможен ли е зеленият преход? - Велоалеи срещу паркоместа - как се взимат решенията в София, как общуват гражданите? - Пропуснати ползи за българската икономиката, заради това,..

публикувано на 17.04.24 в 18:44

За 11 пъти избори – нула реформи в образованието

Фондация „Заедно в час“ публикува свой анализ, в който обръщат внимание на липсата на темата за качествено образование от страна на всички политическите лидери, така че от училищата да излизат подготвени за успешен живот хора. „През последните пет години българските граждани са избирали президент, парламент и местни ръководства осем пъти...

публикувано на 17.04.24 в 17:53

Зам.-кметът на София по строителството подава оставка

Зам.-кметът с ресор строителство Иван Матов подава оставка. Във фейсбук той написа:  Общинският съветник от ГЕРБ - СДС Георги Георгиев коментира пред БНР:  "Кабинетът на кмета се клати! Очевидно има големи проблеми там, за които ние алармирахме. Защо зам.-кметът на София си е подал оставката? Къде е кметът?  Кой ще изпълнява строителната..

публикувано на 17.04.24 в 16:30
Силвия Георгиева

Необходими са реформи за по-голяма финансова автономност на общините

Необходими са реформи за по-голяма финансова автономност на общините, стана ясно по време на заключителната пресконференция по проект „Развитие на фискалната децентрализация и подобряване на финансовото управление на местно ниво в България“. Националното сдружение на общините в Република България от години алармира за необходимостта от..

публикувано на 17.04.24 в 15:24

Фондация "Прочети София" отбелязва 10-годишния си юбилей с редица събития

От 4 до 6 април 2024 г.  в София се проведоха "Литературни срещи" . Изданието беше специално, защото започна с отбелязването на 10-годишния рожден ден на фондация "Прочети София" – организатор на събитието. Темата на пролетните "Литературни срещи" неслучайно е била "Порастване" – растежът като зрялост, като мъдрост, като фин баланс между..

публикувано на 17.04.24 в 15:15

"Мигранти с таланти" представя сценични изяви на чужденци у нас

На 18 април 2024 г. от 19:00 ч. "Мулти култи колектив" кани всички желаещи на едно много специално шоу "Мигранти с таланти", с невероятни артисти от 13 държави. Това са мигранти от Полша, САЩ, Украйна, Ирландия, Аржентина, Турция, Индия, Германия, Словения, Иран, Англия, Етиопия, Гърция… Те живеят и работят в София от години и разнообразяват и..

публикувано на 17.04.24 в 13:20

Младежи от 4 държави насърчават избирателната активност

"Полезен ли е моят глас?" и как младежи от 4 държави работят по стратегия за насърчаване на избирателната активност? Студенти и ученици на възраст от 18 до 25 години от България, Франция, Испания и Швеция проучват причините за ниската избирателна активност и за спада на доверие в институциите на местно, национално и европейско ниво. Младежите..

публикувано на 17.04.24 в 12:53