Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Бягай с усмивка“, за да подкрепиш децата с лицеви аномалии

Между 50 и 100 деца в България всяка година се раждат с т. нар. "заешка устичка“

На 1 октомври 2022 г., от 10.00 часа, във Врачанския балкан ще се проведе благотворителната инициатива – „Бягай с усмивка“. Организаторите споделят, че това е състезание, в което има един единствен победител и това са децата с вродени цепнатини на устните. 

Цялата събрана сума от кампанията ще бъде дарена директно на неправителствената организация Асоциация Лицеви аномалии (АЛА), за да бъдат подпомогнати терапиите на възможно най-голям брой деца.

1 на 700 деца се ражда с вродена лицева аномалия, каза в предаването „Ритъмът на столицата“ Методи Симеонов, който е родител на близнаци. Едното от децата е родено с такава аномалия.

„В България всяка година, между 50 и 100 дечица се раждат с вродена лицева аномалия. Те биват различни по сложност, но това което е известно в обществото е „заешка устичка“. Разбрахме, че в България лечението на тези деца се организира от АЛА. Лечението, според държавата, се състои единствено в това да се затвори устичката и евентуално небцето, което са две хирургически операции. Естествено обаче, медицинската грижа за децата е много по-голяма, отколкото е предвидено от държавата“, каза Симеонов, който е и един от организаторите на „Бягай с усмивка“.

В лечението на „заешка устичка“ се включват УНГ специалисти и ортодонти. Процедурите са скъпи, но не са поети от държавата, уточни той.

„Работи се и с логопеди, и психолози, за да могат децата да придобият равни шансове. Нашата мисия е да направим, така че от една страна хората знаят повече за това състояние, но и да мотивираме държавата и цялото общество да помагаме, и да лекуваме тези дечица“, добави Методи Симеонов.

Той посъветва родителите да не се страхуват, когато разберат, че детето им ще се роди с вродена лицева аномалия и че има хора, които могат и ще им помогнат.

Това е и целта на инициативата „Бягай с усмивка“, която се организира за втора поредна година, каза Даниел Иванов, който също е част от организаторите.

„Амбициозно е – Врачански балкан. Нямаме конкретно контролно време, за което трасето трябва да се измине. Стартът е от центъра на Враца. Ще стоим на площада, докато и последният участник завърши. Идеята не е да дойдат най-голям брой хора, а да информираме възможно най-много хора. Може да дойдат хора на площада без изобщо да стартират, просто да подкрепят инициативата и да създадем тази информираност, която е нужна в обществото, за да може по-малко случаи като аборти и изоставени деца да се случват и всяко едно дете да има шанс“, каза Даниел Иванов.

Проф. Юрий Анастасов е лицево-челюстен хирург, който изцяло подкрепя родителите на деца с вродени лицеви аномалии. Той е и сред създателите на Асоциация Лицеви аномалии.

„Понякога е отчайващо да видим, че след като сме чували преди 25 години, че на някои родители са им казвали да си оставят детето или е по-хубаво да не го хранят, защото е толкова страшно на външен вид, това се чува и до преди няколко години в страната ни. Радостното е, че сега имаме група интелигентни родители, които знаят, че тяхната роля променя съдбата на детето. Маратонът също е един пример“, каза проф. Юрий Анастасов.

По думите му, необходимо е родителите да знаят задълженията си, за да могат да компенсират това, което държавата не прави. Той добави, че при правилни грижи, с дълго проследяване, контрол на растежа и развитието е напълно възможно, вродената лицева аномалия да бъде овладяна напълно.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Коледното село Чавдар

Коледното село Чавдар - всичко опира до човека

Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...

публикувано на 22.12.24 в 10:54

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30