Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 1 октомври

Сградата на Сточна гара оживява в квартален панаир

Снимка: "Градоскоп"

На 1 октомври, сградата на Сточна гара ще се превърне в квартален панаир. Тя е построена през 1929 г., а тази събота ще оживее с изложение на местни артисти, бизнеси и занаяти. Предвидена е забавна програма за деца и възрастни, музика, танци, храна и напитки, и работилници за облагородяване на района. Форумът „Зеленият преход на гарите“ е кулминацията на събитието и включва разнообразна програма от активности за малки и големи.

Посетителите ще имат възможността да разгледат и обсъдят резултатите и предложенията от всички експертни дискусии и работилници за устойчиво развитие на терените от Сточна гара до гара Подуяне.

Част от организаторите са „Градоскоп“. Казват за себе си, че са двигател за градско преобразуване, мултидисциплинарна колаборация, част от сдружение „ГИД“, с фокус градската среда. Теодора Стефанова е урбанист и архитект от „Градоскоп“. В предаването „Радиокафе“ тя разказа, че събитието предвижда сериозна част за специалисти и панаирна част – за обикновените посетители.

„Всички местни творци, които създават квартала около Сточна гара ще дойдат да представят своята продукция. Иначе ще има и три работилници – „Озеленяваме заедно”, „Сторим заедно“ и детска архитектурна работилница – „Игра в града“, добави Теодора Стефанова.

Всички посетители могат да научат повече за градската растителност и да се включат в картиране на дърветата и растенията на София на интерактивната дигитална карта на „ЕдноДърво“.

За арт събитията отговарят от фондация „Убежна точка“. Любослав Неделчев е театрален режисьор и част от фондацията.

„Културната програма започва от 10.30 часа с танцов филм на Саша Хаждиева. Те ще представят с VR очила едно изживяване – танцов филм, чието действие се развива на Витоша. Филмът е късометражен, около 5 минути. Ще има място и време за всички“, разказа Любослав Неделчев.

Посетителите ще могат да се включат и в създаването на уникални градски мебели, с които да се облагороди входа на сградата на Сточна гара. Най-малките ще обсъдят как би изглеждало идеалното пространство за игра.

Събитието ще продължи през целия ден – от 10.00 до 22.00 часа. То е с вход свободен, но някои от активностите изискват предварителна регистрация.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимките са предоставени от "Градоскоп"


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36