Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Костинброд водата е в норма, ама всички пият бутилирана

Гражданите в Костинброд от край време се оплакват, че питейната вода в града е силно варовита. Почти всички живущи там си купуват бутилирана вода и не смеят да ползват чешмяната за пиене. Толкова високо е съдържанието на варовик, че обикновените филтърни кани се задръстват и не вършат никаква работа. Водата по водопровода пък се отлага по съдовете, тръбите, батерии на чешми и душове и предизвиква непрекъснато аварии в домакинствата.

В същото време се говори, че по-мека и качествена вода отива за нуждите на голямо тамошно предприятие за напитки. Хората почти са приели този факт за даденост, но видно и от нашата анкета преди време определят това като един от най-големите проблеми в града.

Данните от проверките на Регионалната здравна инспекция показват, че водата е годна за пиене.

Според кмета на Костинброд Трайко Младенов след ВиК ремонта и водния цикъл на града най-важното е, че са намалели авариите. Водата идва от карстови подземни находища и е топла – около 20 градуса.

"Ще се постараем да доведем още, и то от софийската вода", обеща той.

Водата в Костинброд наистина е средно твърда – достига до 5,8 от 12 единици по норма, но отговаря на Наредба№9 за качеството на водата за питейно-битови нужди, обясни Росица Итова – главен инженер във ВиК София област.

По думите ѝ, на водата се прави непрекъснат мониторинг.

Съществуват омекотителни инсталации, но са скъпи, не са в бюджетните възможности на ВиК и на общината, трябва да се кандидатства за финансиране.

Ако водата е в нормите, определени за страната, няма опасност пиенето ѝ да причини образуване камъни в бъбреците, обясни пред Радио София проф. Емил Паскалев, председател на дружеството по нефрология.

Тя може да е предпоставка и може да се стигне до камъни, ако има наличие и други фактори – начин на хранене, лекарства, стимуланти, някои заболявания и т.н. Специалистът препоръча да се пие достатъчно вода и тя да не е една и съща – чешмяна, минерална, изворна, а също така и чайове, сокове. В менюта е добре да присъстват плодове и зеленчуци.

По публикацията работи: Георги Нейков
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50