"Проектът обхваща учени от абсолютно всички области на науката и технологиите, а тази година заради централната тема за стъклото се включват академиите", сподели Славов и добави, че е интересна колаборацията с Националната художествена академия. Очаква се да има демонстрации, работилници, презентации, дискусии, конкурси, викторини и всякакви формати, чрез които учените могат да комуникират с публиката.
Един от фокусите ще бъде върху младите хора, както на този, така и на редица други европейски проекти, като целта е науката да предизвика интереса на много повече деца.
"Научната грамотност и рационалното мислене, които идват от заниманията с наука са много цени и важни в момента. На практика ако правим изборите си без да се опираме на тях може да ни коства пари. Да не говорим, че може да ни коства и здраве или други неща, при които парите не играят роля", отбеляза Славов.
По думите му, битката с псевдонауката и теориите на конспирациите е трудна, като изходните позиции не са в полза на учените, тъй като лъженауката е свръхпредставена в медиите и онлайн средата. Той даде за пример хороскопите и посочи, че е важно да има такива инициативи като "Европейската нощ на учените".
Събитието ще може да бъде следено и чрез национално онлайн студио, което ще започне в 18:00 ч. и ще бъде излъчвано през страницата на проекта. В него ще бъде предадена цялата картина на деня с гости в студиото и живи връзки.
"Европейската нощ на учените" за нас не свършва днес. В следващите месеци върви една изключително важна част от проекта "Посланици на науката". Това са посещения на учени в училищата при децата и целта ни е да достигнем до по-малките населени места, където децата нямат толкова голям достъп и нямат толкова опции и за среща с учените, и въобще за достъп до наука, поднесена по разбираем начин. За нас Нощта на учените продължава до края на тази година с тези срещи", отбеляза Славов.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
След решение на Столичния общински съвет (СОС) две от нощните автобусни линии в София бяха спрени, а останалите две работят само в събота и неделя . Според Димитър Петров, столичен общински съветник от "Продължаваме промяната-Демократична България", до решението се е стигнало заради ангажираността на 9 шофьори в нощните линии, а няма..
Удължаването на Слатинския участък от третия диаметър на метрото се очаква да приключи през 2027 г. Трасето ще обслужва над 75 000 пътници, което е над средното натоварване на линиите на метрото. Освен това участъкът ще минава през територия, която не е добре обслужена транспортно. Участъкът е изцяло подземен. Пет са метростанциите, които..
Днес ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Преди обяд на места в низините и котловините ще има мъгла или ниска облачност. Топло време с максимални температури между 12° и 17°, по крайбрежието на морето 9°-12°, в София – около 13° . По Черноморието в сутрешните часове облачността ще бъде значителна, но бързо ще намалее и през по-голямата..
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..