„През миналата година инициирахме създаването на този консултативен съвет, с мисията да обединим най-активните учители и директори, представители на браншови организации, включително и на институциите, които имат отношение към образованието, около темата за предприемачеството и финансовата грамотност. Целта на консултативния съвет е ние, координирано да действаме и да си помагаме в развитието на този вид програми, за да може те да достигнат до по-голям брой млади хора“, добави Ирина Илиева.
Част от темите, които бяха обсъдени на заседанието на консултативния съвет по предприемачество и финансова грамотност бяха свързани с Европейския манифест за младежта и иновациите, който си поставя 20 цели до 2030 година. Участниците говориха и за новите направления в програмата „Учебна компания“ за учебната 2022 – 2023 година, както и първата матура по предприемачество. Бяха обсъдени и теми, свързани с промени в учебните планове, учебните програми и учебното съдържание, с цел избягване на повторения и осъвременяване на съдържанието, както и популяризиране на инициативите за насърчаване на развитието на предприемаческите умения, финансовата грамотност и връзката им със STEM.
По отношение на поставените 20 цели до 2030 година, Силвия Кънчева, която е научен консултант в организацията добави, че всички участници са се обединили около позицията, че те са напълно постижими.
„Всички колеги казаха – да ние можем, България може и не бива да бъдем изоставащи в този процес. Все пак това са учители и директори, от Регионалното управление на образованието. Те казаха – да, трябва да вървим напред и да разширяваме все повече нашето участие в тези програми“, каза Кънчева.
Относно новата матура по Предприемачество, гл. учител Мария Томова от МГ „Акад. Кирил Попов“ в гр. Пловдив обясни, че изпитът по този предмет не е бил лесен.
„За следващата година учениците трябва да се отнесат по-сериозно в подготовката. Преподавателите, освен чисто теоритичната подготовка – да прилагат повече практически упражнения, с цел затвърждаване на материала“, каза Мария Томова.
Подробности можете да чуете в звуковите файлове.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..