По думите му, един от апелите на Столична община е от Пътна полиция да увеличат екипите на терен в пиковите часове. Петров поясни, че от 2017 до 2019 г. има стабилно увеличение на трафика, но от септември 2022 г. данните за транспортните натоварвания показват стойности близки до тези през 2019 г.
Относно функциониращите "зелени вълни", Петров отбеляза, че левите завои са конфликтни маневри и на местата където има т. нар. "транзитни булеварди" е добре тези завои да бъдат забранени.
"Предварителните данни, които събираме са за доста голямо подобрение на движението на автомобилите по бул. "Константин Величков". Преди тази промяна задръстването винаги достигаше километрични стойности. В момента това не е така и времето за преминаване през булеварда е намаляло поне два пъти. Доста е подобрено и времето за преминаване в сутрешните пикови часове в посока от кв. "Люлин" към центъра, но това в момента не се забелязва чак толкова много, поради течащите ремонтни дейности в тунела", коментира Петров.
За проблемите с паркирането, той сподели:
"При уличното паркиране има някои предизвикателства. В централната част на града трябва да се паркира само когато е за извършване на административни нужди и това бива стимулирано чрез цента на зоните, както е по цял свят. Относно ежедневното паркиране на хората, най-добрата мярка, която от години поетапно се прилага в града е еднопосочността в кварталите. То дава изключителна възможност за увеличаване на паркоместата и едновременно за регулиране на трафика".
За изграждането на транспортна мрежа около новостроящите се квартали, Петров поясни, че:
"Самото развитие на уличната мрежа и бъдещите характеристики се залагат на градоустройствено ниво чрез приемането на устройствените планове в Направление "Архитектура и градоустройство". Те винаги минават през обществени обсъждания и множество експертни съвети, така че да може да се гарантира както развитието като застрояване на дадена зона, така и транспортното обезпечаване".
Той добави, че по инициатива на главния архитект всеки един по-голям обект трябва първо да докаже своето транспортно обслужване, след което получава съответните документи за строеж.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..