Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поведението на политическите партии е в основата на ниската избирателна активност

Коментират експерти

Снимка: Радио София

Защо хората системно абдикират от правото си да избират управлението и как да се ангажират гражданите в демократичното управление? България влезе във водовъртеж от избори, нетрайни коалиции, "рецидивиращи" служебни правителства и хронично обществено разочарование. Това води до натрупваща се електорална умора и гражданска апатия, която се отразява в намаляваща избирателна активност, и която поставя под въпрос представителната демокрация в страната.

Коментари по темата в ефира на Радио София направиха социологът и политолог д-р Венелин Стойчев, както и Захари Янков, правен консултант в Български център за нестопанско право.

Според д-р Стойчев наред с това, че избирателната активност е най-ниска от 1999 г. насам има около 90 хил. души, които са гласували с "Не подкрепям никого", тъй като не са успели да припознаят в никой от кандидатите такива, които да отразяват техните ценности, нагласи и очаквания. Освен кандидати, които са провеждали ниска кампания е имало и такива, които са заложили на силно негативна кампания, а тя обикновено отвращава избирателите от политическо участие.

"Това е на ситуативно ниво, на повърхностно ниво. Ако искаме да спасяваме демокрацията, за мен е важно да си зададем въпроса за връзката между политически партии и граждански интереси. За това, доколко политическите партии успяват не само от избори на избори да мобилизират и мотивират гражданската енергия, да овластяват гражданите за участие в политиката", добави той.

По думите му, ако гласуването е сведено до символичен акт тежестта на купения вот е много по-голяма, докато ако то е съдържателен акт и съзнателен избор, то тогава и гражданската позиция ще бъде по-голяма. Според Янков политическата и електорална апатия се дължи както на инфлацията, кризата и обедняването, така и на естествени процеси, защото такива феномени се наблюдават навсякъде по света, а последните статистически данни показват, че едни от най-малко гласуващите са най-младите хора.

Д-р Стойчев коментира, че едно от най-важните неща, които трябва да се направят е да бъде преосмислена ролята на президента и неговите правомощия и допълни, че:

"Една от темите, която трябва да повдигнем като общество, като експерти и като политически сили е за преосмисляне на тази система за властови баланс и взаимен контрол, която да гарантира, че и по време на служебни правителства не само улицата, но и публични политически институции биха могли да имат контрол върху работата на президента".

Другата важна тема според него е геополитиката.

"Тази избирателна апатия, това оттегляне от политическо участие до голяма степен не само в България, а въобще по света се дължи на това, че ние се опитваме да решаваме страничните негативни ефекти на една успешна глобализация в сферите на културата и изкуството, с инструментариума на националните държави", допълни той.

"Политическите партии да не се превръщат в секта, да не се превръщат в клиентелистки партии, което се случва в България, да не се превръщат в картелни партии, които правят бизнес, защото поне две от активните партии в момента отговарят на всички атрибути на една картелна партия, която прави бизнес през политиката. А обратно - да развият инструментариума си и за образование и за обучение, за създаване на идеологии, ако щете, които да мотивират и да обясняват", сподели д-р Стойчев.

Янков отбеляза, че най-важното за повишаването на избирателната активност е да се създаде у хората впечатление, че нещо зависи от тях и то на най-ниско ниво, на общинско и училищно и допълни:

"Може би трябва да преосмислим тази странна фанатична теза, че в училището политиката не трябва да стъпва по никакъв начин. Защо имаме 15% гласуващи млади, толкова нисък процент? Като им казват, че политиката не трябва да припарва в училище и те започват да се отвращават".

Д-р Стойчев посочи, че общият интерес е въпрос на преговори и, че културата за дебатиране, преговори и участие трябва да бъде развивана.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЕМ провежда избора на генерален директор на БНР

На заседание на Съвета за електронни медии, насрочено за 11 часа, ще бъде проведен избор на генерален директор на Българското национално радио.  Кандидатите за поста са седем. Във вторник и сряда те представиха концепциите си за развитието на БНР за следващите три години пред членовете на медийния регулатор.  Изборът на..

публикувано на 17.10.24 в 07:55

Слънчево, но хладно в София, с температура около 16°

Днес ще бъде предимно слънчево. По-значителна облачност ще има над Североизточна, а към обяд и над Централна България, която към края на деня ще намалее, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб до умерен вятър от изток, в Източна България временно силен от север. Максималните температури ще бъдат от 13° в североизточните до 20° в крайните югозападни райони, в..

публикувано на 17.10.24 в 07:35

Подписаха споразумението за бонус системата в столичния градски транспорт

Кметът на София Васил Терзиев обяви, че е подписал споразумението със синдикатите, с което ще бъде въведена бонус системата при заплащането на работещите в столичния градски транспорт.  Новата система ще влезе в сила от 1 ноември, когато Терзиев очаква и държавата да изплати на Общината компенсации заради въведените намаления при пътуване с..

публикувано на 16.10.24 в 18:57
Хесус Кабайеро, изпълнителен директор на „СОФ Кънект“

Летище София организира специална среща за всички любители на авиацията

Летище София проведе специална среща за всички любители на авиацията, които имат желание да се докоснат отблизо до атмосферата на летището. Програмата включва среща с Хесус Кабайеро, изпълнителен директор на „СОФ Кънект“ АД , оператор на Международното летище София. По думите на Кабайеро до 2026 г. ще бъде изградена и специализирана площадка за..

публикувано на 16.10.24 в 17:33

Зачестяват измамите с онлайн търговци

Зачестяват сигналите за сайтове, които имитират официалните уебстраници на реномирани производители, като по този начин заблуждават потребителите и ги подтикват да закупят стоки, предполагайки, че същите са оригинални. Тези сайтове имитират домейна на известни брандове, като към популярната марка добавят „Bulgaria” или “Sofia”. “Разликата с..

публикувано на 16.10.24 в 16:58
Столичният кмет Васил Терзиев.

Бонусната система за водачите от градския транспорт влиза в сила от 1 ноември

Ще бъде внесен доклад, който да бъде гласуван на следващото редовно заседание на Столичния общински съвет, на 14 ноември, с който да бъде създадена общинска структура, която ще отговаря за пътната маркировка и сигнализация, тъй като качеството, което в момента предоставят външните фирми, не отговаря на очакванията и изискванията на местната..

публикувано на 16.10.24 в 16:39
Ивайло Хлебаров

Данните за чистотата на въздуха трябва да бъдат коректно взети от правилните места

Нови, по-строги правила за качеството на атмосферния въздух влизат в сила в Европейския съюз, след като Съветът по околна среда окончателно прие новата директива. Мярката има за цел да постигне нулево замърсяване на въздуха в Европа най-късно до 2050 г. За да бъде по-ефективен контролът, ще се взимат проби за качеството на въздуха от повече места в..

публикувано на 16.10.24 в 16:25