Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

12-ти фестивал за красива наука

на 7 сцени в София Тех Парк

Снимка: Радио София

Дванадесетият Софийски фестивал на науката ще се проведе на 8 и 9 октомври 2022 г. в София Тех Парк. Той представя теми от пътуване до края на времето до наноматериалите, през рисуващ изкуствен интелект, фалшивите новини, чистия въздух и много други. Над 100 събития на 7 сцени, 3 изложбени зони и дори на кино - български и международни учени от Австрия, България, Обединеното кралство, Полша, Украйна, Унгария и САЩ представят наука за малки и големи. Паралелно на фестивала ще има филмова програма и в Дома на киното. Освен временната промяна на периода на провеждане на фестивала, новост тази година е и решението на екипа учени да посещават училищата в рамките на целия месец октомври.

Повече подробности за събитието пред Радио София разказа Ивайло Славов от Фондация "Красива наука". По думите му, в общата програма, която ще се случи в събота и неделя има планирани много събития за деца, семейни посещения, а почти всичките работилници също са за младите любители на науката и са безплатни.

"Идеята, която ни водеше е да организираме тези посещения в училища от кварталите, в които децата нямат достъп до иновативно образователно съдържание", сподели Славов.

Тазгодишното издание е наситено с интересни събития, като например "Как да снимаме черна дупка". От САЩ онлайн гост ще бъде д-р. Доменик Пеши, който е част от екипа на телескопа Event Horizon, с който е била заснета първата черна дупка.

"На темата "Космос" имаме още един изключително интересен гост, това е проф. Франц Ренц от Австрия, който е бил част от екипите изпращащи роувъри на Марс. Освен това, той се занимава с проучванията на марсианските скали и минерали, по един много сложен спектроскопски метод. И всъщност този метод се оказва, че може да бъде използван и за откриване на скрити картини", сподели Славов.

Той добави, че ще има и теми по химия, както и интересно състезание по "мапатон". То е организирано от хора от платформата geograf.bg, които работят много интензивно с ученици. Мапатонът е задание към учениците на базата на сателитни изображения на карти да изпълнят определени задачи.

Славов отбеляза, че има много млади хора, които са напреднали академично и общото между тях е любовта им към науката и тяхната страст да обяснят на неподготвена и непрофесионална публика по един разбираем начин дори най-неясните научни концепции, защото в ежедневието си постоянно вземаме решения на база какво знаем за науката.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43

Да има пълноценно общуване на село

Практически уъркшоп „Малка пермакултурна градина" - събеседник от с.Негушево е Михаела Танева от Фондация "Повей": "Стартираме поредица от практически насочени семинари, показваме различни начини да пшроизвеждаме собствената си храна и така да съживим мястото, училището. Вече е възстановено първото училище, с което започнахме преди години. Проектът..

публикувано на 27.07.24 в 09:52

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24