Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

12-ти фестивал за красива наука

на 7 сцени в София Тех Парк

Снимка: Радио София

Дванадесетият Софийски фестивал на науката ще се проведе на 8 и 9 октомври 2022 г. в София Тех Парк. Той представя теми от пътуване до края на времето до наноматериалите, през рисуващ изкуствен интелект, фалшивите новини, чистия въздух и много други. Над 100 събития на 7 сцени, 3 изложбени зони и дори на кино - български и международни учени от Австрия, България, Обединеното кралство, Полша, Украйна, Унгария и САЩ представят наука за малки и големи. Паралелно на фестивала ще има филмова програма и в Дома на киното. Освен временната промяна на периода на провеждане на фестивала, новост тази година е и решението на екипа учени да посещават училищата в рамките на целия месец октомври.

Повече подробности за събитието пред Радио София разказа Ивайло Славов от Фондация "Красива наука". По думите му, в общата програма, която ще се случи в събота и неделя има планирани много събития за деца, семейни посещения, а почти всичките работилници също са за младите любители на науката и са безплатни.

"Идеята, която ни водеше е да организираме тези посещения в училища от кварталите, в които децата нямат достъп до иновативно образователно съдържание", сподели Славов.

Тазгодишното издание е наситено с интересни събития, като например "Как да снимаме черна дупка". От САЩ онлайн гост ще бъде д-р. Доменик Пеши, който е част от екипа на телескопа Event Horizon, с който е била заснета първата черна дупка.

"На темата "Космос" имаме още един изключително интересен гост, това е проф. Франц Ренц от Австрия, който е бил част от екипите изпращащи роувъри на Марс. Освен това, той се занимава с проучванията на марсианските скали и минерали, по един много сложен спектроскопски метод. И всъщност този метод се оказва, че може да бъде използван и за откриване на скрити картини", сподели Славов.

Той добави, че ще има и теми по химия, както и интересно състезание по "мапатон". То е организирано от хора от платформата geograf.bg, които работят много интензивно с ученици. Мапатонът е задание към учениците на базата на сателитни изображения на карти да изпълнят определени задачи.

Славов отбеляза, че има много млади хора, които са напреднали академично и общото между тях е любовта им към науката и тяхната страст да обяснят на неподготвена и непрофесионална публика по един разбираем начин дори най-неясните научни концепции, защото в ежедневието си постоянно вземаме решения на база какво знаем за науката.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За рушащ се подлез в столичния район "Триадица" сигнализират граждани

За рушащ се подлез в район "Триадица“ сигнализираха слушатели на Радио София. В подлеза на бул. "България“ и бул. "Тодор Каблешков“ таванът е силно компрометиран, има ограждение за ограничаване на преминаването от граждани, но то е съборено. "В момента има падащи парчета от облицовката на тавана. Това положение е, може би, от около месец...

публикувано на 17.02.25 в 09:24

Валежите от сняг обхващат цялата страна, на много места ще са значителни

Валежите ще обхванат цялата страна и ще продължат и през деня. С продължаващото застудяване в повечето райони ще вали сняг, в Югоизточна България - дъжд, съобщиха от НИМХ. Ще се образува и ще се задържи снежна покривка, най-много в Централна Северна и в Източна България, където и валежите ще бъдат по-значителни. Ще духа до умерен вятър от..

публикувано на 17.02.25 в 07:35
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00