"Първо, обществото трябва да разграничи термините "пътна безопасност" и "безопасност на движение по пътищата", защото когато се случи ПТП ние много често говорим за "безопасност на движение по пътищата". А пътната безопасност е един от елементите на безопасността на движение по пътищата и съответно тя отчита влиянието на пътя върху безопасността на движението".
Инж. Грозданов поясни, че за да имаме нормални пътища, обществото трябва да е включено в процеса за вземане на решения, защото пътят е услуга, която се ползва от цялото общество. И като услуга, тя трябва да бъде такава, каквато потребителя я иска, като естествено това минава през законодателни промени и много нормативни актове.
"Дигитализация" и "Умни градове" също са застъпени теми в конференцията, а сесията е била модерирана от заместник-кметът по дигитализация на София г-н Генчо Керезов. Акцентите са били свързани с управление на градския транспорт, алтернативни методи на придвижване, а основната цел е била намаляване на автомобилите в градовете.
Инж. Грозданов отбеляза, че на жълтите павета не е редно да минават автомобили, но е въпрос на цялостно решение от гледна точка на мобилността, защото в жълтите павета се влива най-натовареният булевард в цяла България - "Цариградско шосе". По думите му, екологичната тема също е застъпена, защото каквото и да се прави отсега нататък, то трябва да бъде "еко", тъй като изграждането на пътищата изискват употребата на милиони тонове суровини. Относно състоянието на БДЖ той каза:
"Ние нямаме достатъчна инфраструктура. Съответно тази инфраструктура няма потребители, тоест тя не генерира приходи и когато нещо не генерира приходи, нормално е състоянието му да не бъде най-доброто" и добави:
"Трудна е политическата ситуация, но в крайна сметка пътищата продължават да се използват без значение има ли политическа криза, или няма".
По темата се включи и доц. д-р Николай Цонков, изп. директор на сдружение "Български форум по транспортна инфраструктура" и преподавател в УНСС. По думите му, акцентът на конференцията е свързаността по отношение на транспортната инфраструктура в целия Балкански полуостров, а дори и в Югоизточна Европа. Анализите показват, че България изостава по отношение на развитието на националната пътна инфраструктура, а тя е изключително важна за развитието на икономиката през призмата на "Зелената сделка".
По отношение на ремонта на жълтите павета, доц. д-р Цонков посочи, че трябва да има комплексни мерки, които да бъдат приложени, започвайки от законодателни промени в нормативните документи и завършвайки с изпълнението и контрола на изпълнението на подобни големи инфраструктурни промени.
"Един от най-важните етапи от този процес е начинът, по който се задава в началото проекта, как да изглежда и в каква бюджетна рамка да се впишем. Обикновено така се получава, че поради различни ограничения, които имаме в рамките на държавното или общинско управление се залагат занижени изисквания, което се отразява естествено след това на изпълнението", коментира той.
Доц. д-р Цонков каза, че трябва да има последователност в политиката на различните правителства и стратегически важните за България проекти да продължават да се развиват.
"Трябва да имаме съгласие, последователност и приемственост, макар да имаме мандатност на управляващите, както е навсякъде по целия свят, вкл. и в България", подчерта той.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Атмосферното налягане през деня слабо ще се понижи, като ще остане около средното за март. През нощта над страната ще преобладава предимно ясно време с разкъсана висока облачност. Ще бъде почти тихо. Минималните температури ще са между 2° и 7°, за района на столицата около 3°. През утрешния ден ще бъде слънчево. Сутринта на места в..
Новите случаи на коронавирус у нас са 133, положителни са 5,22% от направените 2547 теста. Това сочат данните на Единния информационен портал за изминалото денонощие. Починали са 2-ма души в следствие на инфекцията. В болници с коронавирус са 237 пациенти, като от тях 25 са в интензивни отделения. Излекуваните са 33-ма души. 2379..
Явор Зографски (SMYAH) се занимава с продуциране на музика от 15 години насам, а последните 3 от тях и преподава знанията си в Sound Ninja Music Academy. В дискографията си има 3 EP-та и 2 албума, а третият му албум предстои да излезе края на април именно през Sound in Picture. Вдъхновенията му идват от различни места и най-вече..
На 23.03.2023 г. от 18.30 часа в галерията на "Оборище" 5 се открива "American Art" - тематична изложба с творби от американската култура и изкуство, и експонати на изтъкнати български художници. Деница Гергова, директор на галерия "Vivacom Art Hall" разказа подробности за събитието пред Радио София. По думите й експозицията е свободна за..
„Ден на професиите – Кариерен път“ е събитие, което се организира от 2016 година насам от „Rotaract" club България. Първоначално то е организирано само в Пловдив, но с днешна дата то е национално онлайн събитие . Неговото поредно издание ще се проведе в 2 поредни уикенда. Ралица Белчева и Радослав Тонев са част от организационния екип..
На 20.03.2023 г. за 7-а поредна година Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) стартира кампанията "Ние броим врабчетата", с финален етап на 22.04.2023г. През годините популациите на врабчета са намалели драстично, като те дори са изчезнали в някои европейски градове. Елица Иванова, експерт Комуникации към БДЗП разказа подробности за..
Курс за ставно протезиране На 30-31 март в София започва най-значимото ортопедично събитие през пролетта - AO Recon - Complex Total Hip and Knee Arthroplasty Cours. Организатор от българска страна е началникът на Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ проф. д-р Пламен Кинов, който е поканил свои..