"Първо, обществото трябва да разграничи термините "пътна безопасност" и "безопасност на движение по пътищата", защото когато се случи ПТП ние много често говорим за "безопасност на движение по пътищата". А пътната безопасност е един от елементите на безопасността на движение по пътищата и съответно тя отчита влиянието на пътя върху безопасността на движението".
Инж. Грозданов поясни, че за да имаме нормални пътища, обществото трябва да е включено в процеса за вземане на решения, защото пътят е услуга, която се ползва от цялото общество. И като услуга, тя трябва да бъде такава, каквато потребителя я иска, като естествено това минава през законодателни промени и много нормативни актове.
"Дигитализация" и "Умни градове" също са застъпени теми в конференцията, а сесията е била модерирана от заместник-кметът по дигитализация на София г-н Генчо Керезов. Акцентите са били свързани с управление на градския транспорт, алтернативни методи на придвижване, а основната цел е била намаляване на автомобилите в градовете.
Инж. Грозданов отбеляза, че на жълтите павета не е редно да минават автомобили, но е въпрос на цялостно решение от гледна точка на мобилността, защото в жълтите павета се влива най-натовареният булевард в цяла България - "Цариградско шосе". По думите му, екологичната тема също е застъпена, защото каквото и да се прави отсега нататък, то трябва да бъде "еко", тъй като изграждането на пътищата изискват употребата на милиони тонове суровини. Относно състоянието на БДЖ той каза:
"Ние нямаме достатъчна инфраструктура. Съответно тази инфраструктура няма потребители, тоест тя не генерира приходи и когато нещо не генерира приходи, нормално е състоянието му да не бъде най-доброто" и добави:
"Трудна е политическата ситуация, но в крайна сметка пътищата продължават да се използват без значение има ли политическа криза, или няма".
По темата се включи и доц. д-р Николай Цонков, изп. директор на сдружение "Български форум по транспортна инфраструктура" и преподавател в УНСС. По думите му, акцентът на конференцията е свързаността по отношение на транспортната инфраструктура в целия Балкански полуостров, а дори и в Югоизточна Европа. Анализите показват, че България изостава по отношение на развитието на националната пътна инфраструктура, а тя е изключително важна за развитието на икономиката през призмата на "Зелената сделка".
По отношение на ремонта на жълтите павета, доц. д-р Цонков посочи, че трябва да има комплексни мерки, които да бъдат приложени, започвайки от законодателни промени в нормативните документи и завършвайки с изпълнението и контрола на изпълнението на подобни големи инфраструктурни промени.
"Един от най-важните етапи от този процес е начинът, по който се задава в началото проекта, как да изглежда и в каква бюджетна рамка да се впишем. Обикновено така се получава, че поради различни ограничения, които имаме в рамките на държавното или общинско управление се залагат занижени изисквания, което се отразява естествено след това на изпълнението", коментира той.
Доц. д-р Цонков каза, че трябва да има последователност в политиката на различните правителства и стратегически важните за България проекти да продължават да се развиват.
"Трябва да имаме съгласие, последователност и приемственост, макар да имаме мандатност на управляващите, както е навсякъде по целия свят, вкл. и в България", подчерта той.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Писатели от различни части на света ще гостуват на "Литературни срещи 2025" през април в София. Инициативата, замислена и организирана от Фондация “Прочети София“, вече три години е част от културния живот на столицата. Припомняме, че първото издание на “Литературни срещи“ се проведе през 2022 година. На него бе представена..
От 1 юли т.г. определени лекарства срещу инфекциозни заболявания за деца до 7-годишна възраст ще бъдат безплатни. Става дума за антибиотици и други антивирусни медикаменти. Мярката е заложена с 20 млн. лева в бюджета на Националната здравноосигурителна каса , който депутатите приеха на второ четене. "Ние лекарите никога не сме били..
На 4 април в централното фоайе на Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски“ ще се проведе благотворителен базар "Купи книга, дари надежда". Целта е да бъдат подкрепени деца в неравностойно положение от училището в търновското село Русаля. То дава шанс на деца в риск, напълно безплатно, да получат образование, възпитание и грижа, без..
Четвърто издание на Градски фестивал на семената ще се проведе на 29 март. Фестивалът ще разказва за семената във всичките им форми. Той е основан с идеята да бъде форум, който да събира заедно пазителите на семена и представители на научната общественост, обясни Наташа Маринова от фондация “Корен“ - съосновател и организатор на..
За първи път в България стартира Национална информационна кампания "На първа линия", насочена към близки на жертвите на домашно насилие. Целта е да се обясни ролята им да бъдат информирани и провокирани към активност, тъй като именно те най-често са първите хора, към които пострадалите от насилие се обръщат, каза пред Радио София Левена Лазарова -..
С „Подир думите. 19 български илюстратори на детски книги“ промотираме лицето на съвременната ни илюстрация на 62. Международен панаир на детската книга в Болоня. Изложбата е част от националното представяне на България, организирано от Асоциация „Култура и книжовност“. Официалното ѝ откриване е на 31.03.2025 г. на павилиона Bulgarian Books for..
Преразпределят ресорите на зам.-кметовете в община Перник. В местния ОбС е внесено предложение за промяна на структурата и числеността на общинската администрация с цел подобряване ефективността и ефикасността в работата на администрацията, както и подобряване на организацията, координацията и контрола в дейността на общинските служители...