Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кохезионни политики в кризисни времена

| обновено на 11.10.22 в 10:18
Снимка: Лили Големинова

В Брюксел започна 20-ото издание на най-големият европейски форум в сферата на регионалната политика – Европейската седмица на градовете и регионите. 15000 участници (в хибриден формат – наживо и онлайн), 300 различни сесии, 1000 говорители. Събитието беше открито съвместно от еврокомисар Елиза Ферейра и председателя на Европейския комитет на регионите Васко Алвес Кордейро.

В препълнената зала за пресконференции на ЕК, Елиза Ферейра описа кохезионната политика като лепилото, което сплотява Европа (нека не забравяме, че средствата по политиките за сближаване съставляват една трета от бюджета на ЕС) и че в някои региони проектите, реализирани с тези средства, са единствените европейски знаци там. Васко Алвес Кордейро подчерта важността от участието на местните и локалните власти в процеса на взимане на решения, което се вижда от публикувания в деня на откриването на форума Годишен доклад за състоянието на градовете и регионите.


Според 83 % от анкетираните именно кохезионната политика носи най-голяма добавена стойност с проектите си, въпреки че през последните три години кохезионните средства да е трябвало да бъдат преразпределяни за справяне с форсмажорни ситуации (пандемия, война), вместо изцяло да изпълняват своята функция – а именно, да стопяват разликата между регионите в Европа. Според еврокомисар Ферейра в следващия период кохезионните средства ще бъдат ключови в подкрепата на МСП и уязвимите домакинства, както и за намаляването на енергийната зависимост на национално ниво и развитието на възобновяеми източници на енергия.

Ето някои важни цифри – с помощта на средствата от кохезионната политика, държавите от Централна и Източна Европа, които се присъединиха към ЕС през 2004 (вкл. България) са увеличили своя БВП и от 59% от средния за ЕС, през 2019 брутният вътрешен продукт на глава от населението вече е на ниво 77 % от средния за евросъюза. Очаква се, че през 2023 най-слабо развитите региони ще увеличат своя БВП с още 5 процента. През последните 10 години 109 региона са подобрили своето благосъстояние, а 129  - са го влошили.


И ако най-слабо развитите региони от Източна Европа, макар и много бавно, започват да скъсяват дистанцията, някои от изоставащите региони в Южна Европа, се отдалечават от средните за Европа стойности. През 2019 година 91 милиона европейци са били в риск от бедност и социално изключване, поравно разпределени между градските и селските региони. Добрата новина е, че всяко евро, похарчено по кохезионни проекти, генерира добавена стойност от 2.7. Но неравенствата в Европа продължават и затова политиките в тази сфера са все така важни и актуални.

Още малко за разпределението на средствата – в рамките на ReactEUдържавите-членки са програмирали 45.2 милиарда евро за възстановяване и справяне с последствията от пандемията; по създадената специално програма CARE са разпределени 10 милиарда евро за посрещане на бежанците от Украйна, като са планирани още 300 милиона от кохезионния фонд за техните нужди; 27. 5 милиарда за изразходвани за ключови енергийни и свързани с енергетиката инфраструктурни проекти; 19.2 милиарда – за енергийна ефективност, от които 15 милиарда  - за санирането на сгради.


Първият ден от Седмицата на градовете и регионите продължи със сесия на Комитета на регионите (където кметът на Габрово Таня Христова наскоро бе избрана за председател на едната от двете водещи комисии) и с официална среща на президента на комитета Васко Алвес Кордейро с председателя на ЕП Роберта Мецола, а във вторник предстои детайлното представяне на споменатия доклад и разбивка по държави, с акцент върху мащабната анкета с местни и локални политици от различни партии из цяла Европа относно най-важните сфери, в които да се разпределят кохезионните фондове.

По публикацията работи: Лили Големинова и Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Взривовете в Елин Пелин затихват

Около 18:30 часа в четвъртък, в складове на фирма за фойерверки и други пиротехнически средства между град Елин Пелин и едноименната гара Елин Пелин избухна голям пожар и последваха взривове. Двама души пострадаха, единият от тях по-късно почина, в следствие на изгарянията. Това е доц. д-р Петър Шишков - преподавател в Минно-геоложкия..

публикувано на 26.07.24 в 14:41

СОС сля Четвърта градска болница във Втора

Столичният общински съвет реши да слее Четвърта и Втора градски болници. Медиците от Четвърта градска болница ще получат право да работят във Втора градска или в друго общинско лечебно заведение, обясни съветникът от ГЕРБ-СДС и заместник-председател на здравната комисия д-р Антон Койчев. Това са 35 лекари и 19 специалисти по здравни грижи: "Самият процес..

публикувано на 26.07.24 в 14:34
Победителят тази година е Цветомира Борисова

Изложба на номинираните български художници за наградата БАЗА

Софийската градска художествена галерия, Институтът за съвременно изкуство – София (ИСИ), Фондация “Едмонд Демирджиян“, Фондация “Лъчезар Цоцорков“ в партньорство с: Фондация за гражданско общество, Ню Йорк и международната мрежа Награди за млади художници представят изложба на номинираните художници за Наградата за съвременно изкуство БАЗА 2024..

публикувано на 26.07.24 в 13:50

Людмил Кърджилов: Затоплянето не е опасно, зеленият преход не бива да води до обедняване

След юни и юли, гореща вълна с температури до над 35 градуса ще има в София и през август . Нормално е, все пак е лято.  Горещините водят до дискомфорт , опасно е човек да се излага дълго на горещите слънчеви лъчи – особено за малки деца, възрастни и хронично болни, но е спорно дали глобалното затопляне като цяло води до по-големи проблеми за..

публикувано на 26.07.24 в 12:59

Д-р Симидчиев след взривовете край Елин Пелин: Здравен риск има за възрастните и хронично болните

Здравен риск за живеещите в близост - в рамките на километър-два, до взривените складове с фойерверки в Елин Пелин има само за възрастните и за хора с белодробни и сърдечно-съдови заболявания. Това заяви пулмологът д-р Александър Симидчиев, депутат от ПП ДБ: "Като цяло инцидентът увеличи фоновото замърсяване във въздуха, но не в нива, които са..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Терзиев: Няма опасност от обгазяване на София заради пожара в гр. Елин Пелин

6 екипа от Дирекция „Аварийна помощ и превенция“ на Столичната община са помагали през изминалата нощ в района на инцидента в Елин Пелин. Изпратен е включително и дрон с термокамера, който е насочвал службите за овладяване на ситуацията. Това заяви в началото на продължаващото и през днешния ден заседание на Столичния общински съвет кметът на София Васил..

публикувано на 26.07.24 в 11:06

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията. Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов заяви намясто, че екипите все още не могат да влязат в района...

публикувано на 26.07.24 в 10:16