УНИЦЕФ в партньорство с "Разкажи Ми" създадоха и пуснаха за потребители първата онлайн платформа за самоподкрепа и психично здраве на тийнейджъри и младежи.
В рамките на безплатното мобилно приложение „Разкажи Ми“, специалната „УНИЦЕФ стая“ помага на младите хора да изградят психическа устойчивост и да преодолеят негативните емоции, през които преминават, като тревожност, самота, тъга, страх и гняв.
Психично разстройство или насилие, умишлено самонараняване, злоупотреба със субстанции… Има различни ситуации, в които младите хора губят равновесие и самочувствие и тогава се нуждаят от съвет и подкрепа.
Тогава и платформата и дигиталното приложение наистина могат да са полезни.
Апелът към тийнейджър в подобно положение е: Направи първата крачка. Разкажи ми!
"Все още в българското общество има стигма, темата за психичното здраве сякаш е табу, хората се страхуват да говорят, срамуват се", коментира в студиото на Радио София Ивайло Спасов, директор "Комуникации" на УНИЦЕФ-България.
По думите му, дори родителите невинаги проявяват разбиране към проблеми на детето си.
Дори и извън пандемията и близката война, има достатъчно много фактори, които повишават стреса и дават повод за тревожност и напрежение.
Когато младежите в България нямат подходяща система за подкрепа, когато не биват разбирани, те се обръщат към приятели (в добрия случай) или към вредни навици. Добре е, че по-младите поколения не робуват на табута и са по-отворени да говорят дори за психично-здравни въпроси, допълни Спасов:
"Платформата беше създадена не толкова като идея на УНИЦЕФ, колкото като отговор на това, което виждаме през изследвания, кампании и работа с младите. Разбрахме, че те имат нужда от ресурси, от кратки лесни за употреба източници, упражнения за релаксация и т.н."
Материалите са авторски, в различен формат – за младежи, но и за родители.
Съдържанието в платформата – статии, видеа и подкасти, ще бъде актуализирано на всеки две седмици, обясни още Ивайло Спасов.
С него разговаря Гергана Пейкова.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..