Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Програма на МОН подпомага млади лекари от ВМА

Снимка: Радио София

10 лекари от ВМА са част от програма за млади учени на МОН.

Десет медицински специалисти от различни клиники на Военномедицинска академия (ВМА) се класираха за участие в Националната програма "Млади учени и постдокторанти-2" 2022 г. Тя се осъществява с подкрепата на Министерство на образованието и науката.

Програмата "Млади учени и постдокторанти-2" е продължение на една добра практика за привличане и подкрепа на кариерното развитие на млади учени и постдокторанти в българските публични научни организации и държавни висши училища.

Тя е в изпълнение на специфична цел 3 на Националната стратегия за развитието на научните изследвания в Република България 2017-2030 за привличане и задържане на талантливи млади хора за научноизследователска работа и въвеждане на подкрепящи мерки, които да направят България активен участник в Европейското научноизследователско пространство.

Подробности пред Радио София разказаха д-р Габриел Димитров и д-р Стратина Стратиева от Клиника по нервни болести ВМА. Те изтъкнаха, че са избрали неврологията, тъй като това е специалността от медицината, в която има изключително точно логично мислене и се спазват точно правилата на анатомията.

Участвала в обучителни модули извън България и била в крак с най-съвременните тенденции в лечението на неврологичните заболявания, по-специално множествената склероза, д-р Стратиева е избрала да се върне в родината.

"Много бях щастлива и доволна, че можех да участвам в тези проекти. Това са възможности, които ни позволяват да си сверим часовника и да видим къде седим. Определено бих казала, че съм се чувствала горда, когато съм участвала в тези проекти, защото видях, че в България сме доста приравнени към останалите европейски страни. Възможностите за диагностика и лечение не са никак малки, особено във ВМА, в която имам възможността да работя", сподели тя.

По думите на д-р Димитров младите българи не остават в държавата, защото няма много неща, които да им харесват, а когато остават то е, защото или нямат възможност да работят в чужбина, или защото искат да променят нещо в страната. Той сподели, че е избрал да остане тук за да има у нас повече експерти в неговата сфера и да даде своя принос към обществото.

Д-р Стратиева отбеляза, че за току-що завършилите млади лекари нещата са още по-сложни отколкото преди 10 години, като за част от тях се налага с месеци доброволно да ходят на работа в състава на някоя клиника, като за това те не получават възнаграждение и реално това консумира огромна част от времето, енергията и ресурсите им.

"В съвременния свят това е много трудно изпълнимо и човек наистина трябва да бъде вътрешно много силно мотивиран. Това е моето абсолютно категорично убеждение. Избирайки медицината съм я избрала с ясно съзнание и ми се иска да има такъв ясен апел към всички новозавършили колеги да не очакват, че в момента в който завършат върху тях ще се изсипят реки от мед и мляко", каза тя.

Освен това поясни, че медицината не е само лекуване на тялото, а много често лекарите стават близки приятели с пациентите и членовете на техните семейства. По думите на д-р Димитров, голяма част от хората нямат доверие на докторите. Той посочи суеверията и псевдонауката като основни фактори за това.

Д-р Стратиева заяви, че процесът по опазване на здравето е двупосочен между лекар и пациент и много добре би било, ако не се стига до търсене на медицинска помощ едва след появата на алармиращи симптоми.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чакъровите празници събират посетители от цялата страна

За единадесета поредна година край самоковските Чакърови поляни ще се състоят Чакъровите празници, които събират посетители от цялата страна. Тази година ще има възстановка на живота и делото на Чакър войвода. В програмата са включени и народни борби в две категории – до и над 80 кг. Ще участват активни спортисти, но могат да се включат и..

публикувано на 15.07.24 в 18:12

Александра Свиленова - актрисата, която искаше да стане коремен хирург: "Реших да лекувам чрез сцената"

Александра Свиленова е студент в класа на проф. Ивайло Христов в НАТФИЗ. Тя вече има своите изяви и на софийската театрална сцена. Споделя, че преди да реши да се насочи към студентството, съвсем сериозно е мислила да се реализира като коремен хирург. "Причината, поради която реших да се насоча към медицината е лична, но в един момент се..

публикувано на 15.07.24 в 17:34

Ще бъдат ли обмитени евтините китайски стоки?

Китайските онлайн платформи бележат огромен ръст в продажбите си, но продуктите им са със съмнително качество и без проследимост. Около 15 млн. пакета от трети страни са внесени у нас през 2023 г., без никакъв санитарен контрол. Редица държави планират въвеждането на регулаторни механизми и промяна на наредбите, заради агресивната политика на..

публикувано на 15.07.24 в 17:14
Адриан Николов

Пазарът на труда и висшето образование

Висшето образование е ключ към добро представяне на пазара на труда, почти гарантирано избягване на безработица и намиране на желано и добре платено работно място. От значение е обаче да се оцени конкретният размер на това предимство – колко по-висока е заетостта на висшистите, колко по-ниска е тяхната безработица, тъй като коректните му..

публикувано на 15.07.24 в 15:44
Камен Алипиев-Кедъра

Камен Алипиев-Кедъра: Очаква ни едно лято с изключителни спортни събития

"Олимпиадата е цикъл от 4 години, който разделя едни олимпийски игри от други", посочи спортният журналист Камен Алипиев-Кедъра. В предаването "Радиокафе" той коментира големите спортни събития, които току-що отминаха - "Евро 2024" и тенис турнира "Уимбълдън", както и какви са очакванията за наближаващите олимпийски игри в Париж, Франция...

публикувано на 15.07.24 в 15:31

Фотожурналистът Евгени Димитров: Имаме недостиг на визуални спомени въпреки, че плуваме в тях

В изложбата "Фрагменти от уличната сцена на 90-те" е уловен духът на софийските улици през 90-те, разнолик, пъстър и пълен с надежди. Експозицията представя 15 снимки от мозайката на многобройните уловени мигове през този период. Много неща се случват за първи път пред току-що излезлите от строгата дисциплина на режима хора. Звуците, цветовете,..

публикувано на 15.07.24 в 12:54

No puedo pensar (Desperado) е новата песен от Алекс Линарес

Певецът Алекс Линарес от българо-перуански произход представи новата си песен No puedo pensar (Desperado) в ефира на Радио София. Познат като вокал на латино бандата Mango Duende, Линарес не изневерява на стила и в соловия си проект . В унисон с лятото песента е с гореща салса и регетон ритмика , а в текста става дума за особеното състояние на..

публикувано на 15.07.24 в 09:29