Десет медицински специалисти от различни клиники на Военномедицинска академия (ВМА) се класираха за участие в Националната програма "Млади учени и постдокторанти-2" 2022 г. Тя се осъществява с подкрепата на Министерство на образованието и науката.
Програмата "Млади учени и постдокторанти-2" е продължение на една добра практика за привличане и подкрепа на кариерното развитие на млади учени и постдокторанти в българските публични научни организации и държавни висши училища.
Тя е в изпълнение на специфична цел 3 на Националната стратегия за развитието на научните изследвания в Република България 2017-2030 за привличане и задържане на талантливи млади хора за научноизследователска работа и въвеждане на подкрепящи мерки, които да направят България активен участник в Европейското научноизследователско пространство.
Подробности пред Радио София разказаха д-р Габриел Димитров и д-р Стратина Стратиева от Клиника по нервни болести ВМА. Те изтъкнаха, че са избрали неврологията, тъй като това е специалността от медицината, в която има изключително точно логично мислене и се спазват точно правилата на анатомията.
Участвала в обучителни модули извън България и била в крак с най-съвременните тенденции в лечението на неврологичните заболявания, по-специално множествената склероза, д-р Стратиева е избрала да се върне в родината.
"Много бях щастлива и доволна, че можех да участвам в тези проекти. Това са възможности, които ни позволяват да си сверим часовника и да видим къде седим. Определено бих казала, че съм се чувствала горда, когато съм участвала в тези проекти, защото видях, че в България сме доста приравнени към останалите европейски страни. Възможностите за диагностика и лечение не са никак малки, особено във ВМА, в която имам възможността да работя", сподели тя.
По думите на д-р Димитров младите българи не остават в държавата, защото няма много неща, които да им харесват, а когато остават то е, защото или нямат възможност да работят в чужбина, или защото искат да променят нещо в страната. Той сподели, че е избрал да остане тук за да има у нас повече експерти в неговата сфера и да даде своя принос към обществото.
Д-р Стратиева отбеляза, че за току-що завършилите млади лекари нещата са още по-сложни отколкото преди 10 години, като за част от тях се налага с месеци доброволно да ходят на работа в състава на някоя клиника, като за това те не получават възнаграждение и реално това консумира огромна част от времето, енергията и ресурсите им.
"В съвременния свят това е много трудно изпълнимо и човек наистина трябва да бъде вътрешно много силно мотивиран. Това е моето абсолютно категорично убеждение. Избирайки медицината съм я избрала с ясно съзнание и ми се иска да има такъв ясен апел към всички новозавършили колеги да не очакват, че в момента в който завършат върху тях ще се изсипят реки от мед и мляко", каза тя.
Освен това поясни, че медицината не е само лекуване на тялото, а много често лекарите стават близки приятели с пациентите и членовете на техните семейства. По думите на д-р Димитров, голяма част от хората нямат доверие на докторите. Той посочи суеверията и псевдонауката като основни фактори за това.
Д-р Стратиева заяви, че процесът по опазване на здравето е двупосочен между лекар и пациент и много добре би било, ако не се стига до търсене на медицинска помощ едва след появата на алармиращи симптоми.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Над по-голямата част от страната облачността ще е значителна, като временни разкъсвания ще има преди обяд над Западна България. На отделни места в Източна България и планинските райони ще превали съвсем слаб сняг, съобщиха от НИМХ. Ще духа до умерен, в източните райони и временно силен вятър от север-северозапад. Преобладаващите минимални температури ще..
Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..
С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..
Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..
Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..
В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..
Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..