Най-много страни, които са потенциално по-уязвими към фалшиви новини, са в Югоизточна и Източна Европа.
Това показва Докладът на института "Отворено общество" – София "Индекс на медийната грамотност 2022".
Този индекс измерва степента на уязвимост на обществата към дезинформация.
Сред основните фактори, които влияят на индекса, са качеството на образование, медийната свобода, доверието между хората в обществото, обясни пред Радио София Марин Лесенски, автор на доклада. Според него, всъщност разликите са между северните и южните страни на Стария контитент.
Челната тройка в класацията се заема от Финландия, Норвегия и Дания.
На последните места са Косово, Северна Македония и Грузия.
От 41 изследвани европейски страни България е 32-ра по медийна свобода и 33-та комплексно изчислено по медийна грамотност.
"Правителства и субекти като Европейският съюз започнаха да обръщат внимание и да предлагат мерки като кодекси на поведение, технологични решения и не на последно място обръщайки внимание на заплахите за демокрацията и геополитическите предизвикателства, свързани с дезинформацията. Този подход е необходим, защото в противен случай се появява "парадоксът на толерантността", когато правилата на либералната демокрация се използват за нейното подкопаване – се казва в доклада. - Обръща се внимание – и с право – на социалните медии, тъй като те се оказаха променящи играта по отношение на фалшивите новини и дезинформацията. Благодарение на тях скоростта, лекотата и достъпът до разпространение на информация са безпрецедентни в човешката история."
Чуйте разговора на Лъчезар Христов за още подробности.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..