Трудният избор на председател на Народното събрание потвърждава един комплексен проблем, свързан с политическата класа - тоталното откъсване от реалността. Тези хора са забравили, че трябва да ни представляват и да решават сериозните проблеми.
Политическото говорене тотално деградира. Думите и посланията се обезцениха от политическата класа.
Това коментира пред Радио София комуникационният експерт Любомир Аламанов:
Върнахме се в първите седем години и се питаме дали може да се лъже или не може. Срамно ли е да се печелят избори с лъжи, срамно ли е да говориш едно, когато си втора политическа сила, а да говориш друго, когато станеш първи. Вече имаме новоговор, трябва да анализираме всяка думичка."
Експертът посочи пример:
"Политическа сила заявява, че знае как се прави реформа, но за 12 години не я извърши. От тази партия, която унищожи идеята за детска болница, днес казват: Не една, четири болници ще ви построим. Това е безсрамие. В момента се правят че все едно това го няма, tabula rasa - всичко започва начисто. Да, ама не е така."
Аламанов предположи няколко варианта за коалиране на партии в парламента, за поведение, комуникация и евентуално взаимодействие между формациите.
По думите на експерта, от ГЕРБ предлагат всички "да отстъпим, но по нашите правила". От тази партия не обичат да отстъпват, обичат да мачкат.
За 1 година и президентът Радев си промени поведението и наратива, от човек, който иска промяна, стана яростен путинофил, а това е гибелно за нас като член на нормалния, западен свят.
Хаосът в политическата ни система е страшен, защото много играчи не искат да признаят, че са направили грешки и да отстъпят. Може би фразата "Ние носим отговорност" се употребява най-безотговорно в момента.
Българите сме малко пасивни, още не сме изградили онзи граждански рефлекс, който наблюдаваме в развитите демокрации. Макар и по бавния път народът ще намери изход, смята все пак Аламанов.
С него разговаря Катя Василева.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...