Турхут Исмаил...
Строителният предприемач от Несебър, който от години се занимава с реставриране и строеж на православни храмове не само в региона, но и в страната.
Преди 11 г. Турхут Исмаил е поканен от свои приятели да се включи в изграждането на нов храм в село Дъбовица в Котленския балкан. Разказва, че бързо разбрал, че не се касае за обикновено строителство. Приел обаче предизвикателството и се включил в изграждането на храма.
След време кметът на родното му село Искра му отправя ново предизвикателство - да възстанови рушащата се църква, построена през далечната 1882 година. Така до този момент Турхут е възстановил построил 13 църкви и храмове.
През 2022 г., на 24 май, той дарява на Желязната църква в Истанбул платно от животинска кожа, с изписани на него буквите от кирилицата и глаголицата. Платното е уникално, изработено от телешка кожа по технология отпреди 13 века, а причината да бъде дарено на Желязната църква е, че "Св. Стефан" е избрана като една от светините на българското Възраждане.
Ако и Вие подкрепяте каузата на Турхут Исмаил, може да гласувате за нея ТУК, защото всеки, който с дума или жест те е накарал да се вгледаш в себе си, да преосмислиш стореното, да победиш един свой страх, да прекрачиш вчерашните си граници, да видиш, че си голям и силен, да повярваш, че заслужаваш всичко красиво, е… будител!
Те, будителите, нямат ореол на божества, нито пък са дамгосани с белег на челото. Те не вършат невъзможни дела, те са хора като всички нас, но въпреки всичко са различни, защото живеят за другите и раздават душите си. Те правят добрини без да очакват нещо в замяна!
"Дънди Прешъс Металс Челопеч" ЕАД
Въпрекист! Мотиватор! Непримирим! Патриот! Човек с широко отворени очи за доброто… Това ли е този, който вдъхновява околните? Това ли е будителят на България? Те, будителите, нямат ореола на божества, нито пък имат белег на челото. Те не вършат невъзможни дела, те са хора като всички нас, но въпреки всичко са различни, защото живеят за..
В Деня на народните будители има ли съвременни будители? Какъв ли е образът им, каква е ролята им, какво точно са създали, кои са те? И ако в миналото ни будителите са събуждали народа в името на книжовността, самосъзнанието, духовността, то настоящите ни държат будни със своите дела, в името на общността, защото те ни карат да продължаваме..
Макс Гурвиц и Елина Желева... BG4U - технологичната и иновативна общност в България, която помага на бежанци от Украйна. Буквално още в първите часове на войната в Украйна, Макс и Елина започват да създават организация, с която да помогнат на бежанците. Скоро става реалност и платформата "България за Украйна" – BG4U. Благодарение на..
Георги Калайджиев… Роден е през 1947 г. в Сливен. Баща му свирел на цигулка, но не успял да учи поради бедност. Научил за таланта на детето, бъдещият министър на културата Георги Йорданов, се застъпва за общинска стипендия и детето отива да учи в Музикалното училище в Бургас. Георги Калайджиев продължава образованието си в Музикалната..
Иво Ценов и Тенко Николов… Те са меценатите от SiteGround. Визионерите, които виждат бъдещето в ясни очертания и не се плашат от пътя, който трябва да изминат, за да постигнат целта си, нито пък от усилията, които ще инвестират. Те не се пестят. Раздават на първо място себе си, което е безценно, защото наистина малцина са онези хора с..
Елена Панайотова... Програмата "Артисти за деца" стартира в Широка Лъка с лятна театрална академия за деца, лишени от родителски грижи от дома в селото. Идеята се разраства и вече 15 години въвлича всяка година деца и младежи от домове в региона и страната. През 2010 г. английски бизнесмен попада на фестивалното събитие в Широка Лъка и..
Димитър Гилев… Учителят по история от Свиленград. Той е изследовател, носител на титлата "Любимец на България" на БНТ през 2021. Преподава история в СУ "Д-р Петър Берон". Целогодишно пътува, прави видеа, снима и пише, рови се в архиви, среща се с много деца и възрастни, за да събуди отново родолюбието. Често влиза в клас с костюм от..