Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българското архитектурно наследство във фокуса на фондация "Български културен модернизъм"

Васил Макаринов - съосновател на проекта бе гост в "Добър вечер, София"

Вълнуващ и интересен разговор за българското архитектурно наследство с Васил Макаринов от фондация "Български архитектурен модернизъм", която си поставя за цел да представи достиженията на българската архитектура от 20-те, 30-те и 40-те години на XX век.

Екипът на организацията разказва за ярки образци на обществени сгради, фамилни къщи, първите апартаментни сгради у нас, а също и за индустриални постройки от тези години, между двете световни войни. Проектът стартира през 2014 г., като за това време "Български архитектурен модернизъм" успя да реализира изследвания, обиколки на български градове и съществени дискусии за опазването на тези архитектурни богатства.

Васил Макаринов, освен че е един от основателите на проекта, е изкуствовед и експерт в областта на архитектурното наследство, както и деен уредник в Националния политехнически музей.
Той разказа за последната обиколка в Перник, където са осигурили достъп до емблематичната Минна дирекция в града.Тук е моментът да отбележим, че мините са били една от най-процъфтяващите индустрии в Царска България.

"От една страна бях абсолютно изумен от това разточителство на материали, тези цветове вътре, този размах на сградата – тя е еклектика от различни архитектурни стилове. Като се започне от неоренесансови препратки, с много директна препратка към ренесанса и неоготиката", каза той и допълни,че за перничани тя е една от най-разпознаваемите сгради.

Васил Макаринов посочи, че основна дейност на фондацията е, освен да проучва и да популяризира архитектурното наследство, идеята е тази архитектура да стане по-разпознаваема и широката публика да може да я разпознава като ценност. Той изрази надежда, че по този начин тя ще бъде запазена.

"Защото в крайна сметка много сгради, които имат статут на културна ценност, по един или друг начин успяват да си "заминат"- чрез случайни самозапалвания или други неведоми пътища, но това има как да се промени", посочи Макаринов.
"Смятаме, че това може да бъде променено – законът е едно на ръка, трябва да го има, но опазването трябва да стане съзнателно. Хората осъзнавайки какво имаме, защо е ценно, какво е ценното, те започват съзнателно да я пазят. Според мен, това е пътят", допълни още той.

Посетете уебстраницата на ф-я „Български архитектурен модернизъм“ , където всеки ден може да научавате по нещо изключително любопитно за вашия град, или пък за сгради покрай които минавате ежедневно, но не знаете кои са.

В разговора възникна резонният въпрос защо някои сгради които са архитектурна ценност биват обгрижвани, а други занемарени и унищожавани. Чуйте отговора, както и още интересни детайли в разговора на Боян Бочев с Васил Макаринов в звуковия файл.
Следете и за бъдещите обиколки на фондацията, на тяхната фейсбук страница.
По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00